Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Niekto to rád Karibik! Spoznaj ostrov Boba Marleyho – Jamajku (TOP atrakcie a pláže)

Biele piesočnaté pláže, reggae a rum – to je Jamajka! Tento rajský ostrov ti ukáže ako si život vychutnať. Ponúkne ti piesočné pláže, tyrkysové vody, sviežu prírodu v džungli, ale aj zábavné aktivity, ako je turistika, zip-lining a jazda na koni. Uchvátia ťa nádherné pláže a krištáľovo čisté vody, kde môžeš ľahko stráviť hodiny šnorchlovaním a potápaním medzi koralmi a tropickými rybami. Dobrodružstvo nájdeš aj v bujných lesoch v srdci ostrova, kde natrafíš na impozantné vodopády. Každý kút Jamajky je plný života a preto sa tento ostrov môže pochváliť aj bohatou kultúrou s množstvom príležitostí zažiť domácu autentickú hudbu a umenie.

Reklama

Jamajka: čo robiť, vidieť a zažiť na ostrove?

Navštív rodisko Boba Marleyho

Navštív múzeum, ktoré sa nachádza v dome, kde žil legendárny spevák Bob Marley od roku 1975 až do roku 1981. Nie je žiadnym prekvapením, že ide o najnavštevovanejšiu turistickú atrakciu mesta, aj keď v ňom nie sú povolené žiadne fotografie. Vychutnaj si hodinovú prehliadku domu, ktorá je plná vecí zo života a kariéry kráľa raggae, vrátane obhliadky jeho spálne, ktorá zostala nedotknutá od čias jeho pôsobenia.

Dom Boba Marleyho
Zdroj: Shutterstock, Photo Spirit

Zdolaj horu Blue Mountain Peak

Vydaj sa na výlet na vrchol Blue Mountain Peak a vyber si tak TOP miesto z cestovateľského zoznamu. Z východiskového bodu vo Whitfield Hall ti dobre značená 10-kilometrová trasa (tam aj späť) zaberie päť až osem hodín. Ak vyrazíš dostatočne skoro, môžeš stihnúť epický vrchol ešte pred východom slnka!

Hora Blue mountain Peak
Zdroj: Shutterstock, Photo Spirit

Zaži relaxačný rafting

Rafting na rieke Martha Brae nie je akčným športom na divokej vode, aký by si si predstavoval/a. Na Jamajke je rafting relaxačnou činnosťou a zároveň dokonalým spôsobom, ako preskúmať krajinu vo vnútrozemí. Stráv hodinu alebo dve leňošením na 30-metrovej bambusovej plti s pivom v ruke, zatiaľ čo ťa miestny pltník prevedie zeleným srdcom ostrova popri hustých bambusoch a lianami obmotaných exotických stromoch.

Rafting na rieke Martha Brae
Zdroj: Shutterstock, Debbie Ann Powell

Na Jamajku s Pelikánom

Okús trblietajúcu sa lagúnu

Vydaj sa na prehliadku svetielkujúcej lagúny v úplnej tme, kde sa trblieta nočná hladina vody. K tomuto výnimočnému javu dochádza vďaka mikroorganizmom nazývaným dinoflageláty, ktoré v plytkých teplých vodách fosforeskujú. Na plavbe loďou po lagúne nielenže uvidíš ryby odrážajúce sa v žiare vĺn, ale budeš sa tu môcť dokonca ja okúpať. Keď skočíš do vody, budeš vidieť, ako tvoje telo v tme obklopia žiarivé iskry.

Trblietajúca lagúna na Jamajke
Zdroj: Shutterstock, Photo Spirit

Zaži adrenalín v Rick´s café

Cliff Diving v Rick’s Café je jednoznačne len pre odvážlivcov. Rick’s je hodnotený ako jeden z najlepších barov na svete a je domovom najlepšej zábavy na Jamajke. Profesionálni útesoví potápači skáču do mora pod barom z 26 metrovej výšky. Ak máš dosť odvahy, tak tu môžeš navštíviť isté miesta, z ktorých majú povolené skákať aj turisti.

Cliff diving na Rick´s Café
Zdroj: Shutterstock, Photo Spirit

Ponor sa do vôd Modrej lagúny

Modrá lagúna zo slávneho filmu Brooke Shields je jedným z najkrajších miest na Jamajke. Táto 55 metrov hlboká lagúna, známa ako Blue Hole, je napájaná sladkovodnými prameňmi, ktoré ústia do do mora. Miešanie vôd spôsobuje, že farba lagúny sa počas dňa mení na rôzne odtiene modrej.

Modrá lagúna Jamajka
Zdroj: Shutterstock

Ochutnaj pravú Jamajskú Kuchyňu

Jamajská kuchyňa je veľmi rôznorodá, pretože predstavuje zmes španielskej, africkej, čínskej a britskej. TOP miestnym pokrmom je tzv. Jerk. Väčšinou sa pripravuje z bravčového alebo kuracieho mäsa. Ide o mäso pripravované v korenenej marináde, s ktorou sa potom griluje nad otvoreným ohňom. Mäso je šťavnaté a veľmi lahodné. Okrem tohto jedla nájdeš na ostrove aj národný pokrm „Ackee and saltfish“, ktorý predstavuje kombináciu tropického ovocia Ackee a ryby. Je veľmi zdravé pretože obsahuje aj množstvo zeleniny a podáva sa čerstvé.

Jamajský pokrm
Zdroj: Shutterstock

Jamajka a jej TOP pláže

Seven Mile Beach, Negril

Pláž Seven Mile Beach v Negrile je obľúbeným a zdanlivo nekonečným piesočným prístavom. Jeho biele piesky a krištáľové vody vytvárajú úchvatnú panorámu, takže si na návštevu určite budeš chcieť vziať fotoaparát. Na Seven Mile nájdeš množstvo zábavných aktivít a atrakcií a je tu tiež veľký výber barov a reštaurácií.

Seven Mile Beach, Negril
Zdroj: Shutterstock

Doctor’s Cave Beach, Montego Bay 

Táto klasika je povinnosťou pre každého turistu, ktorý prvýkrát navštívi Jamajku. Nachádza sa priamo v najpopulárnejšej oblasti Montego Bay a má všetko, čo potrebuješ ak chceš zažiť deň plný zábavy, vrátane osviežujúceho kúpania. Nachádza sa len kúsok od tichšej pláže Cornwall, pre prípad, že by si si chcel/a oddýchnuť od veľkých davov.

Doctor’s Cave Beach, Montego Bay 
Zdroj: Shuterstock

Treasure Beach, St. Elizabeth 

Tento šesťmíľový zlatý úsek piesku na južnom pobreží ostrova má uvoľnenú atmosféru a je málokedy preplnený. Aj keď je pozdĺž pláže niekoľko barov a reštaurácií, nie je tu veľa aktivít, či dokonca vodných športov. Môžeš sa sem vydať, keď si chceš len tak ľahnúť a relaxovať s drinkom v ruke.

Treasure Beach, St. Elizabeth 
Zdroj: Shutterstock, Photo Spirit

Frenchman’s Cove v Portlande

Táto pláž je malý a odľahlý klenot, ktorý je tak blízko k raju, ako si len dokážeš predstaviť. Pláž sa nachádza presne tam, kde sa rieka stretáva s oceánom, čo je nádherný pohľad a môžeš si vybrať, či budeš plávať v slanej alebo sladkej vode. Priamo na pláži sa tiež podáva dobré jamajské jedlo, takže tu pokojne môžeš zotrvať aj dlhšie.

Frenchman’s Cove v Portlande
Zdroj: Shutterstock

Boston Bay Beach, Port Antonio 

Boston Bay Beach je jednou z najunikátnejších pláží na ostrove, kde máš možnosť spoznať autentickú Jamajku. Jeho poznávacím znakom je známe jedlo – Jerk, ktoré tu rozvoniava na každom kroku. Je to tiež vychýrené miesto pre surferov a domácich hudobníkov, ktorých piesne navodzujú pravú jamajskú atmosféru.

Boston Bay Beach, Port Antonio
Zdroj: Shutterstock

James Bond Beach, Ochos Rios

Už z názvu je jasné, že táto pláž má niečo dočinenia so slávnou postavou Jamesa Bonda. Na tejto pláži sa natáčala časť s názvom Dr. No. Nachádza sa kúsok od vily „Golden Eye“, kde Ian Fleming napísal pôvodné Bondovky. Okrem toho je táto krásna malá zátoka s uvoľnenou atmosférou domovom skvelých hudobných koncertov počas celého roka.

James Bond Beach, Ochos Rios
Zdroj: Shuhtterstock

Kedy cestovať na Jamajku?

Ak sa na Jamajku vyberieš počas prvých štyroch mesiacov v roku, počasie ťa určite nesklame. Mesiace január – apríl sú prakticky bez zrážok, obdobie hurikánov je od júna do novembra. Ceny počas hlavnej sezóny ale môžu byť o niečo vyššie ako ceny v menej obľúbených mesiacoch. Jamajka je však dobrou exotickou alternatívou počas celého roka.

Pláž na Jamajke
Zdroj: Shutterstock

Aké doklady potrebuješ na Jamajku?

 • Na Jamajku potrebuješ platný pas minimálne 6 mesiacov po návrate.
 • Pre slovenských občanov platí bezvízový styk pre pobyt do 30 dní za účelom turistiky a kultúrnej výmeny.
 • Jamajka zrušila všetky opatrenia týkajúce sa Covid-19, takže tam cestuješ bez obmedzení.

Zaujímavosti o Jamajke

 • Jamajka je rodiskom „kráľa reggae“ Boba Marleyho.
 • Na tomto ostrove žije veľmi málo hadov.
 • Africkí otroci dovezení na Jamajku priniesli so sebou svoju vlastnú formu náboženstva tzv. Obeahizmus. To je forma Woodoo, ktorá sa na ostrove dodnes tajne praktizuje. 
 • Rastie tu viac ako 200 druhov orchideí.
 • Narodil sa tu najrýchlejší bežec na svete – Usain Bolt
 • Jamajka leží na vrchole veľkej podvodnej hory.
 • Ostrov je domovom najväčšieho druhu motýľov na svete
 • Na ostrove sa pestuje jedna z najvzácnejších a najdrahších káv na svete
 • Spisovateľ Ian Fleming napísal všetky tri knihy o Jamesovi Bondovi práve na Jamajke
Orchidey na Jamajke
Zdroj: Shutterstock

Odkiaľ cestovať na Jamajku?

Na Jamajku sa najkomfortnejšie vieš dostať z Viedne, ale zaujímavé ponuky odletov máme aj z nemeckých letísk.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (2 votes)
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore