Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Malta z Bratislavy za 20€ s našim kódom! Lacné letenky a tipy na dovolenku

Malta z Bratislavy za 20€ s našim kódom! Lacné letenky a tipy na dovolenku

Malta sa posledné roky stala vyhľadávanou destináciou. Niet sa čomu diviť, v tejto krajine si príde na svoje naozaj každý. Krásne pláže, historické mestá či turistika. Ideálna pre plážové typy, ale aj pre tých, čo neobsedia na jednom mieste. Dovolenka na Malte nudná určite nebude. V tomto článku sa dozviete, ako sa dostanete na Maltu, čo vás čaká po prílete na letisko, no nájdete aj prekliky na nádherné letenky, tip-top pobyty a na kráľovnú tohtoročných maltských dovoleniek vo forme poznávacieho zájazdu so slovenskou sprievodkyňou. Ale poďme na to pekne postupne.

Reklama

Lacné letenky a tipy na Maltu

Ak ste verným fanúšikom leteniek a dovoleniek od Pelikána, viete, že na našej stránke vždy nájdete mimoriadne výhodné ponuky. Na maltský „pelikánovský“ sortiment sme obzvlášť hrdí, pretože, či už je cieľom vášho nákupu letenka, ubytovanie alebo kompletná dovolenka na Malte, budete si mať z čoho vyberať. Ako sme to spomenuli už v úvode tohto článku, okrem toho, že máme najširší výber leteniek, ponúkame aj cenovo mimoriadne optimálne balíky s letenkou, ubytovaním a transferom z letiska. Nehovoriac o špeciálnom poznávacom zájazde so slovensky hovoriacou sprievodkyňou.

Odkiaľ? S kým? Kedy? Tipy Pelipeckárov na letenky na Maltu

 • Odkiaľ? Na Maltu sa letecky ľahko dostaneš zo Slovenska, ale aj z letísk susedných krajín. Pre slovenského turistu najlepšie alternatívy sú, prirodzene, Bratislava a Košice. Avšak dobre dostupnými odletovými miestami sú aj Viedeň alebo Budapešť. Písali sme aj o tom, aké sú rozdiely medzi týmito letenkami, ako aj o tom, ktoré aerolínie ponúkajú svoje služby z týchto krajín.
 • S kým? Na Maltu sa za perfektné ceny dostaneš s lowcostovými dopravcami Ryanair a Wizz Air. Sedemkrát do týždňa sem z Viedne lieta aj letecká spoločnosť Malta Air, ktorá ma často veľmi výhodné letenky aj v biznis triede. Ak si chceš priplatiť za pohodlie a palubný servis, letieť môžeš tiež s Austrian Airlines.
 • Kedy? Dovolenka na Malte nemusí stáť vôbec veľa ani počas hlavnej sezóny. Návšteva sa oplatí aj mimo letných mesiacov. Veľké plus je rozhodne menej turistov a nižšie ceny za ubytovanie.

Akciové letenky na Maltu

Ubytovanie na Malte: bývaj za dobrú cenu

Ak hľadáš ideálne ubytovanie a zároveň by si chcel(a) vychytať super cenu, skús pozrieť napríklad niektorý z týchto hotelov na Malte. V ktorej časti ostrova je najlepšie hľadať ubytovanie? Pre turistický ruch, reštaurácie, hotely a prístav je najideálnejším miestom Buggiba. Pre milovníkov histórie je tu možnosť ubytovať sa v hlavnom meste Valetta, kde však treba počítať s vyššími cenami. Obľúbeným mestom medzi párty-turistami je aj Paceville, kde sa sústreďuje maltský nočný život. Túto krajinu je možné rozdeliť na rôzne turistické časti veľmi prehľadne, a aj sme tak spravili v tomto našom súhrnnom článku.

Čo treba ku vstupu na Maltu?

Malta od 25. júla zrušil všetky vstupné opatrenia – nie je nutné preukazovať sa testom ani očkovaním či dokladom o prekonaní koronavírusu.

malta

Koľko tu ostať?

Povedala by som, že aj dva týždne sú málo. Avšak, ak nie ste nároční, týždeň vám postačí. Oddýchnete si na pekných plážach, spoznáte ďalšie dva ostrovy a stihnete si pozrieť aj najznámejšie mestá Malty.

Fakultatívne výlety na Malte

Čo rozhodne nesmiete vynechať, sú výlety na ďalšie ostrovy Malty – Gozo a Comino. Gozo je menší ostrov, na ktorom sa sústreďuje niekoľko príjemných pláži, krásne útesy, ale aj mnoho historických budov. Doprava na odľahlé miesta je tu trošku zložitejšia, ale je tu toho naozaj mnoho, takže prísť sem aspoň na jeden deň sa rozhodne oplatí. Ak si spomínate na Azúrové okno, ktoré sa pred pár rokmi zrútilo kvôli búrke do mora, nachádzalo sa práve na ostrove Gozo. Dnes tam nájdete už iba jeho pozostatky.

Comino je maličký ostrov, na ktorom sa nachádza slávna Modrá lagúna. Ak ste niekedy googlili niečo o Malte, tak ste ju už určite zahliadli. Môžete sem ísť na poldňový, ale aj celodenný výlet. Pripravte sa na davy ľudí v určitých častiach dňa a stánky s predraženým jedlom a pitím. Ale aj tak sa to oplatí. Je to naozaj pastva pre oči a voda je skutočne taká ako na fotkách.

Naším obľúbeným zájazdom je Malta so slovenskou sprievodkyňou. Obsahuje všetky maltské povinnosti, napríklad návštevu hlavného mesta, ostrova Gozo, prírodných krás s možnosťou plavby v útesoch, ale aj také fantastické drobnosti ako cestu retro autobusom alebo ochutnávku miestnych likérov, syrov a marmelád. Nehovoriac o cene zájazdu, ktorá obsahuje letenku, ubytovanie, transfer z letiska a na letisko, no a hlavne: spoznávanie krajiny v slovenčine s niekým, kto krajinu pozná lepšie ako svoju dlaň.

Mestská dovolenka na Malte

Napriek tomu, že Malta je samostatný štát a rozlohou sa takmer rovná nášmu hlavnému mestu, preskúmať ju celú dá naozaj zabrať. Na ostrove sa nachádzajú desiatky miest. Niektoré sú väčšie a turisticky známe, o iných sme zas nikdy nepočuli. Ktoré mestá na Malte stoja za to?

Valletta

Hlavné a rozhodne aj najvyhľadávanejšie mesto na Malte. Veď predsa patrí aj medzi svetové dedičstvo UNESCO. Zrazu sa z pokojnej maltskej atmosféry prehupnete do ruchu hlavného mesta, v ktorom sa to hemží turistickými skupinkami, obchodmi so suvenírmi a pouličnými umelcami. Mnohí ju považujú za jedno z najkrajších miest ostrova, avšak podľa mňa Malta skrýva omnoho krajšie zákutia, ako je jej hlavné mesto. Je ale samozrejmé, že bez návštevy Valletty sa dovolenka na Malte nezaobíde. Vstup do Valetty je naozaj nádherný, a keď budete kráčať do centra mesta, Valletta vám bude postupne odkrývať mnoho strmých uličiek s úžasnou atmosférou. Niektoré sú rušné, na iných zas nestretnete ani nohy. Valletta je tak ideálna na príjemnú prechádzku, obed či večeru.

Marsaxlokk

Rybársku dedinku Marsaxlokk nesmiete vynechať. Nachádza sa na samotnom okraji ostrova. Jeho prístav zdobia malebné farebné loďky, ktoré sa nazývajú Luzzu. Niektorí rybári dokonca namaľovali na lode oči, pretože veria, že ich ochránia pred možným nebezpečenstvom. Celá dedinka srší farbami. V uliciach nájdete mnoho farebných dverí a pri prístave sa to hemží predavačmi s rôznymi ručne vyrábanými produktmi. Som si istá, že neprehliadnete ani krásny kostol Parish Church of our Lady of Pompeli či červené Londýnske telefónne búdky. Neďaleko tejto dedinky sa nachádza aj známa pláž St.Peter’s Pool, kam vás inak miestni za poplatok veľmi radi odvezú.

Mdina

Takisto ako vo Valette, aj v extrémne ticho mestečku Mdina sa sústreďuje veľké množstvo turistov. Môže za to i fenomén Game of Thrones – nachádza sa tu známa brána, ktorú ste mohli vidieť práve v tomto seriáli. Zaujímavosťou je, že kedysi bola Mdina hlavným mestom Malty. Celé mesto je opevnené a žije tu menej než 300 ľudí. Napriek tomu je neustále plné, historická časť totiž láka davy počas celého roka. Príjemným prekvapením je, že do Mdiny je zakázaný vstup autám. Celá je teda pre peších. Nie je ani veľká, takže ju celú prejdete krížom krážom (ak počítame s tým, že sa párkrát stratíte v úzkych uličkách) maximálne za dve hodiny.

Paceville

Keby som musela Paceville predstaviť pár slovami, bolo by to rozhodne: mesto, kde to žije. Je priam stvorené na párty, ktoré končia východom slnka. Sústreďuje sa tu množstvo barov, reštaurácií či nočných klubov. V blízkosti sa nachádzajú krásne zátoky: St. George’s Bay a Bay of St Julian’s. Najznámejšími ulicami Pacevillu sú Triq Santu Wistin, Triq San Gorg a Triq il-Wilga. Najdete tu tiež nákupné stredisko, kasíno a kino. Paceville má aj pláž St. Julians. Takže pokiaľ váš zámer je cez deň oddychovať na pláži a v noci ožiť na párty, ubytovanie v Paceville bude pre vás správna voľba.

Floriana

Ideálny čas na návštevu Floriany je po ceste do hlavého mesta. Ak budete prechádzať Florianou, rozhodne nesmiete vynechať farebný prechod pre chodcov.

dovolenka na Malte

Bugibba

Menej historická časť Malty, no o nič škaredšia. Výhodou je prístav, z ktorého odchádza mnoho výletných lodí. Nachádza sa na strane ostrova, ktorá je najbližšie ku Gozu a Cominu. Sústreďuje sa tu množstvo hotelov, barov, reštaurácií či obchodíkov so suvenírmi. Vstup do vody je tu zväčša zo strmých kameňov. Za zmienku stojí tiež vyhliadková veža, ktorú nájdete na konci Bugibby.

dovolenka na Malte

Mohlo by vás zaujímať

Počasie na Malte

Malta má stredomorské podnebie s teplotou mora vyššou ako v ktorejkoľvek inej časti Európy. Počasie na Malte je typicky stredomorské. Leto je horúce a suché s teplotami dosahujúcimi 32°C v júli a auguste. Zima je mierna a mokrá a teploty klesajú len v priebehu decembra až februára na približne 15 – 17 °C. Malta je úžasným miestom na dovolenku počas celého roka.

Doprava po ostrove (auto, verejná doprava, taxi)

Nakoľko Malta nie je veľká, doprava po ostrove je dostupná do všetkých kútov ostrova. Najpohodlnejšou voľbou je rozhodne preskúmať Maltu prenajatým autom, a samozrejme, medzi službami Pelikana nemôže chýbať ani táto. Nezabudnite na to, že v tejto krajine sa šoféruje na pravej strane, no a premávka občas môže dať zabrať. Ak si netrúfate na šoférovanie na divokých maltských cestách, autobus je skvelým riešením.

dovolenka na Malte

Takže, pokiaľ nevyužite možnosť transferu z letiska na ubytovanie, s maltskou verejnou dopravou prídete do kontaktu už hneď po prílete na letisko. Autobusy s označením X chodia do väčšiny miest nachádzajúcich sa na hlavnom ostrove, ako aj priamé linky Tallinja (TD Routes). Na menší ostrov, čiže na Gozo, sa dostanete s prestupom na trajekt v meste Ċirkewwa.

V letnej sezóne za jeden lístok zaplatíte 2 EUR cez deň a 3 EUR v nočných hodinách. Môžete si ho zakúpiť priamo od šoféra a platí 2 hodiny. Dávajte si pozor na to, že v autobuse môžete platiť iba v hotovosti a presnou sumou. Týždenný lístok stojí 21 EUR pre dospelých a 15 EUR pre deti. Platí na všetky spoje na hlavnom ostrove, ale aj na ostrove Gozo. (Neplatí na trajekt). Je potrebné si naplánovať dôkladne odchod a príchod. Autobusové spoje sa dajú dobre vyhľadať buď cez Google mapy alebo cez Maltskú aplikáciu Tallinja.

Povedzme, že šoférovať sa vám nechce, ale verejná doprava nie je vaša šálka kávy. Na váš hotel vás z letiska dostane aj taxík. Táto služba je k dispozícii 24/7. Zaplatiť za ňu viete cez aplikáciu Malta Taxi alebo na letisku v na to určených kioskoch.

dovolenka na Malte

Zmeň si letenku z akékohoľvek dôvodu

Iba s exkluzívnou službou Pelikan.sk ZMENA LETENKY Z AKÉKOHOĽVEK DÔVODU môžeš zmeniť termín, destináciu alebo cestujúcich a to bez udania akéhokoľvek dôvodu. Skrátka môžeš zmeniť všetky prvky svojej rezervácie, uplatniť si nárok bez nutnosti dokladovať a služby kryje náklady na zmenu letenky z akéhokoľvek dôvodu.

3 tipy na poistenie, ktoré ochránia tvoje zdravie aj peňaženku

Všetky tri typy poistenia vieš objednať spolu s letenkou Pelikána. Urobiť tak vieš aj neskôr v Správe objednávky, stačí sa prihlásiť a zadať takúto požiadavku.

1. Prečo si vybrať poistenie STORNO?

Ak máš poistenie STORNO a vieš sa preukázať potvrdením danej udalosti (kvôli ktorému nemôžete cestovať), za nepreletenú časť tvojej letenky sa ti vrátia peniaze. Úžasnou výhodou je aj to, že stornovať môžu aj všetci ostatní poistení rodinní príslušníci, ktorí s tebou cestujú/mali cestovať a ďalší 3 poistení spolucestujúci bez rodinného vzťahu.

2. Prečo si vybrať poistenie ISTOTA?

Ešte väčšou istotou je poistenie ISTOTA. Na tú sa totiž môžeš spoliehať aj vtedy, keď ti vznikne škoda nie priamo v dôsledku nemožnosti odletieť. Pre väčšinu cestujúcich najsilnejšou pohnútkou na kúpu tohto poistenia je preplatenie liečebných nákladov a následkov po úraze. Platí však aj v iných rôznych nečakaných a nie veľmi príjemných situáciách, ako napríklad problémy s batožinou, meškanie dopravného prostriedku, potreba pátrania alebo záchrany alebo poškodenie zdravia a majetku tretích osôb. Čerešničkou na torte je už len to, že ISTOTA obsahuje aj poistenie STORNO a ďalších 15 dôvodov stornovania letenky.

3. Prečo si vybrať poistenie KOALA?

Predstav si, že si u nás kúpiš akciovú letenku. Príde deň D, dlho očakávaná cesta je tu, ale nakoniec tvoju radosť trochu zmierni trojhodinové meškanie letu. Možno ti táto nepríjemná udalosť neprekazí žiadne plány, no ruku na srdce, aj tak by ťa určite potešila nejaká útecha. Čo povieš napríklad na kompenzáciu v hodnote 200 eur? Túto novinku máš na dosah ruky vďaka spolupráci Pelikána so spoločnosťou Koala.

Máš svoje tipy na Maltu? Sem s nimi

Ak máš pocit, že sme na niečo dôležité alebo praktické zabudli, pokojne nám napíš správu alebo ešte lepšie, doplň náš článok niečím užitočným v komentároch pod ním. Ďakujeme 🙂


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4.7/5 - (6 votes)
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore