Nájdeš nás aj na:

Európa

Grécko sa turistom otvorí už 14. mája! Na vstup postačí negatívny PCR test alebo očkovanie

Grécko sa turistom otvorí už 14. mája! Na vstup postačí negatívny PCR test alebo očkovanie

Grécko plánuje už čoskoro zrušiť karanténne obmedzenia pre cestujúcich z Európskej únie a ďalších piatich krajín. Ku vstupu turistom postačí očkovanie alebo negatívny test na COVID-19.

Reklama

Grécko, ktoré sa v roku pred pandémiou pozviechalo z desaťročnej finančnej krízy dnes oznámilo, že od polovice mája otvorí svoj sektor cestovného ruchu, ktorý je kľúčovým motorom rastu jeho ekonomiky. Krajina začne postupne rušiť cestovné obmedzenia pre Európanov od budúceho týždňa a pripravuje sa na kompletné otvorenie od 14. mája 2021. Uviedol to vysoký predstaviteľ ministerstva cestovného ruchu pre agentúru Reuters pod podmienkou anonymity.

Úradník uviedol, že občanom Európskej únie, Spojených štátov, Británie, Srbska, Izraela a Spojených arabských emirátov bude umožnené cestovať do Grécka cez letiská Atény, Solún, Iraklio, Hania, Rhodos, Kos, Mykonos, Santorini a Korfu a dva pozemné hraničné priechody.

Cestujúci z týchto krajín nebudú v karanténe, pokiaľ preukážu, že dostali dve dávky vakcíny Covid-19 alebo preukážu negatívny test PCR vykonaný 72 hodín pred ich príchodom, uviedol úradník a dodal, že turisti budú podlieha obmedzeniam domáceho uzamknutia.

Podľa aktuálne platných pravidiel musia cudzinci prichádzajúci do Grécka priniesť negatívny test na COVID-19 a absolvovať sedemdňovú karanténu. Pri cestujúcich z Británie a Spojených arabských emirátov sa po príchode vyžaduje aj druhý povinný test.

Grécko sa kompletne otvorí od polovice mája

Turisti, ktorí sú zaočkovaní proti COVID-19, prípadne majú protilátky alebo negatívny COVID test, môžu toto leto vycestovať na dovolenku do Grécka. Uviedol to nedávno grécky minister cestovného ruchu Harry Theocharis. Opatrením chce krajina podporiť cestovný ruch.

Grécko tak už presadilo myšlienku použitia COVID certifikátov. Tie by mohli opätovne umožniť voľné cestovanie pre občanov EÚ – buď prostredníctvom očkovania, negatívneho PCR testu alebo protilátok na koronavírus.

Turizmus tvorí v Grécku vúraznú časť HDP a zamestnáva jedného z piatich pracovníkov, situácia sa však vlani dramaticky zmenila kvôli pandémii.

Grécko má v úmysle zahájiť svoju životne dôležitú letnú sezónu do polovice mája, uviedol Harry Theocharis.

Akciové letenky do Grécka na leto 2021

Turisti z Izraela už majú zelenú

Grécko sa už vo februári dohodlo s Izraelom, že uľahčí cestovanie ľuďom, ktorí už sú zaočkovaní proti koronavírusu. 

Cestovný ruch predstavuje asi pätinu gréckej ekonomiky a zamestnáva jedného z piatich pracovníkov. Vlani zaznamenalo Grécko rekordný úbytok príjmov – štyri miliardy eur namiesto osemnástich miliárd v roku 2019.

Izrael je svetovým lídrom v očkovaní a viac ako tretina jeho populácie dostala injekciu Pfizer Inc-BioNTech.

Grécky premiér Mitsotakis uviedol, že izraelská kampaň zameraná na rýchle očkovanie môže čoskoro znamenať podobné dohody aj s inými krajinami.

Európska únia pokračuje v diskusiách o tom, či by sa pri cezhraničnom cestovaní malo vyžadovať osvedčenie resp. certifikát.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Štokholm plánuje uzavrieť letisko Bromma. Lety sa presunú na letisko Arlanda https://t.co/meadrpkUu31 deň dozadu
Krásna Menorka v lete od 48€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky1 deň dozadu
Nemecko ruší karanténu po príchode. Ku vstupu stačí test, očkovanie alebo imunita https://t.co/zyJRTD7j1V #novinky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: Kanárske ostrovy s letenkami, 3*hotelom a all inclusive za 665€ https://t.co/ISlQhkZHoS #dovolenky1 deň dozadu
Chceš zažiť autentické Španielsko? Leť do Zaragozy od 33€ https://t.co/QdxhNsncp6 #letenky1 deň dozadu
Slnečný a historický Cyprus v lete od 70€! https://t.co/XxY2DgPdvd #letenky1 deň dozadu
Lacné letenky do Bruselu z Bratislavy od 19€! https://t.co/mmNVmiDmLn #letenky1 deň dozadu
Ostrov Nauru zaočkoval prvou dávkou všetkých dospelých obyvateľov https://t.co/9SKU78jz0r #novinky1 deň dozadu
Mikroštát San Marino ponúka turistom očkovanie vakcínou Sputnik V https://t.co/1hY3KkwjNd #novinky1 deň dozadu
Slovensko sa zapojí do testovania Covid pasov. EÚ chce, aby platil najneskôr začiatkom leta https://t.co/k2p1IUqqTI #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore