Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ibiza – keď ju miluješ, tak po celý rok! Tieto miesta by sme navštívili my

Ibiza – keď ju miluješ, tak po celý rok! Tieto miesta by sme navštívili my

Ibiza. Keby ste sa ma ešte pred pár dňami opýtali, aké miesto sveta ma láka najmenej, asi by som bez váhania pomenovala práve ju. A to len na základe predsudkov, ktoré som voči tomuto španielskemu Baleárskemu ostrovu prechovávala – techno párty, veľa alkoholu a opitých polonahých ľudí, ktorí, v opojení a často chtiac, nerešpektujú váš osobný priestor.

Reklama

Nudizmus, ktorý na Ibize milujú, ma trochu fascinuje a trochu desí, asi je to tiež len nevysporiadaný predsudok. Všetko má svoje klady a zápory. Ľudská nahota je napríklad skvelý spôsob, ako sa zbaviť neopálených bielych miest na tele. Po plážových bongo session, ktoré sú na Ibize známe, by to šlo ľahšie možno aj mne.

A teraz vážne. Nakoniec zrejme nie je miesta, ktoré by som na tomto svete nechcela navštíviť. Pri malom prieskume o Ibize som našla hneď niekoľko z nich, na ktoré by som sa predsa vybrala. Tu sú.

Stará Ibiza, nová Ibiza

Dalt Vila, hlavné mesto Ibizy, by bolo mojou prvou zastávkou. Tiež ho nazývajú Ibizou. Je to malebné mesto Baleárov na juhovýchodnom pobreží ostrova, vhodné na pešie potulky po starom prístave či historických mestských hradbách postavených v 16. storočí. Za renesanciou sa prejdite do Alta Vila, Horného mesta, vyhláseného za svetové dedičstvo UNESCO. Severná strana mesta ponúka unikátny prístup do prírodných mokradí Sex Feixes. Sú útočiskom pre množstvo migrujúcich vtákov a divo žijúcich zvierat.

Nádych a ponor!

Ak po niečom túžim, tak je to voľný pohyb pod morskou hladinou. Okolo ostrova Ibiza sú desiatky, ak nie stovky miest vhodných na potápanie, pre začiatočníkov aj pre pokročilých – jaskyne, praskliny a dutiny či vraky. Zo všetkých spotov na Ibize je najznámejší a najospevovanejší obrovský vrak lode Don Pedro ležiaci 26 metrov pod hladinou. Loď sa potopila v roku 2007, v Stredozemnom mori odvtedy patrí k najväčším lodným utopencom. Potápať sa ale dá len okolo lode, nie v jej útrobách.

Okrem toho sa, samozrejme, môžete ísť potápať aj k obrovskej skale Dado Pequeno, ktorá loď Don Pedro potopila. Je to pomerne nenápadne vyzerajúca kamenná vrstva. Čím hlbšie sa však potápate, čím je kráľovská modrá kráľovskejšia, tým je tento ponor jedinečnejší. Má všetko – hĺbku, plytčinu, fascinujúcu topografiu a dlhý zoznam morských živočíchov, ktorých môžete pod hladinou vidieť.

A ešte raz potápanie

Na východnom pobreží ostrova Ibiza, neďaleko zálivu Cala Martina, sa nachádza útes Santa Eulalia. Okolo tejto skalnatej plošiny sa dá potápať až do hĺbky 30 metrov. Najväčšiu pozornosť však vzbudzuje potopený maják, ktorý v skutočnosti nie je tak úplne potopený. Slúži na to, aby okolo sa plaviace lode upozornil, aká plytká je práve voda pri útese. Ak máte dosť času, navštívte aj prírodnú rezerváciu Cala D´Hort Marine.

A kedy sa potápať? Cestovatelia, ktorí podobne ako ja, nemajú radi veľké davy ľudí, odporúčajú skúsiť na Ibize potápanie na jeseň či na jar. Teplota vody je stále príjemná.

Na Ibizu aj za umením. Skutočným umením

Ďalším mojim predsudkom bolo, že by som na Ibize cielene nehľadala umenie. Kde tam, hovorila som si. A pritom tam je, a koľko umenia! Tento španielsky ostrov má veľkú umeleckú scénu, nájdete tam desiatky kvalitných galérií súčasného umenia. Do týchto by som určite zavítala ja:

Museu d´Art Contemporani nachádzajúce sa v centre starého mesta Dalt Vila vám sezónne ponúka diela medzinárodne uznávaných umelcov, ktorým dominuje Antoni Marí Ribas, jeden z najplodnejších maliarov narodených na Ibize. Historická budova, v ktorej sa nachádzajú expozície je krásne zrekonštruovaná, nad archeologickým náleziskom sa už dnes poprechádzate po sklenenej podlahe.

Originálne olejomaľby, sochy a akvarely nájdete zase v malej galérii Sargantana v dedinke Sant Josep. Vraj je najstaršou galériou na ostrove, otvorená by mala byť od roku 1978. Okrem diel mladých lokálnych umelcov sú tu vystavené aj diela významných tvorcov vrátane Vicente Ferrera Guascha, Ángela Zabalu a Miguela Riveru Bagura.

Hipsterčina, ale dobrá

Ak máte chuť na čisto moderné umenie, potom sa vám možno zapáči vo viacúčelovom priestore B12, kde sa môžete zúčastniť rôznych workshopov, módnych prehliadok, fotení, festivalov a výstav. Toto miesto by mnohí nazvali – hipsterským. Nachádza sa na okraji priemyselného areálu, len pár minút od centra hlavného mesta ostrova. Jeho interiér zdobia sochy, maľby, fotografie aj plátna a audiovizuálne diela lokálnych umelcov. Ak sa do tohto priestoru dostane tá správna hudba s osvetlením, sám sa stane umeleckým dielom.

Zdroj fotografie: B12

Áno, aj po tých baroch

Áno, čo už by to bolo za návštevu Ibizy, keby som sa ani ja nevydala aspoň do jedného z barov tohto ostrova, ale do ktorého? Oveľa viac ako samotné bary ma však na prvý pohľad láka preslávená Sunset Strip, barmi posiata promenáda na nábreží, ktorá končí až na pláži Cala d’es Moro.

Do každého z barov vás pozývajú krásni opálení muži a ženy, dostanete drink zadarmo, všade hrá hlasná hudba a svietia žiarivé svetlá. Miešajú sa vône ľudí, alkoholu, sviečok a krémov, olejov a jedla. Ktorý z barov je ten správny, musíme zistiť vy i ja osobne.

Akciové letenky na Ibizu

Článok vznikol v spolupráci s INSTITUTO DE TURISMO DE ESPAÑA – TURESPAÑA.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore