Nájdeš nás aj na:

Európa

Dánsko sa otvára pre cestujúcich z krajín EÚ s priaznivou situáciou. Krajina od konca júna začne akceptovať aj COVID pasy

Dánsko sa otvára pre cestujúcich z krajín EÚ s priaznivou situáciou. Krajina od konca júna začne akceptovať aj COVID pasy

Dánska vláda sa rozhodla zmierniť koronavírusové opatrenia týkajúce sa vstupu do krajiny pre prichádzajúcich z členských štátov Európskej únie a krajín pridružených k schengenskému priestoru. Dohoda o opätovnom otvorení hraníc znamená, že Dánsko bude tiež aktualizovať zoznam bezpečných krajín a regiónov na týždennej báze a na základe týchto informácií zavádzať resp. uvoľňovať prípadné opatrenia. Dáni počítajú s COVID certifikátom od konca júna, ešte predtým sa do krajiny dostanú najmä turisti s očkovaním.

Reklama

Ľudia prichádzajúci z krajín EÚ a schengenu od piatka 14. mája už nemusia zdôvodňovať svoju cestu, ktorá bola pôvodne povolená len napríklad pri návšteve príbuzných. Zmeny sa týkajú krajín, ktorých situácia súvisiaca s koronavírusom sa nepovažuje za vážnu a nešíria sa v nich nové varianty. Pre dovolenkárov však bude naďalej platiť test na COVID-19 po príchode a povinná karanténa. Výnimku predstavujú cestujúci, ktorí sú zaočkovaní alebo ochorenie prekonali, píše Denník N. Karanténa pre ľudí prichádzajúcich z krajín s priaznivou situáciou by sa mala zrušiť v poslednej fáze otvárania.

Dánsko sa otvorí v štyroch fázach

Vládne strany sa dohodli, že znovuotvorenie krajiny by malo prebiehať v štyroch fázach. Zatiaľ čo 1. fáza sa začína zajtra, 21. apríla a pozostáva z návratu k cestovateľskému semaforu, ďalšie tri fázy sú už v podstate konkrétny kroky vedúce k znovuotvoreniu hraníc Dánska.

Vo fáze č. 2 bude umožnené cestovať do Dánska aj z Dánska najmä tým, ktorí sú plne zaočkovaní protí COVID-19. Bude sa to týkať domácich, ale aj turistov zo zahraničia. Platí, že tí, ktorí prichádzajú z červených oblastí, budú naďalej predmetom testovania (48 hodinový PCR test) a prípadnej karantény. Fáza 2 odštartuje 1. mája.

Fáza 3 sa začne realizovať 14. mája, teda v čase, keď Dánsko plánuje zaočkovať najstarších a najzraniteľnejších občanov, ako aj všetkých občanov starších ako 50 rokov, aspoň prvou dávkou vakcíny. Počíta sa, že v tejto fáze dôjde tiež k uvoľňovaniu semaforových opatrení deliacich európske krajiny medzi rizikové a menej rizikové, resp. bezpečné.

Posledná fáza, teda fáza číslo 4 už počíta s implementáciou COVID certifikátov EÚ a začať sa má 26. júna. Vstup do Dánska s takýmto digitálnym alebo tlačeným dokumentom obsahujúcim QR kód bude v prípade tejto severskej krajiny znamenať cestovanie turistov bez ďalších obmedzení. COVID pas možno získať očkovaním certifikovanými vakcínami, negatívnym testom na COVID-19 nie starším ako 72 hodín, prípadne imunitou na COVID.

Akciové letenky do Dánska na rok 2021


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    3.4/5 - (5 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore