Nájdeš nás aj na:
gran canaria turistika

Cestopisy

Gran Canaria: ostrov pre milovníkov aktívnej dovolenky, pohybu a adrenalínu (letenky od 110€)

Predstav si, že je tvoja posilka vonku, rozlieha sa na 1 560 km2 a vládne v nej slnečné a teplé počasie aj v zimných mesiacoch. Taká je totiž Gran Canaria, tretí najväčší z Kanárskych ostrovov. Je obklopená úžasnými plážami, čo z nej robí prirodzené ihrisko pre všetky možné vodné športy. Hornatý povrch je zasa perfektných pre cyklistiku aj lezenie. No a prebádaš ju najlepšie pešo, na množstve turistikých trás s nádhernými výhľadmi. Okrem týchto športov sa domáci venujú aj niektorým zvláštnostiam ako kanársky wrestling či pastiersky skok.

Reklama

Surfing, Windsurfing a Kitesurfing

Dobré vlny na Gran Canarii nikdy neprestávajú. Menšie vlny na ideálnych plážach, ktoré pozývajú k vodným športom nováčikov aj veľké vlny vyhľadávané expertmi. Niektoré sa skrývajú v tichých zátokách, kde si ich môžu milovníci surfovania užiť naplno. Najlepšími plážami na surfovanie sú Playa del Inglés či Maspalomas. Vlny sú o čosi väčšie a silnejšie v zime a na jar.

surfovanie gran canaria

Na Gran Canarii sú tiež jedny z najlepších poveternostných podmienok na windsurfovanie. K obľúbeným plážam pre winsurferov patria Vargas či Pozo Izquierdo. Každým rokom sem smeruje viac ako viac kitesurferov, pretože ideálne počasie na tieto športy je tu po celý rok. No a počas dní, kedy je more pokojné, je čas vyskúšať Stand Up Paddle. Za týmto športom prichádzajú ľudia na pláž Las Canteras.

zdroj: grancanaria.com

Pešia turistika na Gran Canaria

Na Gran Canariu sa pravidelne vracajú tiež fanúšikovia hôr a pešej turistiky. Na ostrove môžeš objavovať tisíce rôznych scenérií. Od zvláštnej zmesy plamových hájov a borovicových lesov, roklín a chodníkov, ktoré vedú pomedzi hory. Najviac turistických chodníkov je na severozápade ostrova v okolí Puerto de las Nieves a Cruz de Tejeda.

gran canaria utes

Medzi najlepšie túry na Gran Canarii patrí túra po Güi Güi pláži. Ide o 9,3 kilometra dlhú trasu, prejsť ju trvá asi 4,5 hodiny. Pláž Güi Güi patrí medzi najkrajšie pláže na ostrove. Nachádza sa na juhozápadnom pobreží v regióne La Aldea de San Nicolás. Pláž je izolovaná, takže sa sem návštevníci dostanú len pešo alebo loďou. Túra začína na pláži Tasartico. Trasa vedie cez členitý hornatý terén, preto je vhodné zobrať si pevnú obuv a ideálne je začať túru skoro ráno, pretože bude počas nej svietiť slniečko.

gran canaria duny

Ďalšou krásnou túrou, o niečo dlhšou a náročnejšou, je trasa z doliny Agaete do borovicového lesa Tamadaba. V tomto prípade ide o celodennú túru, dĺžka je asi 16 kilometrov a prejdeš ju za približne 7 hodín. Údolie Agaete je zelené, úrodné údolie na úpätí prírodného parku Tamadaba na severozápade Gran Canarie. Počas tejto pešej túry sa ti naskytnú nádherné výhľady na údolia, borovicové lesy aj scenériu so sopečným tufom.

Gran Canaria pod hladinou mora

Potápanie na Gran Canaria by sa dalo rozadeliť do troch hlavných oblastí – severozápad, východ a juh. V južnej časti ostrova je potápanie pokojné v priezračných vodách, zatiaľ čo zvyšok ostrova je kombiáciou potápania z lode a pobrežia v o niečo viac športových podmienkach. Gran Canaria je skvelým miestom nielen pre skúsených potápačov, ale aj pre začiatočníkov, ktorý chcú tomuto športu pričuchnúť. K týmto miestam na ostrove patrí pláž Playa Tufia, ktorá okrem toho ponúka krásnu ukážku podmorského života na Gran Canarii.

Na skúsených potápačov čaká pod morom vrak lode Arona. Leží 35 metrov pod morom na bielom piesku obklopený húfmi rýb. Loď dlhá 100 metrov sa potopila v roku 1972 po vypuknutí požiaru. Voda je v týchto miestach taká čistá, že vrak zbadáš už z 5-metrovej hĺbky.

gran canaria potapaci

Desiatky cyklo trás

Či už preferuješ horský tenér alebo cyklistiku na väčšie vzdialenosti, Gran Canaria ponúka možnosti pre každého. Hoci tento šport na ostrove nie je práve pre cyklo-začiatočníkov. Pôžitok z bicyklovania je umocnený krásnymi výhľadmi na zeleň a pobrežie ostrova. Celoročné slnko a rôznorodý terén predstavujú ideálne podmienky pre milovníkov jazdy na dvoch kolesách.

gran canaria cyklista

Medzi obľúbené aktivity na Gran Canarii patria tzv. cyklistické výstupy. Nájdeš tu dokonca trasu, ktorá je považovaná za jeden z najťažších výstupov na bicykli v Európe. Trasa sa nazáva Údolím sĺz a jej súčasťou je prudký 25-kilometrový výstup. Začína pri kruhovom objazde v San Nicholas.

Raj lezenia

Presnejšie, Gran Canaria je rajom skál a vertikálnych útesov, ktorá čakajú na objavenie nadšencami lezenia. Vulkanický reliéf Gran Canaria bol vybudovaný tromi hlavnými obdobiami sopečných erupcií počas obdobia 16 miliónov rokov. Najstaršie skaly, vyvrhnuté ako lávové prúdy, sú ideálne na lezenie. Ostrov ponúka kompletný repertoár trhlín, komínov, platní, klinov, previsov, stropov, ktoré premenili celý ostrov na jednu obrovskú lezeckú stenu s nekonečným množstvom možností.

roque nublo gran canaria

Medzi vyhľadávané vrcholy pre lezenie patrí Roque Nublo s 12 rôznymi lezeckými trasami a obtiažnosťami. Tento vrch je prírodným symbolom Gran Canarie a je samotným pôvodcom lezenia na ostrove. Ďalšie vrcholy, ktoré možno zdolať, sú El Palmés v El Toscón de Tejeda či Betancuria v Ayacata.

nublo rural park gran canaria

Staroveká hora Tamadaba je pokrytá borovicovým lesom a vertikálnymi útesmi. Dvíha sa ponad more vo výške viac ako 1000 metrov. Mnohé miesta a horolezecké trasy z nej robia hlavné mesto lezenia Gran Canarie.

Bonus: tradičné športy Kanárskych ostrovov

Tradičné športy kanárskych ostrovoch sú staré ako ostrovy samé. Mnohí obyvatelia Gran Canarie robia juego del palo. Táto rekreačná športová aktivita zahŕňa sériu pohybov s palicami v simulovanom boji medzi dvoma účastníkmi. Cieľom je „skórovať“ alebo simulovať zásahy bez toho, aby došlo ku kontaktu s nechránenými časťami tela. Populárny je tiež la lucha canaria – kanársky wrestling. Tento šport sa podáva z otca na syna, čo priťahuje množstvo divákov.

zdroj: shutterstock/Salvador Aznar

Ďalšou typickou aktivitou je Vela Latina Canaria, plachtenie obľúbené najmä v hlavnom meste ostrova Las Palmas. Plachtí sa na špeciálnych loďkách. Tento konkrétny typ regaty je charakteristický tým, že plachty sú trojuholníkové a neproporčné. To znamená, že loď môže zostať vo vzpriamenej polohe a na vode len vtedy, ak je posádka skutočne zručná, správne s ňou manévruje a vyvažuje.

zdroj: grancanaria.com

Nezvyčajná horská scenéria ostrova Gran Canaria prinútila obyvateľov vidieckych oblastí vyvinúť špeciálne prostriedky a techniky na pohyb v ťažkom teréne a prekonávanie prekážok, medzi ktoré patrili veľké rokliny, strmé skaly a útesy. El salto del pastor (pastiersky skok) sa zrodil z tejto potreby. Táto technika zahŕňa použitie dlhej drevenej tyče (ktorá sa na Gran Canarii nazýva „garrote“), ku ktorej je pripevnený kovový hrot (známy ako „regatón“), aby sa uľahčil pohyb hore a dole. Týmto štýlom obyvatelia Gran Canarie dokázali zdolať kopce, svahy a strmé skaly, skákať cez rokliny a priekopy.

Akciové letenky na Gran Canariu


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore