Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Najlepšie filmy, ktoré sa odohrávajú v New Yorku

Najlepšie filmy, ktoré sa odohrávajú v New Yorku

Máme radi filmy, New York milujeme. Preto spojiť tieto dva elementy je pre nás viac ako zaujímavá téma. Pokúsime sa túto (nielen) cestovateľskú legendu priblížiť z iného uhla pohľadu. Vybrali sme 14 populárnych diel filmového priemyslu, ktoré ti môžu pomôcť pri plánovaní tvojho výletu v USA. Dúfame, že tento článok bude dostatočne motivujúci, a aj ty si vytvoríš itinerár, ktorého základom budú práve filmy z New Yorku.

Reklama

New York, milujem ťa!

To, či je originálne začať tento zoznam práve s týmto filmom, nemusíme rozoberať. Pravdepodobne sa však zhodneme na tom, že ak ide o filmy o New Yorku a poznáš aj také, ktoré sa pohybujú na hranici komercie a toho, čo je za komerciou, na toto dielo si spomenieš medzi prvými. Okrem toho, že ponúka 11 pohľadov 11 rôznych režisérov na tému láska, prevedie ťa rôznymi časťami New Yorku. Medzi najslávnejšie miesta použité pri natáčaní patria 5. Avenue, Dakota Hotel, Central Park, Tavern on the Green

Raňajky u Tiffanyho

Radi by sme vyhlásili, že neexistuje človek, ktorý by túto filmovú klasiku nevidel. Pravdou je ale skôr nasledujúce tvrdenie: o tomto filme už určite každý počul. Možno, že patríš medzi cestovateľky, ktoré chodia do New Yorku (aj) nakupovať, a zažila si to, ako sa elegantne raňajkuje pred klenotníctvom na 57. ulici, a koketuje s diamantom vo výklade medzi dúškami kávy. Možno si mal niekedy pocit, že pri tebe stojí božská Holly Golightly pred knižnicou New York Public Library. Ale možno si „iba“ obdivovateľom Audrey Hepburn. Každopádne, za slovným spojením Raňajky u Tiffanyho sa už neskrýva iba názov filmu. Stalo sa tak vďaka Blue Box Café, ktoré sa otvorilo práve kvôli tomu, aby sa takéto legendárne raňajky stali realitou – nielen pred výkladom, ale aj v modrých foteloch.

Joker

Schody v newyorskom Bronxe, ktoré sa objavili v úspešnom filme Joker (2019), sa od premiéry filmu stali turistickou atrakciou. Obyvatelia štvrte sa tak musia denne vyrovnávať s obrovským náporom turistov, ktorí sa pokúšajú napodobniť filmovú scénu alebo sa tam len fotia. Niektorí dokonca na miesto medzi dvoma budovami na Shakespeare Avenue prichádzajú v kostýmoch.

Príbeh o skrachovanom komediantovi Arthurovi Fleckovi (Joaquin Phoenix) sa dlho pohybuje na tenkej hranici medzi realitou a šialenstvom. Jedného dňa sa vo svojom obleku klauna potuluje po uliciach Gotham City (New York) a dostáva sa do konfliktu s brutálnymi zlodejmi. To nenávratne spustí špirálu udalostí dosahujúcu hrozivé rozmery. Opustený Fleck upadne do šialenstva a postupne sa zmení v ikonu zločinu, ktorú svet spozná pod menom Joker.

Krstný otec

S názvom tohto filmu si sa už na Pelipeckách stretol na margo článku o Sicílii. Dej sa odohráva v 40. rokoch, ale rok výroby je 1972. Toto dielo je preto aj dôkazovým materiálom toho, čo všetko ostalo v New Yorku nezmenené od čias „krstného otca“ po začiatky 70 rokov.

Jedno z mála miest, ktoré dodnes môžeš v New Yorku nájsť a porovnať so snímkami filmu, je napríklad Corleone-rezidencia na Longfellow Avenue v Staten Island. Prebieha tu scénka svadby. Alebo si spomeňme na to, ako sa Luca Brasi (Lenny Montana) stretne so Sollozzom (Al Lettieri). Táto časť bola natočená v Hoteli Edison, ktorý dodnes funguje (ak by si mal chuť bývať v krásnom art deco prostredí z roku 1930). Pamätáš sa? Sollozzo potom Brasiho zavraždí, a my si naivne myslíme, že sa to kvôli zjednodušeniu natáčania mohlo udiať  v reštaurácii toho istého hotela, ale nie! Štáb sa presunul do Hotela St. George v Brooklyne.

Americké psycho

Bret Easton Ellis je vynikajúcim autorom, a z jeho dielne pochádza aj pôsobivé dielo American Psycho/Americké psycho. Síce niektoré z lokalít filmu sú výmyslom jeho fantázie, ako napríklad reštaurácia Dorsia, Ellis je známy aj tým, že dojem skutočnosti deju posilňuje aj použitím známych značiek alebo miest. Takými sú napríklad Tunnel a Canal Bar. V týchto si už nočné pivo nedáš, ale napríklad 21 Club a Harvard Club ešte stále existujú. Každopádne, pokiaľ by si bol vlastníkom zoznamu „obľúbené podniky Patricka Batemana“, na tomto odkaze sa môžeš pozrieť, či si náhodou niečo nevynechal, a či vôbec existujú.

Podniky v New Yorku majú dôležitú rolu vo filme Americké psycho. Vieš povedať, v ktorom bola táto scéna natočená?

Sám doma

Tento film vnímame skôr ako návrat do nášho detstva, spájame ho s vôňou Vianoc a chuťou koláčikov. Tentokrát by sme o ňom radi niečo napísali z cestovateľského uhla pohľadu. Samozrejme, máme na mysli skôr druhú časť, ktorá sa nazýva „Lost in New York“, teda Stratený v New Yorku. Panoráma mesta sa nám ponúkne hneď na začiatku, z okien samotného letiska, ale odtiaľ sa presuňme trošku ďalej. Výborný výhľad cez televíznu obrazovku získaš napríklad na klasiky ako most Queensboro, Socha slobody, The Plaza, Central Park, Time Square, Rockefeller centrum, uvidíš dokonca aj World Trade Center – 9 rokov pred 11. septembrom. Aby si sa dokázal vžiť do role turistu, spomeň si na to, ako Kevin fotí Radio City Music Hall. Niektoré lokality filmu sú zas také, ktoré nám nenapadnú ihneď, keď rozmýšľame nad atrakciami New Yorku, ako napríklad Fulton Fish Market (ktorý sa už odsťahoval z miesta vo filme), Empire Diner alebo Carnegie Hall.

Vlk z Wall Street

Po filmoch, ktoré nám ukazujú mladšiu tvár New Yorku, si teraz pustime niečo z 21. storočia: Vlk z Wall Street. Tam, kam sa 26-ročný Jordan Belfort (Leonardo DiCaprio) vyberie, aby si splnil sen, začína aj naša kinematografická cesta v New Yorku – na Wall Street. Za týmito snami pevným krokmi kráčajme ďalej k legendárnej budove Equitable Life Building na Broadwayi. Ako v prípade niektorých lokalít vo tomto filme, aj pri tejto vsadili skôr na „výzor“ ako „pravdu“. Na rozdiel od toho, čo tvrdí scenár, Louis F. Rothschild so svojím partnerom začal pracovať v inej budove na Broadwayi. Do filmu sa však asi viac hodil práve Equitable Life Building.

Podobne je to aj s reštauráciou, kde má Belfort svoj pracovný obed so svojím šéfom (vieš, búchanie po hrudi). Vyzerá to ako Windows on the World vo World Trade Center, v skutočnosti to prebiehalo na 41. poschodí skytop reštaurácie pod adresou 666 Fifth Avenue. Zhodou okolností, toto je reálne tá budova, kde sídlil Rotschild.

Vo filme sa objaví aj ďalšia reštaurácia, Kacandes Diner, ale ak si tu plánuješ dať večeru, hľadaj Shalimar Diner.

Večný svit nepoškvrnenej mysle

„Meet me in Montauk,“ šepká Clementine (Kate Winslet) Joelovi (Jim Carrey). Od vyslovenia tejto vety však pláže Montauku zostarli, reštaurácia Plaza z tohto miesta zmizla a Kate Winslet si ešte párkrát určite prefarbila vlasy. A my sa opäť ideme pozrieť na to, čo všetko by si mohol v New Yorku navštíviť, aby si vedel porovnať, či sa mesto od roku 2004, kedy bol film vyrobený, zmenilo.

Začnime so stanicou Mount Vernon Station, kedy sa Joel spontánne rozhodne, že odcestuje do Mountauku. Ani nevieš, že sa toto miesto objavilo na obrazovke? Podľa scenára Joel žije v Rockville Centre (Long Island). Ľahko sa však dá zistiť, že táto staničná scénka nebola natočená tu. Dôvod je jednoduchý: farba vlakov na Long Islande je modrá, vo filme sú však súpravy červené.

Vyššie sme spomenuli reštauráciu Plaza, a to, že už nie je. Nuž, Plaza Restaurant síce už neexistuje, ale nahradil ju podnik s názvom La Brisa.

A ak by si rád pozoroval hviezdy z povrchu zamrznutej rieky, môžeš si vybrať, či si ľahneš na Charles River, ako to je prezentované vo filme, alebo sa vyberieš na miesto, kde si Jim Carrey a Kate Winslet skutočne užívali chladnú noc: Franklin D. Roosevelt State Park, mimo hraníc New York City.

Sex v meste

Snáď sa tvoj svet nezrúti, ak prezradíme, že adresa East 73rd Street, kde Carrie Bradshaw býva, je fiktívna. Ale nezúfaj, jej domček aj tak môžeš navštíviť, ale tým pádom si do navigácie zadaj: 66 Perry Street v Greenwich Village. Nezabudnime však ani na apartmán, s ktorým Mr. Big prekvapí krásnu hrdinku príbehu: hniezdečko oproti Metropolitan Museum of Art. Interiér, ktorý vo filme uvidíš, je ale požičaný z úplne iného domu. Múzeum moderného umenia (Museum of Modern Art) má tiež svoju rolu – spája sa s momentom, kedy Carrie oznámi svojim dvom kamoškám, že je zasnúbená. Udeje sa to totiž v reštaurácii s výstižným názvom Modern, ktorá sídli v budove tohto múzea.

A síce Sex v meste nie je obľúbeným filmom intelektuálov a umelcov, uvedieme ďalšiu lokalitu, ktorá je miestom múdrosti a literárneho umenia, a zároveň má dôležitú rolu vo filme: New York Public Library. Táto knižnica je pre Carrie ideálnym miestom svadby.

Pravdepodobne by sme veľmi urazili priaznivcov tejto romantickej komédie, ak by sme neuviedli žiadny obchod. Takže, nech sa páči: Diane Von Furstenberg, 440 West 14th Street.

Krotitelia duchov

Aj ty patríš medzi tých, ktorí si po spomenutí názvu filmu „Ghostbusters“ hneď v duchu začnú spievať chytľavý soundtrack od Raya Parkera Jr.? Nuž, po tomto článku si možno spomenieš aj na New York. A kto by povedal, že tento film má niečo spoločné so Sexom v meste? Pamätáš si z predchádzajúceho odseku, ktoré miesto si na svadbu vyberie Carrie Bradshaw? Áno, New York Public Library, a táto krásna budova sa objaví aj v Krotiteľoch duchov. Na svojej obrazovke uvidíš aj Manhattan City Bank, predpokladáme, že zavážila aj poloha tejto budovy. Stojí totiž hneď oproti verejnej knižnici.

Musíme uznať, tvorcovia filmu si naozaj dali záležať na miestach jednotlivých scénok. A nielen v New Yorku, ale aj v meste anjelov, Los Angeles.  

Diabol nosí Pradu

Móda je neoddeliteľnou súčasťou New Yorku. Svet módy je ale aj o odvahe a experimentovaní. Preto, buď smelý, a bez ohľadu na to, čo máš oblečené, vykroč do sveta Andrei Sachs (Anne Hathaway) a Mirandy Priestly (Meryl Streep), ideme do New Yorku (aké prekvapenie, že?). Zastavme sa pred hotelom The St Regis v blízkosti The Museum of Modern Art a 6 minút od Central Parku. Jeho prezidentský apartmán sa použil na scénku „v Paríži“, kedy Andrea Sachs uvidí Mirandu Priestly nenamaľovanú. Ale aj bar hotela dostal svoju rolu: Christian (Simon Baker) dá tajný rukopis siedmeho dielu Harryho Pottera hlavnej hrdinke filmu.

Možno si si doteraz ani neuvedomil, aké exkluzívne miestá sú newyorské múzeá. Takisto, ako v mnohých odsekoch tohto článku, aj tu jedno musíme spomenúť. Režisér filmu využil American Musuem of Natural History na večierok spoločnosti Runway.

Ak sa do deja filmu chceš dostať cez žalúdok, odporúčame ti napríklad reštauráciu Bubby’s. Okrem toho, že v myšlienkach môžeš utiecť na oslavu novej práce Andy, môžeš si dať aj nejaké tradičné americké jedlo.

Nakoniec, vieš si spomenúť, kedy sa objavuje Times Square? Pomôžeme ti: keď na Floride zúri hurikán, a Andrea sa snaží zohnať letenku na let Miami-New York.

King Kong (1933)

Síce všetko začalo na ostrove Skull Island, podstata deju sa viaže na New York. Keď gorilu King Kong prinesú na Broadway, ako atrakciu pre Newyorčanov, život mesta začne byť v ohrození.

Film bol natáčaný aj v Hollywoode a Los Angeles, z newyorských lokalít by sme vypichli Empire State Building. Možno ti napadla myšlienka, prečo sme vybrali verziu z roku 1933. Preto, lebo sme chceli prezradiť jednu zaujímavosť, o ktorej si možno doteraz nevedel. V čase výroby filmu táto budova mala titul tej najvyššej na svete, a bolo to tak viac ako 40 rokov.

Taxikár

Ako veľmi by sme boli trefní, keby sme povedali, aby si si zobral taxík na návštevu miest z filmu Taxikár? Vtip plytký, ale pravda veľká. Ak sa napríklad necháš odviezť k hotelu Olcott, môžeš mať pocit, že si klientom hlavného hrdinu, Travisa. Nenechaj si ujsť ani Columbus Circle pri Central Parku, 3. Avenue  alebo divadlo Variety Theater. Ak máš v pláne navštíviť divadlo Show & Tell Theater na 47. ulici s tým istým cieľom ako Travis (ak poznáš film vieš, ak nie, nebudeme to tu rozoberať), nepotešíme ťa, tento inštitút zvláštneho umenia už nefunguje.

Keď už budeš v New Yorku, určite sa prejdeš aj po Broadwayi, vtedy si spomeň na scénku, ktorú sme vybrali ako video-ukážku.

Veľký Gatsby

Tento hlboký príbeh sme nechali na koniec, nielen preto, lebo sme sa chceli rozlúčiť za pomoci niečoho výnimočného, ale aj preto, lebo tak trošku vyčnieva z tohto zoznamu.

Dej sa odohráva v roku 1922 v New Yorku. Gatsby a ostatní hrdinovia príbehu žijú v imaginárnych častiach East Egg a West Egg (Long Island). Autora románu, Fitzgeralda, pravdepodobne inšpirovala štvrť Great Neck alebo Westport v Connecticute, kde on sám žil určitú dobu.

Nuž, do roku 1922 sa už asi nevrátime, a pravú party-náladu dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia, ktorú film z roku 2013 prezentuje veľmi lákavo, musíme navodiť umelo… A teraz by mala nasledovať tá časť, kedy ti navrhneme, kde sa do takejto role môžeš dostať priamo v New Yorku. Je tu ale jedno veľké ale. Austrálsky režisér, Baz Luhrman, podľa svojho zvyku natočil aj tento film vo svojej domovskej Austrálii.

Každopádne, my ťa prostredníctvom deja Veľkého Gatsbyho pozývame do mesta, ktoré je večné, ktoré bdie dňom aj nocou a ktoré bolo stvorené na to, aby plnil sny: do New Yorku.

Akciové letenky do New Yorku


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre
Hore