Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Holandsko od 23. januára sprísňuje podmienky vstupu aj tranzitu, na mesiac zruší lety z Južnej Ameriky

Holandsko od 23. januára sprísňuje podmienky vstupu aj tranzitu, na mesiac zruší lety z Južnej Ameriky

Holandsko pristúpilo na výraznejšie sprísnenie podmienok vstupu aj tranzitu cez krajinu. Tamojšia vláda dokonca zakázala lety z viacerých krajín mimo Európskej únie.

Reklama

Nové podmienky cestovania do Holandska, prípadne tranzit cez krajinu:

 • Platí povinnosť pre všetkých cestujúcich vrátane občanov EÚ/Schengenu, po príchode do Holandska z tzv. rizikových krajín (aj po príchode zo SR) pri využití leteckej prepravy, pri ceste vlakom, autobusom alebo loďou, predložiť potvrdenie o negatívnom RT-PCR teste na COVID-19 nie staršie ako 72 hodín pri vstupe do krajiny. Výnimkou sú osoby mladšie ako 13 rokov. Negatívny výsledok testu musí byť v angličtine, nemčine, francúzštine, španielčine alebo holandčine. Predloženie potvrdenia o vykonanom negatívnom RT-PCR teste na COVID-19 nenahrádza dôrazne odporúčanú 10-dňovú karanténu a podstúpenie testu na COVID-19 v prípade príznakov ochorenia po príchode do krajiny.
 • Zákaz letov (predbežne na 1 mesiac) platí pre tieto mimoeurópske krajiny: Argentína, Bolívia, Brazília, Kapverdy, Čile, Kolumbia, Ekvádor, Francúzska Guyana, Guyana, Panama, Paraguaj, Peru, Južná Afrika, Surinam, Uruguay, Veľká Británia, Venezuela.
 • Okrem PCR testu musia cestujúci po novom preukázať aj rapidtest/antigén test, ktorý nesmie byť vykonaný viac než 4 hodiny pred odletom (toto platí pri lete do Holandska, aj do holandských území v Karibiku)

Zdroj info: https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/news/2021/01/20/lockdown-measur[…]ightened-in-response-to-concerns-about-new-variants-of-virus 

Holandská vláda zaviedla od 15. decembra 2020 predbežne do 19. januára 2021 obmedzenie pohybu. Vzhľadom na aktuálnu veľmi nepriaznivú epidemiologickú situáciu v krajine, ktorá sa naďalej zhoršuje, holandská vláda dôrazne vyzýva na cestovanie do krajiny a v rámci krajiny iba v nevyhnutnom prípade a to predbežne do polovice marca 2021. Hranice zostávajú otvorené. 

Podmienky tranzitu a odchodu z Holandska

Letecká preprava / povinná cestovná dokumentácia

 • Všetci cestujúci vo veku 13 rokov a starší, ktorí cestujú na holandské letiská z tzv. rizikových krajín (vrátane občanov EÚ/Schengenu) musia od 29. decembra 2020 polnoci predložiť potvrdenie o vykonanom negatívnom RT-PCR teste na COVID-19 nie staršie ako 72 hodín pri vstupe do krajiny.
 • Pri využití leteckej dopravy treba mať okrem potvrdenia k dispozícii aj vyplnené potvrdenie o zdravotnom stave.
 • V prípade absencie potvrdenia o negatívnom PCR teste na COVID-19 nebude cestujúcemu umožnený vstup na palubu lietadla. Cestujúci z Islandu sa v súčasnosti nemusia potvrdením preukázať.
 • Negatívny výsledok testu musí byť v angličtine, nemčine, francúzštine, španielčine alebo holandčine.

Dokument sa kontroluje v 5 bodoch:

 • typ testu: musí ísť o PCR test na Sars-Cov-2/COVID-19. Akýkoľvek iný typ testu, vrátane rýchlotestu, je neplatný;
 • výsledok testu: musí byť negatívny (alebo nezistený);
 • meno a priezvisko: v súlade s údajmi uvedenými v cestovnom pase alebo občianskom preukaze;
 • dátum a čas absolvovania testu: test s platnosťou do 72 hodín pri príchode do Holandska (relevantný je čas vykonania testu, nie vyhotovenia potvrdenia);
 • informácia o medicínskom zariadení alebo laboratóriu, ktoré vykonalo test.

Povinnosť predložiť potvrdenie nemajú napr. osoby pracujúce v logistike, námorníci, ktorí cestujú pri výkone svojich povinností a podobne.

Všetci cestujúci vo veku 13 rokov a starší, ktorí cestujú na holandské letiská a z holandských letísk z tzv. menej rizikových krajín, musia mať pred vstupom na palubu lietadla formulár na kontrolu zdravotného stavu. Cestujúci, ktorí nahlásia príznaky podobné COVID-19, nebudú môcť do lietadla nastúpiť.

Formulár na kontrolu zdravotného stavu je možné skontrolovať pri vstupe na letisko a v samotnej budove letiska. Na cieľovom letisku budú cestujúci náhodne vybraní a požiadaní, aby formulár predložili.

Opatrenia v Holandsku (lockdown)

V krajine platí od 15. decembra 2020 predbežne do 19. januára 2021 obmedzenie pohybu. Práca z domu zostáva normou.

Vláda odporučila domácnostiam prijímať 2 osoby denne od 13 rokov. Výnimka platí 24., 25. a 26. decembra. 2020, kedy je možné prijať najviac 3 osoby denne, s výnimkou detí do 13 rokov. Pre exteriér platí veľkosť skupiny maximálne dvoch osôb, a to aj počas Vianoc.

Platí povinnosť nosenia ochrannej tvárovej masky vo vnútorných verejných priestoroch. Z povinnosti sú vyňaté osoby mladšie ako 13 rokov, pokuty za nedodržanie nosenia masky (osoby od 13 do 15 rokov: 38 eur; osoby od 16 rokov: 95 eur).
 
Najdôležitejšie opatrenia v krajine:

 • vykonávať prácu najmä z domu;
 • dodržiavať odstup 1,5 metra od cudzích osôb;
 • v prípade symptómov ochorenia COVID-19 zostať v domácej izolácii a nechať sa otestovať;
 • dodržiavať základné hygienické zásady;
 • vyhýbať sa veľkým skupinám ľudí a cestovať najmä mimo dopravnej špičky;
 • hromadné podujatia sú zakázané (mimo protestov, organizácií trhov a podobne);
 • minimalizovať cestovanie v rámci krajiny a do rizikových oblastí v zahraničí;
 • odporúčanie nosiť ochrannú tvárovú masku vo verejných vnútorných priestoroch;
 • v skupine sú povolené maximálne dve cudzie osoby;
 • v domácnosti je možné prijať maximálne dve cudzie osoby (mimo detí do 13 rokov) 1x denne s výnimkou 24., 25. a 26. decembra. 2020, kedy je možné prijať najviac 3 osoby 1x denne;
 • podniky s licenciou na stravovanie (kaviarne, reštaurácie, bary) zostávajú zavreté;
 • platí zákaz predaja alkoholu a mäkkých drog od 20.00 do 7.00h.

Zámorské územia Holandska 

Cestovanie z ostrovov do Európy

Pri cestovaní z ostrovov neplatí zákaz vstupu do krajín EÚ pre držiteľov platných cestovných dokladov krajín EÚ.

Osoby s udeleným povolením na pobyt, ktoré nie sú držiteľmi cestovných dokladov krajín EÚ, podliehajú zákazu cestovania do a v EÚ, a preto nemôžu vstúpiť na územie EÚ, ak nepatria do žiadnej kategórie výnimiek.

Cestovanie na ostrovy

Aruba – Pri vstupe na Arubu sa vyžaduje potvrdenie o negatívnom PCR teste na COVID-19. Všetci cestujúci sa musia zaregistrovať online. Elektronický registračný proces (ED karta) zahŕňa päť krokov. Pred začiatkom procesu je potrebné si pripraviť platný cestovný pas a platnú e-mailovú adresu. Cestujúci z rizikových krajín, zákazníci JetBlue, majú možnosť využiť pred vstupom na ostrov domáci test na báze slín od certifikovaného výrobcu, nie je nevyhnutné vykonať PCR test. 

Curaçao – Po príchode na ostrov zo SR, alebo Holandska, je nevyhnutné dodržať 10-dňovú izoláciu a zaregistrovať sa prostredníctvom stránky gobiernu.cw/reisverificatie. Vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu na ostrove, sa od 16. novembra 2020 sprísnili podmienku vstupu na ostrov a tiež pravidlá na ostrove. Zaviedla sa povinnosť nosenia ochrannej tvárovej masky vo verejných vnútorných priestoroch a tiež je obmedzený počet ľudí v skupine vo vnútorných a vonkajších priestoroch, maximálny počet sú 4 osoby. Obmedzený režim prijali aj podniky s licenciou na stravovanie na prijímanie hostí a  poskytovatelia kultúrnych podujatí. 

St. Maarten – Pred príchodom na ostrov je nevyhnutné vyplniť formulár o zdravotnom stave (je to potrebné vykonať elektronicky 72 hodín pred príchodom). Na ostrov je nevyhnutné cestovať s ochrannou tvárovou maskou a dezinfekciou rúk.

Bonaire – Cestujúci na Bonaire musia 48 hodín pred odletom vyplniť online zdravotné vyhlásenie. Po príchode majú povinnosť sa týmto formulárom preukázať (vytlačený alebo digitálna kópia v telefóne) zamestnancovi verejného zdravotníctva.

Cestujúci vo veku od 13 rokov sa musia pri príchode preukázať negatívnym výsledkom PCR testu na COVID-19 s platnosťou menej ako 72 hodín. Každý, kto sa pri príchode nepreukáže týmto výsledkom, bude v súlade s mimoriadnym nariadením úradu verejnej správy Bonaire 10 dní umiestnený do izolácie na vlastné náklady na mieste určenom guvernérom ostrova.

Cestujúci zo Saba a St. Eustatius majú výnimku, môžu cestovať bez PCR testu. Je však potrebné, aby vyplnili online zdravotné vyhlásenie, najlepšie 48 hodín pred odletom.

Saba – Pri cestovaní na Saba je nevyhnutné sa zaregistrovať prostredníctvom e-mailu na adrese info@sabagov.nl. Turizmus nie je povolený. Cestujúci z Európy, Kanady, Bonaire, Curaçaa a St. Eustatius musia byť v izolácii 14 dní po príchode na Saba. Cestujúci z vysoko rizikových krajín, ako sú USA, Dominikánska republika, Sint Maarten a Aruba, idú do miesta určeného guvernérom a musia pred príchodom absolvovať PCR test na COVID-19. 

St. Eustatius

Každý, kto chce vstúpiť na St. Eustatius zo stredne alebo vysoko rizikovej krajiny (aj krajiny EÚ), musí požiadať o vstup e-mailom na adresu info.covid19@statiagov.com. E-mailová žiadosť musí obsahovať dôvod návštevy, plánovaný dátum vstupu, meno a priezvisko, dátum narodenia, národnosť a miesto pobytu za posledných 14 dní. Žiadosť o vstup je potrebné doručiť najmenej 72 hodín pred plánovaným dátumom príchodu. Odpoveď žiadateľovi sa predpokladá do 48 hodín od prijatia žiadosti.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky2 dni dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky2 dni dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky2 dni dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky2 dni dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky2 dni dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ2 dni dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky2 dni dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy3 dni dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore