Nájdeš nás aj na:
zeneva

Cestopisy

5 miest, kam môžeš cestovať toto leto bez karantény (niekam aj bez testu) + letenky od 29€

5 miest, kam môžeš cestovať toto leto bez karantény (niekam aj bez testu) + letenky od 29€

Jar je tu, leto sa k nám pomaly blíži tiež, vonku svieti slnko (občas) a Európa sa po dlhej covidovej zime pomaly otvára. Hoci je cestovanie ešte stále na niektorých miestach obmedzené, nie je nemožné. Slovensko aktuálne predĺžilo zákaz vycestovania za účelom rekreácie, platný do 28. mája, dovtedy si však môžeš urobiť plány, kúpiť mega lacné letenky a potom už len horsa za dobrodružstvami! Množstvo obľúbených destinácií sa postupne otvára turistom, zmierňuje podmienky vstupu a opatrenia v krajine. Toto je 5 destinácií, kam môžeš vyraziť v lete.

Reklama

Dubrovník

Mesto na úplnom juhu Chorvátska prezývané Perla Jadranu, to je Dubrovník. Tunajšie azúrové more, modrá obloha a stavby z vápenca spolu s červenými strechami z terakoty ťa okúzlia. Medzi najpopulárnejšie miesta patrí množstvo palácov a katedrál. Hlavná katedrála Nanebovzatia Panny Márie – je z 12. storočia a podľa legendy ju pomáhal financovať aj známy anglický kráľ Richard Levie Srdce, ktorý neďaleko Dubrovníka stroskotal.

Katedrála Nanebovzatia Panny Márie

Pri katedrále sa nachádza aj Rektorov palác, kde v minulosti sídlil rektor, ktorý mestu vládol. Palác patrí k jednej z najkrajších stavieb v meste. Nakoľko je Dubrovník prístavným mestom, obklopujú a chránia ho masívne hradby, ktoré sú dodnes prístupné. Na hradbách nájdeme aj šesť pevností a celá trasa má približne dva kilometre.

Hlavná ulica, okolo ktorej sa rozvíja zvyšok mesta sa volá Stradun. Mesto je síce položené pri mori, terén je však rozmanitý, a tak sa hneď sa mestom dvíhajú kopce. Ideálnym miestom na pozorovanie panorámy je hora Srd, kam sa môžeš pohodlne dostať aj kabínkovou lanovkou. V meste sa nakrúcal populárny seriál Game of Thrones, ak teda patríš k fanúšikom tejto série, mala by pre teba byť návšteva mesta zážitkom.

Za horúcich dní môžeš polohu Dubrovníka využiť a schladiť sa v azúrovom mori, nájdeš tu niekoľko krásnych piesočných aj kamenistých pláží. Chorvátsko je každoročný populárny cieľ množstva slovenských dovolenkárov, tí sa na cestu zásobia paštétami a rezňami, čo je veľká škoda, lebo chorvátska kuchyňa má určite čo ponúknuť. Objavujú sa v nej prvky talianskej, najmä benátskej kuchyne, mesto totiž v minulosti patrilo Benátčanom. Za hlavné lahôdky tohto regiónu môžeme považovať plody mora, od grilovaných rýb až po mušle a krevety. Hojne sa tu používa aj ovocie a olivový olej. Na chorvátsku kuchyňu mala vplyv aj osmanská minulosť a habsburská kolonizácia. Populárne sú tu mäsové chody, doplnené chutnými omáčkami. Koho tak odradzujú dary mora môže si dať čevapčiči alebo ražniči.

Podmienky vstupu do Chorvátska: K vstupu treba PCR alebo antigénový test nie starší ako 48 hodín. Vstup bez testu majú povolený zaočkované osoby alebo osoby, ktoré prekonali COVID-19 v rozmedzí 180 dní. Viac info nájdeš TU.

Bukurešť

Poďme sa pozrieť, čo vidieť a zažiť v Bukurešti. Ikonou mesta a dalo by sa povedať, že aj celého Rumunska, je budova parlamentu, prezývaný Ceaușescov palác. Bol to práve krutý diktátor, kto nechal palác vybudovať. Po americkom Pentagone ide o druhú najväčšiu administratívnu budovu na svete. Pod povrchom má ešte ďalších 8 poschodí. Dnes slúži časť paláca ako parlament, časť pre konferenčné účely a časť ako múzeum.

Budova parlamentu

Na okraji mesta nájdeš historický skanzen Satului Dimitrie Gusti, čo je jeden z najväčších skanzenov pod holým nebom v Európe. V skazene môžeš lepšie spoznať rumunský vidiecky život v minulosti, ale aj teraz. Nachádza sa tu cez 250 rôznych dedinských stavení, drevených kostolov a veterných mlynov. Pri skanzene je tiež ďalší mestský monument, ktorým je Víťazný oblúk. Rovnako ako ten parížsky je situovaný na kruhovom objazde, nutné je povedať, že veľkosťou je menší.

Skanzen, zdroj foto: Shutterstock/Radu Bercan

V centre blízko sídla parlamentu sa rozprestiera námestie Revolúcie, kríži sa tu niekoľko hlavných ulíc, ale predovšetkým tu nájdeme honosné paláce z dôb klasicizmu a secesie. Námestie hralo dôležitú rolu počas novodobých dejín. Diktátor Ceaușescu tu mal dva prejavy, tým prvým v roku 1968, kedy odsúdil inváziu do Československa si získal popularitu. Ten druhý v roku 1989 spôsobil presný opak, vyvolal násilné a krvavé protesty po celej krajine, na ktorých konci bolo popravenie diktátora. Historické jadro mesta našťastie zničené nebolo, vidieť tu môžeš ruiny stredovekého súdu, kostoly, ale aj obchodnú pasáž Macca-Vilacrosse, ktorá sa podobá na slávnu milánsku pasáž Vittorio-Emanuele. Populárnym miestom na odpočinok je medzi miestnymi Univerzitné námestie, pri ktorom sa nachádza množstvo kultúrnych pamiatok ako mestská univerzita, kostoly a paláce, či Národné divadlo.

Univerzitné námestie, zdroj: Shutterstock/Ungvari Attila

Rumunská kuchyňa je veľmi rozmanitá, ovplyvnili ju historicky turecká a maďarská kuchyňa, je veľmi bohatá na zeleninu a mleté mäso, ponúka tiež rozličné druhy sýtych polievok. Národným jedlom je Ciorba, ide o hustú kyslú polievku, ktorej základnou surovinou je kuracie alebo hovädzie mäso, klobásy, zemiaky a otruby. Populárna je tiež Mămăligă, ide o kukuričnú kašu, ktorá sa podáva ako príloha. Ďalším veľmi obľúbeným jedlom sú Mititei, valčeky z mletého mäsa, ktoré sa grilujú.

Podmienky vstupu do Rumunska: V súčasnosti je Slovensko zariadené z pohľadu Rumunska ako menej riziková krajina, čiže na vstup do Rumunska nepotrebuješ test ani karanténu. Viac info nájdeš TU.

Štokholm

Ak patríš medzi ľudí, ktorí zle znášajú horúce počasie, ujdite pred ním počas leta na sever. Skvelou destináciou môže byť švédska metropola, Štokholm. Hlavné mesto Švédska je situované pri ústí jazera Malären do Baltského mora, nachádza sa tak na niekoľkých ostrovoch. Najznámejšia časť Štokholmu je Gamla Stan, v preklade Staré Mesto, práve na tomto ostrove sa Štokholm zrodil. Celý tento ostrov je jedna veľká pamiatková zóna, okrem krásnych úzkych uličiek tu môžeme nájsť kráľovský palác – Kungliga Slottet, či hlavné námestie – Stortorget.

Gamla Stan

Štokholm je ale tiež mestom múzeí, navštíviť môžeš múzeum Nobelových cien, ktoré sa v meste každý rok odovzdávajú, ďalej napríklad múzeum hudobnej skupiny ABBA, na ktorých pesničkách vznikol muzikál Mamma Mia. Švédi sú veľkými fanúšikmi hokeja, a tak v Štokholme stojí aj múzeum Tre Kronor, ako sa národné družstvo prezýva. Historické múzeum Vasa, kde môžeme lepšie spoznať vikingskú kultúru a tiež veľký Skansen na ostrove Djurgården, kde spoznáme život v Švédsku v minulosti.

Múzeum Vasa

Dominantou mesta je tiež radnica na ostrove Kungsholmen, ktorá je celá postavená z červených tehiel. Pozrieme sa aj na švédsku kuchyňu, ktorá nie je až taká známa, no populárne sú mäsové guličky, ktoré preslávil obchodný reťazec IKEA. Obľúbeným predkrmom sú Smörgås, čiže obložené žemle. Švédskou špecialitou je Surströmming, sú to kvasené slede podávané na chlebovej placke, ide o veľmi aromatické jedlo a nie každý cudzinec mu príde na chuť. Ryby sú všeobecne v krajine populárne a okrem sleďov patria na švédske taniere aj lososy. Sladké pečivo a koláče určite stojí za to si vychutnať, Švédi sú v tomto veľmi dobrí. V cukrárňach je veľmi bohatý výber zákuskov od škoricových šišiek po jablkové koláče. Mimoriadne populárne sú brusnice, černice a čučoriedky, tieto plody miestni jedia ku všetkému, a okrem skvelých koláčov sa z nich pripravujú skvelé marmelády či zaváraniny.

Na alkoholické nápoje má monopol štát a idú zohnať len v špecializovaných obchodoch, alkohol je zaťažený vysokými daňami a ide o dosť drahú komoditu. Namiesto drahého alkoholu si tak Švédi radi vychutnajú kávu a zákusok, na rozdiel od južných národov je tunajšia káva slabšia, obsahuje viac vody a pije sa výlučne s mliekom.

Podmienky vstupu do Švédska: Na vstup do krajiny stačí negatívny PCR alebo antigénový test, nie starší ako 48 hodín. Viac informácií nájdeš TU.

Ženeva

Druhé najväčšie švajčiarske mesto, Ženeva, leží pri hraniciach s Francúzskom, prezývajú ju aj najmenšia európska metropola. Najväčšou atrakciou v meste je gejzír, ktorý za jedinú sekundu vychrlí až 500 litrov vody, do výšky až 140 metrov. Fontána sa nachádza v Ženevskom jazere, z ktorého vyteká rieka Rhôna. Jazero je obklopené sídlami firiem, päť hviezdičkovými hotelmi a turistickými atrakciami. Za teplých dní je obľúbeným cieľom na prechádzky. V diaľke je možné pozorovať dvíhajúce sa vrcholky Álp, za pekného počasia je možné vidieť až na Mont Blanc. Na južnej strane jazera sa nachádza krásna záhrada Jardin Anglais, ktorá je vyhlásená kvetinovými hodinami, tie sa dokonca aj menia podľa sezóny.

Fontána v Ženeve

Ďalšou atrakciou mesta je Place du Bourg-de-Four, hlavné námestie, ktoré sa nachádza blízko románskeho kostola Saint-Pierre. Pred druhou svetovou vojnou v Ženeve sídlila Spoločnosť národov, svoje sídlo mala v Paláci národov, dnes slúži ako európska centrála Organizácie spojených národov. Vedľa paláca môžeme nájsť stoličku, ktorej chýba jedna noha. Má symbolizovať protest proti nášľapným mínam, ktoré majú na svedomí mnoho nevinných ľudských životov.

Place du Bourg-de-Four

Keď sa povie Švajčiarsko a kuchyňa, prvé, čo človeka napadne, bude pravdepodobne syr a čokoláda. Najznámejšie značky ako Lindt či Toblerone majú svoje sídla práve v tejto alpskej krajine. Ďalší pokrm, ktorý Švajčiarsko preslávil, sú syrové fondue. Do roztopeného syra sa namáča chlieb, ktorý sa následne skonzumuje. Menej známym, ale tiež populárnym švajčiarskym jedlom, sú Rösti, ide o zemiakové placky vyprážané na masle, či na oleji.

Podmienky vstupu do Švajčiarska: Z pohľadu epidémie COVID-19 je od 22. apríla 2021 Slovensko zariadené medzi menej rizikové krajiny a po vstupe na územie Švajčiarska už nie je nutné absolvovať 10 dňovú karanténu. Pred nástupom do lietadla je potrebný PCR test starý maximálne 72 hodín alebo 24 hodín starý antigénový test, ktorý je následne kontrolovaný aj pri vstupe na švajčiarske územie. Ak nemáte negatívny výsledok PCR testu, pretože ste využili možnosť antigénového testovania, musíte byť otestovaný vo Švajčiarsku ešte raz, buďto metódou PCR alebo antigénovým testom. Viac informácií nájdeš TU.

Akciové letenky na leto 2021

Sofia

Každý rok zamieria tisícky Slovákov na dovolenku do Bulharska, ich cieľom je poväčšine Slnečné pobrežie, Burgas alebo Varna. Hlavné mesto krajiny, Sofia, sa však nemá za čo hanbiť a turistom má určite čo ponúknuť. Ikonou mesta je jednoznačne Katedrála svätého Alexandra Nevského. Bola postavená po porážke Osmanskej ríše a obnovení Bulharska. Pár metrov od katedrály nájdeme Kostol svätého Mikuláša, síce nie je taký dominantný ako katedrála, no za krátku návštevu určite stojí. Z dôb tureckej nadvlády sa dochovala Mešita Banja Baši. Dnes je to jediná mešita v Sofii, ktorá doteraz funguje, hoci ich v meste kedysi boli stovky.

Katedrála svätého Alexandra Nevského

Každé mesto má svoju ulicu, kde to žij V Barcelone je to La Rambla, Viedeň má Graben a Sofia má Vitosha Boulevard, na tomto mieste sa vždy niečo deje. Majestátnou stavbou je aj Národné divadlo Ivana Vazova. V centre Sofie bolo v 50. rokoch minulého storočia postavené Largo. Budova mala tvoriť reprezentatívne centrum a slúžila ako sídlo vládnucej komunistickej strany, dnes sa v nej nachádzajú administratívne kancelárie súčasného parlamentu. V svojom nádvorí ukrýva jednu z najstarších stavieb celého mesta, rotundu svätého Juraja, tá pochádza z 4. storočia, je prístupná aj zvnútra, kde sú rôzne stredoveké fresky.

Národné divadlo Ivana Vazova

Na južnom okraji mesta stojí celkom bizarná stavba, ktorá má podobu slimáka. Päťposchodová budova nemá ani jednu rovnú stenu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to nejaká škôlka, ide o celkom normálnu bytovku. Bulharská kuchyňa patrí medzi tie menej známe. Jej pokrmy sú ľahké a pripravované na slnečnicovom oleji. Tradičnými jedlami sú Kebapče, ide o veľmi korenené na ražni grilované valčeky z mletého mäsa. Ďalej bulharská mussaka, čo je mleté mäso, zemiaky a paradajky, ktoré sa zalejú rozšľahaným vajcom, mliekom sa zapečie sa to celé v rúre. Na rozdiel od známejšej gréckej verzie tu nenájdeme baklažány. Tradičný šopský šalát, rajčiny, uhorka a paprika posypaná strúhaným syrom poslúžia ako dobrý typ na predjedlo. Kombinácia surovín je rovnakej farby ako bulharská vlajka, zelená, biela a červená. Obľúbeným dezertom je baklava, tenké plátky lístkového cesta, prekladané orechmi, preliate sirupom z medu, dezert je pôvodom z Osmanskej ríše, populárny je preto aj v Grécku a v Turecku. Na pitie si môžeš dať bulharské víno či tradičnú rakiju.

Podmienky vstupu do Bulharska: Bulharsko od 1. mája uvoľňuje vstup do krajiny. Turisti si môžu vybrať z troch možností. Buďto predložia negatívny test na COVID-19, uznáva sa aj antigénový, preukážu sa potvrdením o očkovaní dvoma dávkami alebo potvrdením o prekonaní ochorenia v posledných šiestich mesiacoch. Viac informácií nájdeš TU.

Tento článok pre Pelipecky napísal Matěj Stošek.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore