Nájdeš nás aj na:

Európa

Grécko sa turistom otvorí už 14. mája! Na vstup postačí negatívny PCR test alebo očkovanie

Grécko sa turistom otvorí už 14. mája! Na vstup postačí negatívny PCR test alebo očkovanie

Grécko plánuje už čoskoro zrušiť karanténne obmedzenia pre cestujúcich z Európskej únie a ďalších piatich krajín. Ku vstupu turistom postačí očkovanie alebo negatívny test na COVID-19.

Reklama

Grécko, ktoré sa v roku pred pandémiou pozviechalo z desaťročnej finančnej krízy dnes oznámilo, že od polovice mája otvorí svoj sektor cestovného ruchu, ktorý je kľúčovým motorom rastu jeho ekonomiky. Krajina začne postupne rušiť cestovné obmedzenia pre Európanov od budúceho týždňa a pripravuje sa na kompletné otvorenie od 14. mája 2021. Uviedol to vysoký predstaviteľ ministerstva cestovného ruchu pre agentúru Reuters pod podmienkou anonymity.

Úradník uviedol, že občanom Európskej únie, Spojených štátov, Británie, Srbska, Izraela a Spojených arabských emirátov bude umožnené cestovať do Grécka cez letiská Atény, Solún, Iraklio, Hania, Rhodos, Kos, Mykonos, Santorini a Korfu a dva pozemné hraničné priechody.

Cestujúci z týchto krajín nebudú v karanténe, pokiaľ preukážu, že dostali dve dávky vakcíny Covid-19 alebo preukážu negatívny test PCR vykonaný 72 hodín pred ich príchodom, uviedol úradník a dodal, že turisti budú podlieha obmedzeniam domáceho uzamknutia.

Podľa aktuálne platných pravidiel musia cudzinci prichádzajúci do Grécka priniesť negatívny test na COVID-19 a absolvovať sedemdňovú karanténu. Pri cestujúcich z Británie a Spojených arabských emirátov sa po príchode vyžaduje aj druhý povinný test.

Grécko sa kompletne otvorí od polovice mája

Turisti, ktorí sú zaočkovaní proti COVID-19, prípadne majú protilátky alebo negatívny COVID test, môžu toto leto vycestovať na dovolenku do Grécka. Uviedol to nedávno grécky minister cestovného ruchu Harry Theocharis. Opatrením chce krajina podporiť cestovný ruch.

Grécko tak už presadilo myšlienku použitia COVID certifikátov. Tie by mohli opätovne umožniť voľné cestovanie pre občanov EÚ – buď prostredníctvom očkovania, negatívneho PCR testu alebo protilátok na koronavírus.

Turizmus tvorí v Grécku vúraznú časť HDP a zamestnáva jedného z piatich pracovníkov, situácia sa však vlani dramaticky zmenila kvôli pandémii.

Grécko má v úmysle zahájiť svoju životne dôležitú letnú sezónu do polovice mája, uviedol Harry Theocharis.

Akciové letenky do Grécka na leto 2021

Turisti z Izraela už majú zelenú

Grécko sa už vo februári dohodlo s Izraelom, že uľahčí cestovanie ľuďom, ktorí už sú zaočkovaní proti koronavírusu. 

Cestovný ruch predstavuje asi pätinu gréckej ekonomiky a zamestnáva jedného z piatich pracovníkov. Vlani zaznamenalo Grécko rekordný úbytok príjmov – štyri miliardy eur namiesto osemnástich miliárd v roku 2019.

Izrael je svetovým lídrom v očkovaní a viac ako tretina jeho populácie dostala injekciu Pfizer Inc-BioNTech.

Grécky premiér Mitsotakis uviedol, že izraelská kampaň zameraná na rýchle očkovanie môže čoskoro znamenať podobné dohody aj s inými krajinami.

Európska únia pokračuje v diskusiách o tom, či by sa pri cezhraničnom cestovaní malo vyžadovať osvedčenie resp. certifikát.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Grécko sa pripravuje na príchod turistov. Zavádza nové pravidlá pre pláže https://t.co/YE37jFLju4 #letenky2 dni dozadu
4 TOP výlety v Mexiku so sprievodcom. Na tieto tak ľahko nezabudneš https://t.co/JxdZAEL9ZI #cestopisy2 dni dozadu
Návštevníci Drakulovho hradu v Rumunsku sa pred prehliadkou môžu nechať zaočkovať https://t.co/QkZC8R9cl0 #letenky2 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky2 dni dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky2 dni dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky2 dni dozadu
Seychely, Maldivy i Malta. Ktoré krajiny očkujú najrýchlejšie? Pozri si TOP10 rebríček (aktualizované) https://t.co/AGlCgeGn5U #novinky2 dni dozadu
Španielsko, Taliansko i Chorvátsko. Veľmi lacné letenky na leto od 26€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky2 dni dozadu
Kam toto leto? Do Španielska! Veľká letenková párty od 26€ (platí len 48 hodín) https://t.co/P5zueuHtUE #letenky2 dni dozadu
Kam toto leto? Do Španielska! Výpredaj leteniek od 28€ (platí len 48 hodín) https://t.co/P5zueuHtUE #letenky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore