Nájdeš nás aj na:

Novinky

Drink pri mori, adrenalín na bajku, tanec pod hviezdami. Aj to je Gran Canaria!

Ležíš v horúcom piesku, počúvaš šum mora, zatiaľ čo tvoj pohľad spočinie na zasnežených vrchoch vysokých štítov. A práve sme ti prezradili jeden z faktov svedčiacich o unikátnosti Gran Canarie. Toto ti nestačí? Prosíš si aj tipy na výlety, párty, spoty na dokonalé selfie? Aj informácie o vodných športoch a turistických atrakciách? Nebodaj aj lacné letenky? No tak dobre, poďme na to.

Reklama

3. najväčší a 2. najľudnatejší kus Kanárskych ostrovov Gran Canaria sa nachádza 210 km od pobrežia Afriky, a je nazývaný aj „malým kontinentom“. Po úvode asi nebude žiadne prekvapenie, ak povieme, že je ostrovom rozmanitosti. Vo vnútrozemí vládne divoká romantika, na pobreží sa tiahnu rozsiahle pláže, no a dediny sú doslova malebné, niektoré považované za „najkrajšie v Španielsku“ (veď vieš, Kanárske ostrovy sú administratívne spoločenstvom Španielska).

gran canaria
Zdroj fotky: Tourist Board of Gran Canaria (www.grancanaria.com)

Počasie na plavky skoro vždy

V Gran Canarii vládne púštna klíma. Medzi májom a augustom vôbec neprší, ale medzi októbrom a aprílom sú typické zrážky (ale nie veľa alebo príliš často). To, čo je dôležité: počasie je príjemné počas celého roka, teplota je najnižšia v januári, vtedy je podobne aké býva u nás v máji, na Slovensku. Aj priemerná teplota najteplejšieho mesiaca august je o niečo vyššia ako v našich končinách. Podnebie južnej časti ostrova je mierne teplejšie vždy, samozrejme.

gran canaria
Zdroj fotky: Tourist Board of Gran Canaria (www.grancanaria.com)

Biely piesok, farebný drink (pláže)

Gran Canaria ponúka viac ako 80 pláží s bielym pieskom alebo štrkom, no a nájdeš tam aj veľký počet tých legendárnych čiernych sopečných. Trblietavo tyrkysová voda je tak pôsobivá, až sa ti bude zdať, že je to miesto nejakého natáčania.

Tieto pláže patria medzi tie najlepšie na Kanárskych ostrovoch. Majú čo ponúknuť každému a pre každú náladu: od odľahlých, romantických zátok cez pľace na vodné športy až po mestské pláže v dosahu štýlových obchodov a skvelých reštaurácií a pobrežné pláže s barmi a miestnymi DJ-mi nastúpenými na piesku.

gran canaria
Zdroj fotky: Tourist Board of Gran Canaria (www.grancanaria.com)

Medzi známe pláže patria napríklad Las Canteras (obľúbený medzi surfistami, podľa mnohých jedna z najlepších pláží celého sveta), Playa de Mogan (ideálna na oddych, opaľovanie sa a letné leňošenie) alebo Amadores (umelá pláž plná reštaurácií a barov).

Jedno mesto, tisíc tvárí: Las Palmas

Las Palmas je s takmer 400 000 obyvateľmi najväčším mestom Kanárskych ostrovov a pri Santa Cruz de Tenerife druhým hlavným mestom Kanárskych ostrovov. Je plná pláží a ponúka nekonečné množstvo zábavy.

Najkrajšou časťou Las Palmas je historické staré mesto, štvrť Vegueta. Určite sa tu vyber na pešiu turistiku medzi nádhernými starými budovami, a nezabudni navštíviť ani niektoré zo zaujímavých múzeí. Je to autentická časť mesta s nezameniteľnou španielskou atmosférou.

Ďalšou obľúbenou oblasťou je Calle Triana, hlavná nákupná ulica mesta, ktorá je plná ľudí vo dne i v noci. Okrem výkladov sa nezabudni pozrieť aj na fantastické diela miestnej architektúry. Nenechaj si ujsť návštevu nádherného mestského parku Doramas Park v blízkosti prístavu, užiť si prechádzku medzi zaujímavými rastlinami s fontánou, rozkošným rybníkom a vodopádom.

Zdroj fotky: Tourist Board of Gran Canaria (www.grancanaria.com)

Všade s foťákom, a najmä na tieto miesta

Napísať samostatný úsek o fotogenických miestach Gran Canarie nedáva úplne zmysel. Naozaj celý ostrov je ako spot na výrobu nádherných vizuálnych spomienok. Ak by sme ale chceli vyzdvihnúť nejaké unikátne panorámy, tak nemôžeme vynechať napríklad Jardin Canario. Túto botanickú záhradu založil v 1950 švédsky botanik, Eric Sventenius. Je domovom neuveriteľne bohatej flóry s ​​približne 500 druhmi rastlín. Nájdeš tu dračie stromy, kanárske palmy, napríklad, a za najlepšiu časť sa považuje kaktusová záhrada.

Roklina Las Vacas je známou turistickou atrakciou, no a za svoju popularitu vďačí práve tomu, že na sociálnych sieťach vyzerá veľmi pôsobivo pre svoje zvláštne skalné útvary nazývané Tobas de Colores. Tieto sa dosť podobajú na slávny Antelope Canyon v Spojených štátoch. Nevýhodou v poslednom období je to, že keďže ide o veľmi trendy, ale zároveň malé miesto, býva dosť preplnené.

Zdroj fotky: Tourist Board of Gran Canaria (www.grancanaria.com)

Bolo by hriechom nespomenúť vyhliadkové miesto El Balcón (alebo Mirador Anden Verde). Nachádza sa na ďalekom západe Gran Canarie, visí nad morom na vrchole strmého útesu  a ponúka nádherný výhľad na Atlantický oceán. Naskytne sa ti jasný pohľad na kľukatú stenu morských útesov, ktorá sa trefne nazýva „Dračí chvost“. Keď otočíš svoj pohľad na ostrov, uvidíš údolie La Arena a širokú, zelenú La Aldea de San Nicolás.

Zdroj fotky: Tourist Board of Gran Canaria (www.grancanaria.com)

Oddych cez deň, život v noci

Nie je žiadnym tajomstvom, že Kanárske ostrovy majú silnú tradíciu diskoték a nočných klubov. Posledné roky sú ostrovy populárne aj z pohľadu interpretov, vystupujú tu tí najuznávanejší svetoví DJ-i. No a vďaka výbornej klíme o párty náladu nie je núdza v žiadnom ročnom období. Mnohé kluby majú aj vonkajšie tanečné priestory pre tých, ktorí chcú žúrovať pod hviezdami.

Tie najstabilnejšie párty centrá sa nachádzajú v hlavnom meste a na juhu ostrova. Las Palmas, Playa del Inglés a Maspalomas sú oblasti, ktoré nikdy nespia. Nočnú zábavu môžeš začať ešte pri dennom svetle, na nejakej lodi a potom pokračovať v nejakom klube plnom zahraničných študentov, medzitým si dať niekoľko krátkych prestávok v baroch s priateľskými miestnymi a užívať si euforický pocit slobody.

Ak chceš zažiť skutočnú tradičnú fiestu, cestuj na Gran Canariu počas karnevalu. Zažiješ veľkolepý, farebný a vzrušujúci festival, ktorý trvá niekoľko bláznivých dní.

gran canaria
Zdroj fotky: Tourist Board of Gran Canaria (www.grancanaria.com)

Trochu adrenalínu neuškodí

Môže to vyzerať tak, že Gran Canaria je destinácia ideálna na absolútny, nehybný oddych. V skutočnosti však má v zásobe niekoľko adrenalínových aktivít na každý deň aj pre tých, ktorí preferujú aktívne dovolenky. Môže to byť lozenie po skalách, surf, kite, paragliding alebo dlhé romantické (alebo vražedné kardio-) výlety na bicykli. Po prechýrenej noci, keď túžiš po niečom pokojnom, sa vyber na golf, potápanie alebo nežné plachtenie. Hory tiež nie sú len na okrasu, na Gran Canarii sa môžeš vybrať aj na výdatné túry vo vyšších polohách.

Ak si skôr na organizovanejšie aktivity, nájdeš tu aj kvalitné zábavné a tematické parky. V Sioux City môžeš byť jeden celý deň, v Aqualande si užiješ adrenalín na šmykľavkách a v Pueblo Canario sa dokonca aj naučíš niečo o kanárskej kultúre.

Zdroj fotky: Tourist Board of Gran Canaria (www.grancanaria.com)

Ako chutí Gran Canaria?

Gran Canaria má svoje vlastné chute, ale taktiež ponúka ochutnávky z každej časti sveta – buď v gastronomických zariadeniach alebo v tržniciach. Každý si tu nájde jedlá podľa svojej chuti: čerstvé ryby, morské plody, mäso, zeleninu, ovocie, zdravé aj nezdravé, veľké aj malé, sýte aj ľahké. Okrem malých, miestnych podnikov sú tu aj luxusné reštaurácie. No a takmer každé mesto na ostrove raz týždenne organizuje „mercadillo“ (jarmok), kde sa predáva čerstvé ovocie, zelenina a remeselné výrobky.

gran canaria
Zdroj fotky: Tourist Board of Gran Canaria (www.grancanaria.com)

Akciové letenky Gran Canariu

Zdroj ilustračnej fotky: Tourist Board of Gran Canaria (www.grancanaria.com)


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore