Nájdeš nás aj na:

Európa

Cestovanie do Grécka: od 9. januára platí 7-dňová karanténa pre všetkých

Cestovanie do Grécka: od 9. januára platí 7-dňová karanténa pre všetkých

Grécke hranice zostávajú otvorené aj počas celoplošného lockdownu, ktorý platí od 7. novembra do 18. januára 2021. Od 9. januára 2021 sa všetkým osobám, ktoré vstúpia na územie Grécka, nariaďuje karanténa po dobu 7 dní. Osoby prichádzajúce do Grécka zo Spojeného kráľovstva musia po uplynutí 7 dní karantény absolvovať druhý test na COVID-19.

Reklama

Online formulár naďalej v platnosti

Od všetkých cestujúcich prichádzajúcich do Grécka sa naďalej vyžaduje vyplnenie online formulára (The Passenger Locator Form – PLF), ktorý je potrebné odoslať najneskôr 24 hodín pred vstupom do krajiny (v anglickom jazyku). Vo formulári je potrebné uviesť údaje ako napr. odkiaľ osoba cestuje, dĺžku predchádzajúcich pobytov v iných krajinách či adresu svojho pobytu v Grécku.

Po odoslaní formulára dostane každý cestujúci potvrdzujúci mail o registrácii v online systéme a následne osobný QR kód, ktorý musí byť predložený pri príchode do Grécka v tlačenej alebo elektronickej podobe (napr. v mobile).

Veľvyslanectvo SR v Aténach upozorňuje cestujúcich, že online formulár musí byť vyplnený dôsledne, s aktuálnymi a správnymi údajmi. V prípade nekorektných informácií vo formulári (údaje nezhodujúce sa pri check-in ako napr. číslo letu, číslo cestovného dokladu..) môžu letecké spoločnosti odoprieť cestujúcemu nástup do lietadla.

Letecké spoločnosti ani slovenské veľvyslanectvo nemôžu do online formuláru vstupovať a upravovať zadané údaje a nezodpovedajú za chybne vyplnené PLF formuláre pasažiermi.

V systéme môže upravovať už odoslané údaje iba sám cestujúci ( po opätovnom zaregistrovaní sa do PLF formulára ) a to do momentu kým nie je vygenerovaný QR kód.

Osoby s trvalým pobytom v Grécku musia aj pred odchodom do zahraničia vyplniť PLF formulár minimálne 24 hodín pred plánovanou cestou. Nariadenie platí od 10. novembra 2020. Niektoré letecké spoločnosti však vyžadujú vyplnenie PLF formuláru a teda predloženie QR kódu od všetkých pasažierov opúšťajúcich Grécko. Veľvyslanectvo SR v Aténach upozorňuje na túto skutočnosť a odporúča vyplniť PLF formulár aj osobám, ktoré v Grécku nemajú registrovaný trvalý pobyt.

Pri vstupe do Grécka je tiež nutné počítať s testovaním prichádzajúcich osôb. Testovanie na ochorenie COVID-19 tzv. rapid testami (antigénové) je realizované na hraničných vstupoch hneď pri vstupe do krajiny (letisko) a testovaní cestujúci sa výsledok testu dozvedia do cca 15 minút. Nikomu s pozitívnym výsledkom nebude umožnené vstúpit do Grécka (povinnosť priniesť negatívny PCR test zostáva v platnosti).

Osoby s trvalým pobytom v Grécku musia aj pred odchodom do zahraničia vyplniť PLF formulár minimálne 24 hodín pred plánovanou cestou. Nariadenie platí od 10. novembra 2020. 

Letecká doprava funguje bez obmedzení

Počas celoštátneho lockdownu zostávajú grécke letiská otvorené pre vnútroštátne aj medzinárodné lety. Počas novembra však budú platiť zvýšené bezpečnostné opatrenia – vstup do krajiny umožnený iba po predložení negatívneho výsledku PCR testu na Covid-19, nie staršieho ako 72 hodín.

Stále platí dočasné obmedzenie letových spojení s Tureckom, Bulharskom a Rumunskom.

Občania krajín mimo EÚ majú zákaz vstupu do Grécka (výnimku tvoria občania Austrálie, Kanady, Gruzínska, Izraela, Japonska, Nového Zélandu, Rwandy, Južnej Kórei, Thajska, Tuniska a Spojených Arabských Emirátov (potrebný negatívny test na COVID-19).

Všetky lety medzi Gréckom a Albánskom a Gréckom a Severným Macedónskom sú prevádzkované iba cez medzinárodné letisko v Aténach.

Letecké spoločnosti môžu pred odletom z uvedených krajín kontrolovať, či majú cestujúci negatívny test na COVID-19. V prípade, že cestujúci nepreukáže výsledkový list testu, môže mu byť odopreté nalodenie do lietadla.

Výnimku z tohto opatrenia majú občania Grécka, osoby s trvalým pobytom v Grécku a cestujúci z nevyhnutných pracovných dôvodov.

Počas novembrového lockdownu je vnútroštátna letecká doprava povolená iba z nasledujúcich dôvodov:

 • návrat k trvalému pobytu (bude sa vyžadovať doklad o pobyte, napríklad formulár daňového priznania E1)
 • zlúčenie rodiny
 • obchodné dôvody
 • zdravotné dôvody. 

Od 20. novembra 2020 Grécko zaviedlo na pozemných hraniciach testovanie všetkých prichádzajúcich osôb tzv. rapid testami. Do krajiny budú môcť vstúpiť iba tie osoby, ktorých výsledok rapid testu bude negatívny (povinnosť priniesť negatívny PCR test zostáva v platnosti).

Opatrenia v krajine – lockdown

Na celom území Grécka od 7. novembra 2020 do 18. januára 2021 platí tzv. lockdown:

 • obmedzenie vychádzania mimo domovov a pracovísk na absolútne minimum (povolené len na základe požiadania o výnimku formou SMS správy na číslo 13033* resp. písomným formulárom, alebo vystaveným potvrdením zamestnávateľa,
 • úplný zákaz vychádzania v čase od 21.00h do 05.00h. s výnimkou pohybu súvisiaceho s nočnou prácou alebo zo zdravotných dôvodov,
 • zákaz cestovania medzi regiónmi,
 • všetky verejné zhromaždenia sú zakázané,
 • zatvorené zostanú všetky predajne okrem potravín, lekární, benzínových staníc, novinových stánkov,
 • zatvorené zostanú všetky múzeá, kiná, galérie, vnútorné telocvične, kaderníctva,  
 • materské a základné školy (1.stupeň) sú otvorené od 11. januára 2021, stredné a vysoké školy vyučujú distančnou formou
 • nosenie rúška bude povinné všade a na celom území krajiny (pokuta za porušenie povinnosti – 300 eur).

Stretávanie sa je limitované na maximálne 9 osôb.

Zdroj: news.gtp.gr

Podmienky návratu do SR

Od 26. novembra sa Grécko nenachádza na zozname menej rizikových krajín. Pri návrate do SR z Grécka majú slovenskí občania na výber dve možnosti: buď sa registrujú cez korona.gov.sk (e-hranica), zotrvajú minimálne 5 dní v izolácii a následne absolvujú štátom hradený test alebo prídu na Slovensko už s negatívnym PCR testom vykonaným v zahraničí.

Akciové letenky do Grécka

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky2 dni dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky2 dni dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky2 dni dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky2 dni dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky2 dni dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ2 dni dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky2 dni dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy3 dni dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore