Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Malta ťa očarí celý rok! Letenky na zimu od 17€

Viete, čo majú spoločné odvážni rytieri, Pepek Námorník a malí bieli psíci? Predsa Maltu! Okrem krásnych pláži a známych jazykových pobytov vás tento ostrov prekvapí a očarí dobrodružnou a dávnou históriou, divokou prírodou a priezračnou vodou. A čo je naozaj super? Máme výborné letenky na Maltu. Odhaľte v článku 10 vecí, ktoré robia najmenší štát Európskej únie jedinečným zážitkom. Navyše, máme skvelý termín na február 2020!

Reklama

Lacné letenky na Maltu

Akciové letenky

Lacné ubytovanie na Malte: Booking.com s Pelikánom

Hľadáš výhodné ubytovanie? Pelikán má vlastné pobyty za super ceny (nech sa páči, odporúčam skontrolovať pred kúpou letenky kompletný balíček s hotelom) a kamoší sa okrem toho aj s Booking.com a Airbnb.com. Cez Airbnb teraz rozdávame zľavové kupóny na prvé ubytovanie vo výške až 23€. Zaregistruj sa a peniažky vo forme kreditu sú tvoje.

Lacné ubytovanie na Malte vieš rezervovať priamo cez Pelikán. Pelikán sa kamoší s najväčším predajcom ubytovania na svete (Booking.com) a ubytovanie na Malte môžeš rezervovať už od 25€/noc.

Čo robiť, vidieť a zažiť na Malte?

Tip na aplikáciu: Revolut

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd. Ak sa zaregistruješ cez pelikánsky odkaz, teraz získaš Revolut kartu s doručením zdarma

Tip na prenájom auta: Rentalcars od Pelikána

Ušetri na požičaní auta a urob to cez Pelikán. Cez vyhľadávač si vyber konkrétnu destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Vďaka Rentalcars uvidíš vždy najvýhodnejšie ceny na trhu v ponúkanom dátume.

Cestovné doklady na Maltu

Pri cestovaní na Maltu budete potrebovať občiansky preukaz alebo cestovný pas.

Kedy cestovať na Maltu?

Malta je super destináciou na dovolenku či výlet počas celého roka. Mimo letnej sezóny sa vyhnete davom turistov.

Prečo sa oplatí rezervovať cez Pelikán

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí.

10 dôvodov, prečo navštíviť Maltu

1. Čo za ostrov? Sokola?

Pravdepodobne ste už niekedy počuli o Maltézskom ráde, prezývanom tiež johaniti. Na začiatku stáli odvážni rytieri, ktorí v Jeruzaleme spolu s Rádom templárov chránili pútnikov a posvätné kresťanské miesta v Svätej zemi. Za svoju udatnosť im kráľ Karol V. a vtedajší pápež darovali ako léno súostrovie Malta za symbolickú cenu jedného maltského sokola ročne. Rozmýšľate, či bol maltský sokol nejaká stredoveká mena? Nie, skutočne išlo o dravého operenca s čiapočkou na hlave. Keďže sa Malta nachádzala priamo medzi Európou a arabským svetom, často bola na rane krvavých útokov Osmanskej ríše, ktorým však johaniti úspešne odolávali.

Čo to má spoločné s vašou letnou dovolenku? Skoro všetko! Mohutné hradby, pevnosť v hlavnom meste Valetta a najkrajšie chrámy – toto sú len niektoré z odkazov, ktoré tu nebojácni rytieri po sebe zanechali.


Po tom ako ostrov na krátko padol do pazúrov Napoleona sa stal v roku 1800 britskou kolóniou. Pre koloniálnou veľmoc išlo o strategické územie pri dopĺňaní paliva pre parníky na ceste do Indie. Svoju autonómiu získala až v 60-tych rokoch minulého storočia, ale druhý úradný jazyk je doteraz angličtina.

2. Elegantná rytierska pevnosť La Valletta

Hlavné mesto Valletta, ktoré je obohnané múrmi z čias maltézskych rytierov, pôsobí skôr ako hrdá pevnosť. A presne tou Valletta bola. Založená rádom, pomenovaná po ich veľmajstrovi a projektovaná jedným z najlepších staviteľov svojej doby na príkaz samotného pápeža.

Pýchou mesta je Katedrála sv. Jána, pomenovaná po Jánovi Krstiteľovi, ktorý bol patrónom maltézskeho rádu. Po stáročia sa tu nachádzala vzácna relikvia – jeho pravá ruka. Aby ju neukoristil Napoleón, bola prevezená preč a dnes je v Čiernej hore. Samotná katedrála nie je z vonku ničím nápadná a výnimočná. Keď však vstúpite dnu, to je iná reč. Všetko je tu honosne zdobené a nachádza sa tu oltárny obraz namalovaný Caravaggiom, ktorý sa na Malte skrýval, dokonca bol istý čas členom rytierskeho rádu. Za jeho záhadnou smrťou údajne stoja samotní rytieri, pretože maliar pri roztržke zranil jedného ich člena.

Priamo v srdci mesta nájdete Palác veľmajstra, ktorý sa, ako inak, tiež týka rytierov. Po stáročia bol ich hlavným stanom. V súčasnosti tu sídli prezident a parlament ale niektoré sály sú verejnosti stále prístupné.


Na prechádzku určite odporúčame starý prístav, kde na promenáde natrafíte na super reštaurácie, kaviarne a obchody.


Neďaleko Valletty nájdete tri šmrcové mestečká, nazývané figliarsky – Tri mestá. Senglea, Cospicua a Vittoriosa sú kúzelné, majú príjemné promenády a menej turistov ako Valletta.

3. Malta má malých bratov! A tí majú najkrajšie pláže!

O Malte sa väčšinou hovorí v jednotnom čísle ako o ostrove. V skutočnosti ide o súostrovie a dva najväčšie ďalšie najväčšie ostrovy sú Gozo a Comino. Gozo je známy svojimi dramatickými útesmi a jaskyňami. Práve tu sa nachádzala najfotogenickejšia scenéria Malty – Azúrové okno, ktoré sa minulý rok v marci počas silnej búrky zrútilo do mora. Ale máme aj dobrú správu – vápencový zázrak zažíva znovuzrodenie vo forme nádherného podmorského výjavu, ktorý sa núka potápačom. Tí sa totiž najnovšie vrhajú do hĺbok a navštevujú ho v mieste jeho terajšieho oddychu. 🙂
Iba pár metrov od pochovaného Azúrového okna sa nachádza ďalší krásny výjav – Modrá diera. Je to podmorská jaskyňa, ktorá prechádza do prírodného bazéna lemovaného skalami.

* Takto vyzeralo Azúrové okno spolu s Modrou dierou pred svojím zrútením

Na ostrove sa nachádza jaskyňa Kalypso, v ktorej Hómer údajne napísal svoje veľdielo – Odyseu.
Ostrov Comino je prakticky neobývaný ale za to veľmi obľúbený na jednodňové výlety loďou. Nachádza sa tu najznámejšia pláž Blue Lagoon, ktorá má vodu tak tyrkysovú ako pohľadnica upravená vo Photoshope. Nezabudnite si potápačské okuliare a šnorchel. Malá pikoška na záver – ostrov kedysi slúžil ako útočisko pirátov.

4. Mesto, ktoré si žije po svojom

Na južnej strane ostrova, v tichej zátoke si pokojne podriemkava mestečko Marsaxlokk. Je to skôr rybárska dedina, kde si mnoho obyvateľov nevšíma meniaci sa svet navôkol. Tyrkysové more, farebné rybárske lodičky a milí obyvatelia. Rybolov je dodnes hlavným spôsobom obživy miestnych a udáva tu tempo života, ktorý plynie rovnako, ako pred desaťročiami.


Rybárske loďky vyzerajú ako z rozprávky – sú veľmi farebné, nazývajú sa „luzzu“ a vpredu majú namaľovaný pár očí. Ide o tradíciu z čias, keď ostrov obývali Feničania – verili, že takzvané oči Osirisa ochránia rybárov na šírom mori.


Ak milujete ryby a morské plody, lepšie miesto na obed alebo večeru nenájdete. Všetky suroviny sú úplne čerstvé a veľkým zážitkom pre vás bude aj rybí trh, ktorý sa koná tradične každú nedeľu. Marsaxlokk si proste žije svoj život a pravidelne ho nájdete v zoznamoch najkrajších miest na svete.

5. Objavte podzemné nekropoly

Neďaleko Valletty sa nachádza Hal Saflieni Hypogeum, jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na svete. Ide o systém chodieb a katakomb a chrámov, vytesaných do hĺbky štyroch poschodí. Vstúpite do mysteriózneho sveta 3000 rokov p.n.l., kde sa vykonávali pohrebné rituály. Objavených tu bolo až 7000 tiel. Ide o jednu z najzaujímavejších a najhodnotnejších atrakcií ostrova, a preto je potrebné si vstup objednať v poriadnom predstihu. Deti do 6 rokov žiaľ nemajú vstup povolený.


Ak by sa vo vás prebudil Indiana Jones, a mali by ste chuť na ďalšie archeologické skvosty, namierte si to do neolitických chrámov Hagar Qim a Mjandra. Vytesané do vápencov a týčiace sa nad morom pôsobia veľmi vznešene. Tieto megalitické stavby sú staršie ako pyramídy.

 

6. Lov na najkrajšiu pláž

Malta je plná krásnych pláži, preto sme vybrali iba zopár, ktoré rozhodne stoja za to. Pláž Mellieha Bay je najväčšia a jedna z tých najkrajších na Malte. Vďaka príjemnému piesku, pozvoľnému vstupu do mora a teplej a čistej vode je ideálnym miestom pre rodinnú dovolenku.
Golden Bay sa nachádza v severozápadnej časti a známa je najmä vďaka zlatistému piesku.

Pláž Golden Bay

Ramla Bay je údajne najkrajšou plážou na ostrove Gozo. So svojím jemným pieskom sfarbeným do červena a priezračnou vodou je skvelým miestom aj pre deti. Neďaleko sa nachádza aj spomínaná mýtická jaskyňa Kalypso.


Ostrov Comino sa zase môže popýšiť plážou Blue Lagoon, ktorá, ako už jej názov napovedá, je obľúbená práve pre azúrovú vodu. Pláž je relatívne maličká, a preto, ak sa ju rozhodne navštíviť v hlavnej sezóne, skúste si buď privstať alebo počkať neskôr poobede, kým sa väčšina turistov poberie preč.
Skvelým tipom je aj St.Peter´s Pool – krásna zátoka neďaleko mestečka Marsaxlokk. Dostanete sa sem autom alebo ľoďkou.

St. Peter´s Pool

7. Kde tancoval Pepek námorník

Jednou z najoriginálnejších turistických atrakcií na Malte je Popeye Village. V zátoke Anchor Bay, neďaleko mesta Mellieha, sa nachádza rozprávkové miesto, kde sa v 80-tych rokoch natáčal muzikál Pepek, v hlavnej úlohe s Robinom Williamsom a Shelley Duvall (strašidelná herečka z filmu Shinning).

Farebné domčeky si zachovali rovnakú podobu ako v čase natáčania. Ak máte deti, ste milovníci „kartúnov“ alebo starých muzikálov, bude to pre vás zábavný zážitok. Milovníci gýču sa môžu rozhodnúť mať tu dokonca aj svadbu.


Na Malte sa natáčali aj scény z filmov Trója, Gladiátor alebo Gróf Monte Christo. A pamätáte sa pôvodnú verziu filmu Súboj Titanov? Ohavný Kraken vylieza z vody priamo pri Azúrovom okne na ostrove Gozo, a presne tu sa natáčali aj scény z Game of Thrones.

8. Spiace mesto

Ak sa chcete preniesť v čase, navštívte mesto Mdina. Skrýva sa za vysokými hradbami na kopci vo vnútrozemí a je miláčikom turistov. Prví obyvatelia sa tu objavili asi 4000 rokov dozadu a vystriedali sa tu Feničania, Rimania ale aj Arabi, ktorí mu dali meno – medina v arabčine znamená opevnené mesto. Kedysi hlavné mesto kvôli absencii prístupu k moru postupne strácalo na význame a stalo sa obľúbeným miestom na oddych a relax pre maltézsku stredovekú smotánku. Do dnešného dňa tu v honosných domoch a historických sídlach žijú významné a považované rodiny. Nachádza sa tu krásny chrám, múzeá, katakomby, paláce, výborné reštaurácie a štýlové kaviarne. Návštevníci naňho nedajú dopustiť práve kvôli atmosfére a pocitu, že čas tu plynie akosi pomalšie. Mnohí ho preto prezývajú Tiché alebo Spiace mesto.

9. Po stopách vrakov z 2. svetovej vojny

Malta poteší aj nadšených potápačov. Vo vodách ostrova sa nachádza mnoho vrakov. Medzi najznámejší a dobre dostupný klenot pod hladinou mora patrí britský torpédoborec HMS Maori, ktorý sa podieľal na potopení nemeckej vojenskej lode Bismarck. Vrak sa nachádza takmer priamo v prístave mesta Valetta v hĺbke iba 14m, takže preskúmať ho môžu aj začiatočníci.


Lákadlom sú aj krásne podmorské jaskyne a rífy plné podmorského života. Číhať na vás budú rôzne ryby, barakudy a chobotnice, ale nemusíte sa báť, pretože na vo vodách okolo súostrovia nie sú takmer žiadne nebezpečné stvorenia. Ak aj nepatríte medzi certifikovaných potápačov, ale radi sa kocháte podmorským svetom, na ostrovoch Gozo a Comino je mnoho miest, kde sa môžete šnorchlovať.

10. Na Malte to žije!

Máte pocit, že Malta je úžasná, krásna, plná histórie, ale tak trochu nuda? Omyl! Každoročne sa tu v júli koná jeden z najväčších hudobných festivalov v Európe – Isle of MTV. Vystúpili tu umelci ako David Guetta, Lady Gaga, Black Eyed Peas, LMFAO alebo Chemical Brothers. Nachádza sa tu mnoho podnikov a nočných klubov, v ktorých sa dá výborne zabaviť aj keď nestihnete MTV festival.

Ako sa po Malte prepravovať?

Ako suvenír z čias britskej nadvlády si Malťania nenechali iba perfektnú angličtinu, ale aj šoférovanie po ľavej strane. Ak ste zvažovali požičanie si auta, ale na šoférovanie „naopak“ si netrúfate, hlavu hore. Všade po ostrove jazdia  žlté autobusy, jediná rada znie: ak stojíte na zastávke, musíte na okoloidúci autobus divo mávať, inak prefrčí okolo. Nie, že by vás vodič nechcel zobrať, iba ste neprejavili záujem. Nejde o nič zlomyseľné, tak to tu proste chodí.


Obľúbeným spôsobom miestnej dopravy je water taxi – to znamená loďka, ktorá vás rýchlo prepraví z jedného miesta na druhé.

Čo na Malte ochutnať?

Ak chcete skutočne spoznať nejakú krajinu, musíte vedieť ako chutí. Miestna kuchyňa na Malte je vskutku výborná. Asi najväčšiu tradíciu na ostrove má králičie mäso, nazývané fenek (takže nebojte sa, nebudú vám servírovať púštnu líštičku). Pripravuje sa na mnoho spôsobov, najčastejšie ako ragú na víne s bylinkami. Výborné je aj miestne bravčové a hovädzie, nesklame vás ani zelenina a ovocie. Za pozornosť stoja však najmä ryby a morské plody. V miestnych reštauráciách sú spravidla čerstvé a výborné. Obyvatelia sú obzvlášť pyšní na skvelý chlieb a každá dedinka má vlastnú pekáreň.

Chceš prístup k najlepším cestovateľským ponukám? 

Klikni nižšie na zelené tlačidlo CHCEM a každý deň ťa neminú:

Ak už odoberáš naše najlepšie ponuky, tlačidlo ti nebude fungovať. 😛


Čítaš naše články? Zaslúžiš si odmeny:

Zľavový kód 10€ na letenky

  • Pri objednávke zadaj zľavový kód PECKYJAN10 a Pelikán ti odpočíta 10€ z celkovej sumy - platí na objednávky vyššie ako 20€

Zľavy na ubytovanie (Airbnb, Booking, Pelikán)

Booking.com

Pridaj sa do VIP skupiny cestovateľov 

Ušla ti dobrá letenka alebo dovolenka? Už sa ti to nemusí stať. Klikni nižšie na zelené tlačidlo CHCEM a medzi prvými od nás dostaneš #pelipecky notifikáciu na najlepšie letenky, dovolenky, zľavové kody na cestovanie a výhody

Výhodný autobus na letisko

Bezplatná Wi-Fi, klimatizácia a nástup priamo pri termináli letiska. Pre pohodlnú a spoľahlivú cestu na letisko Viedeň/Budapešť odporúčame využiť výhodné lístky na autobus od našich kamarátov zo SLOVAK LINES. Do Viedne sa vieš dostať z Bratislavy 25-krát denne, do Budapešti až 3-krát denne.

Revolut karta zdarma od Pelikána

Vykašli sa na zmenárne. Stiahni si appku Revolut, zaregistruj sa pár kliknutiami a „bankuj“ šikovne po celom svete. Revolut sa ti zíde najmä ak potrebuješ stabilne dobrý menový kurz – k dispozícii máš 29 svetových mien a stredové kurzy pre prevody. Z Revolutu môžeš posielať alebo tiež prijímať platby aj z iných bankových účtov. Výbery zo všetkých bankomatov na svete máš zdarma až do výšky 200 EUR mesačne a peniaze si vieš poslať na kartu kedykoľvek a prevod prebehne do pár sekúnd.

Karta Revolut

Lacný prenájom auta

Ušetri na požičaní auta a urob to cez Pelikán. Cez vyhľadávač si vyber konkrétnu destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Vďaka Rentalcars a Pelikánu uvidíš vždy najvýhodnejšie ceny na trhu v ponúkanom dátume.

#stacivyrazit

Tento rok Pelikán oslavuje 15 rokov, ale darčeky dostávajú jeho zákazníci. Najväčšia cestovná kancelária na Slovensku spustila zrýchlené rezervácie leteniek bez nutnosti vypĺňať mená ostatných cestujúcich, kompletne nový produkt kombinovaných leteniek, spolupráce s leteckými spoločnosťami aké nemá nikto iný a Peli-vyhľadávacie technológie sa už za tie roky naučili samé vyrábať bestseller ponuky. Podpor slovenskú firmu a spolu precestujeme celý svet za málo peňazí. #stacivyrazit

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Maldivy s Emirates v hlavnej sezóne za 489€ https://t.co/co2koyhG8I #letenky1 hodinu dozadu
Poď na najväčší ostrov Grécka! Kréta na jar s letenkami pod 50€ https://t.co/FbkMG8ggrD #letenky2 hodiny dozadu
Zaži jar v Kolumbii s letenkami z Viedne od 469€! https://t.co/mrZFJGmEBD #letenky3 hodiny dozadu
Letenky na Mykonos máme v máji so zľavou od 52€! https://t.co/OkiTyXRm6V #letenky3 hodiny dozadu
Holandský Eindhoven: Letenky teraz aj so zľavou od 16€ https://t.co/5wofPkbHMB #letenky3 hodiny dozadu
Kali – rozhovor nielen o tom, prečo #stacivyrazit (podcast + video + súťaž) https://t.co/tbBKg5bABl1 deň dozadu
Chceš skúsiť biznisku Qatar Airways? Je ten správny čas: https://t.co/Q9MCF4WF322 dni dozadu
PONUKA DŇA: Starobylá Ronda na 4 noci so sprievodcom za 349€ https://t.co/ZjDyE6XwRi #citybreaky #dovolenky3 dni dozadu
Phuket s 5*Qatar Airways teraz za 489€! https://t.co/qFQAA6J0BA #ázia #letenky3 dni dozadu
Dvojnásobná exotika za 439€! Kuala Lumpur a Bali jednou ranou https://t.co/842DGchPMD #ázia #letenky3 dni dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore