Nájdeš nás aj na:

Pelipecka

Expo 2020 Dubai alebo vitajte v budúcnosti. Udržateľnej a plnej príležitostí

Expo 2020 Dubai alebo vitajte v budúcnosti. Udržateľnej a plnej príležitostí

Expo 2020 Dubai otvorí verejnosti svoje veľkolepé brány 1. októbra 2021 v Dubaji. Pôvodný termín svetovej výstavy mal byť minulý rok, no nestalo sa to tak kvôli pandémii. Hlavnou témou je „Spájanie myslí, vytváranie budúcnosti“ (Connecting Minds, Creating the Future) s obrovským dôrazom na dôležitosť udržateľných riešení pre súčasnú globálnu vlnu environmentálnych problémov. A to s návrhom na medzikultúrnu spoluprácu. Tá by podľa filozofie Expo 2020 Dubai mala byť prostriedkom na prekonanie svetových problémov a prechod do ďalšej fázy existencie, v ktorej technológie, udržateľnosť a kultúrne dedičstvo sú neoddeliteľnými komponentami zdravého celku. Podujatie je rozdelené na podtémy Príležitosť, Mobilita a Udržateľnosť ako kľúčové hnacie sily budúcnosti globálneho pokroku.

Reklama

Udržateľná architektúra, zmysluplnosť v mobilite, budúcnosť ako príležitosť

To už viete, že jedno z hlavných hesiel Expo 2020 Dubai bude udržateľnosť. Myslíme si, že tento pojem úzko súvisí s ďalšími odkazmi udalosti: mobilita príležitosť. Mohli by sme túto načatú myšlienkovú líniu rozvíjať do nekonečnosti, ale múdrejšie a v tomto prípade aj zaujímavejšie bude pretaviť ju do príkladov toho, ako sa tieto úvahy zhmotnia v 3 z mnohých eko-pavilónov.

  • SÚŤAŽ: Klikni a vyhraj 2 letenky a lístky na EXPO 2020 Dubai od Pelikána
  • Ak vás pri pohľade na niektorý z architektonických atrakcií prepadol silný pocit, že ste práve narazili na parkovisko lietajúcich tanierov, nebojte sa, nejde o vidinu z únavy a tepla. S najväčšou pravdepodobnosťou stojíte pri 130 metrov širokom pavilóne Terra s 1055 solárnymi panelmi. Je príkladom toho, že trvalo udržateľná architektúra sa môže stať realitou, generuje totižto štyri gigawatty alternatívnej energie ročne. Je to dostatočné množstvo na nabitie viac ako 900 000 mobilných telefónov.

    S ekologickosťou sa spája zelená farba, a nie je tomu inak ani v prípade magicky krásnej, 21 metrov vysokej stavby, ktorá sa volá len jednoducho Francúzsky pavilón (French Pavilion). Jeho tvorcovia ho navrhli a vytvorili s cieľom prezentovať rôzne významy svetla: ako formu úniku a zároveň zdroj odrazu. Budova je otočená na sever, pričom veľká zatienená konštrukcia ochraňuje návštevníkov pred slnečnými lúčmi a teplom. Na ploche 2 500 metrov štvorcových sa nachádzajú solárne panely a k budove patrí aj 1160 metrov štvorcových veľká záhrada.

    Príroda, starostlivosť a budúcnosť. Singapurský pavilón WOHA je postavený z týchto 3 morálnych elementov. Čo sa týka fyzikálnych stavebných zložiek, pomocou fotovoltaických panelov a mechanizmov na odsoľovanie podzemných vôd poháňaných slnečnou energiou sa počas šesťmesačnej expozície dosiahne nulová čistá spotreba energie a vody. Pri pobyte v tejto zázračnej zelenej oáze sa vo vás určite vynorí otázka, že ak nekaždodenná krása a udržateľnosť môžu predstaviť takéto dokonalé spojenie, prečo sa to takto nerobí vlastne všade a vždy..?

    Teleport cez obrazovky

    Byť v Dubaji je zapamätateľné, byť na Expo 2020 Dubai je mimoriadne, tak prečo by ste sa mali presunúť niekam inam z tohto miesta? Nuž, pretože môžete to spraviť bez toho, aby ste opustili gigantické expo a odleteli z krajiny.

    Brazílsky pavilón zameraný na podporu biodiverzity a ochranu životného prostredia vás presunie do Amazonského pralesa prostredníctvom 140 obrovských projektorov. Uvidíte fantastickú biodiverzitu krajiny, vyberiete sa na plavbu na Amazonke a dotyky vody pocítite aj na vlastnej koži, a to doslova. Polovica zo 4 000 metrov štvorcových pavilónu bude naplnená vodou.

    To, že virtuálna cesta do Brazílie bude silným zážitkom, je isté. Vybrali by ste sa ale aj na Cyprus? Neodmietnite túto ponuku, aj keď pre Slovákov je tento ostrov ľahko dostupný. Cyperský výlet prírodou a mestami bude úplne iný zážitok cez steny vysoko dizajnového pavilónu, ktoré sa po západe slnka premenia na 140 obrazoviek.

    Od vidieckého dizajnu k rozšírenej realite

    Marocké dediny sú veru extrémne fotogenické. Ich atmosféru sa podarilo preniesť aj do marockého pavilónu na Dubai 2020 Expo. V 14 výstavných miestnostiach sa dostanete do sveta typického, až tradičného marockého dizajnu, ale v kontexte súčasnej doby. Nájdete tu aj tradičnú marockú reštauráciu, čajovňu a časť s pouličným občerstvením.

    Luxemburský bude vraj jedným z vizuálne najpôsobivejších pavilónov udalosti. Je navrhnutý tak, aby odzrkadľoval predstavy otvorenosti krajiny a je postavený v tvare Möbiovej pásky. Nekonečná forma nie je jediným elementom ako vytrhnutom z nejakej rozprávky. Okrem schodov majú návštevníci k dispozícii aj jednu obrovskú šmykľavku, cez ktorú sa môžu hocikedy spustiť priamo na prízemie, keď sa im prestane chcieť kráčať.

    Symbol mobility a neustáleho pohybu života sa tvorcom pavilónu Južnej Kórey podarilo geniálne implementovať do dizajnu stavby. Infraštruktúra daného prostredia sa stále mení: cez deň sa zahaľuje do červených a žltých lúčov, večerné svetlá však pripomínajú modro-ružovú oblohu. Vývoj juhokórejskej technológie bude hrdo prezentované samozrejme aj v Dubaji, a bude to prostredníctvom rozšírenej reality.

    Slovenské oblaky, maďarské vody, česká jar

     Prečítali ste niekoľko zaujímavých faktov a lákavých informácií o pavilónoch rôznych krajín. Ale snáď súhlasíte s nami v tom, že medzi hlavnými expo-destináciami návštevníkov z našej krajiny by mal byť Slovenský pavilón. Jeho tvorcovia z tímu Architektonického štúdia Atrium (Atrium Architekti) sa rozhodli vybrať sa po tematickej ceste mobility a zároveň sa nechali inšpirovať oblakmi.

    Ak máte dojem, že to musí nejako súvisieť s leteckou dopravou, nie ste ďaleko od pravdy. Slovensko má mnoho zásluh na napredovaní v tomto obore. S našou krajinou sa spájajú objavy ako helikoptéra, padák alebo elektromotor. No takýto náhľad do histórie je len kontúra konceptu pavilónu, farby celého obrazu dodávajú menej faktické myšlienky s odklonom k abstrakcii. Predstavte si nemenný oblak. Máte pravdu, nie je to reálne, tento útvar je v neustálom pohybe, ako myšlienky a vnútorné prežívanie človeka. Táto ľahkosť kombinovaná s neodolateľnou príťažlivosťou je pretavená do dizajnu pavilónu, pričom slovenské motívy, textúry a symboly prírody pomáhajú návštevníkovi „neodletieť na oblakoch“ a chytiť sa niečoho stabilného. Nezabudlo sa ani na udržateľnosť. Architekti siahli po materiáloch šetrných k prírode a moduly sú ľahko a rýchlo odnímateľné.

    Zoskočme z oblakov dole, a to priamo do vody. Do liečivej vody termálnych kúpeľov, ktoré sú symbolom jedného z našich susedov, Maďarska. V pavilóne navrhnutom popredným maďarským architektom Lőrincom Csernyusom sa bude konať veľkolepá výstava s interaktívnymi krásami zrodenými zo skúseností a vedomostí najmä z oblasti balneológie. Bude to teda o vodách Maďarska a ich priaznivých účinkoch na zdravie. Okrem prechádzky súčasnosťou sa pomocou moderných digitálnych technológií odhalí aj minulosť a budúcnosť prírodných zdrojov. Vrcholom výstavy bude tzv. dómová miestnosť, kde sa každý bude môcť zúčastniť jedinečného nadprirodzeného audiovizuálneho zážitku.

    Priekopnícke nápady v oblasti udržateľnosti vnútri Českého pavilónu pretavené do jarnej atmosféry pochádzajú z ateliéru tímu talentovaných doktorandov fakulty architektúry ČVUT. Bude to pôsobivá rotujúca výstava s nielen ekologickými odkazmi, ale aj prvkami českej kultúry. Myslíme si, že si v tomto opise zaslúži niekoľko viet aj využitá technológia. Počuli ste už o systéme S.A.W.E.R.? Ide o metódu, ktorá použitím solárnej energie vyrába vodu zo vzduchu. Jednotlivé časti expozície sú napojené na tento systém, tým pádom myšlienka transformácie sa neobjavuje iba vo filozofickej rovine. Je podčiarknutá aj technológiou, ktorá premieňa púšť v kvitnúcu záhradu.

    Vstupenky

    Po tejto hromade krásnych informácií nasleduje naša najobľúbenejšia čerešnička na torte: lístky na Expo 2020 Dubai sú dostupné aj cez Pelikán, stačí nás kontaktovať.

    3 typy lístkov:

    • jednodňový lístok – 24 eur
    • viacdňový lístok s neobmedzeným vstupom na 30 po sebe nasledujúcich dní za 45 eur
    • sezónny vstup s neobmedzeným vstupom na šesť mesiacov Expo 2020 Dubai za 120 eur.
    • študenti, deti a seniori majú vstup na EXPO zdarma!

    Vstupenky zahŕňajú vstup do všetkých pavilónov, na podujatia, rozmanitý a neustále sa meniaci zábavný program, s až 60 živými podujatiami každý deň, od hudby, tanca a umenia svetovej úrovne až po zaujímavé prednášky a osláv národných sviatkov.

    Deti mladšie ako 18 rokov a študenti, ktorí sú držiteľmi platného študentského preukazu z ktorejkoľvek akademickej inštitúcie na svete, budú mať vstup zdarma, ako aj návštevníci vo veku minimálne 60 rokov. Ľudia so špeciálnymi potrebami budú mať k dispozícii bezplatné lístky, pričom ich spoločník získa 50 -percentnú zľavu.

    Zdroje: oficiálna stránka Expo 2020 Dubai, Khaleej Times, Time Out, Architectural Digest, Atriumstudio.sk


    Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


    Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


    • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
      • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
      • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
      • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
      5/5 - (3 votes)
    Komentáre

    Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

    Hore