Nájdeš nás aj na:

Európa

Nie COVID pas, ale certifikát. EÚ pracuje na jednotnom systéme dokumentov s QR kódmi

Nie COVID pas, ale certifikát. EÚ pracuje na jednotnom systéme dokumentov s QR kódmi

Európska únia už pracuje na vytvorení jednotného certifikátu s QR kódom, vďaka ktorému by sa zjednotili pravidlá cestovania vo všetkých 27 krajinách. Informoval o tom tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus. „Technické riešenie by mohlo byť na svete v priebehu dní, v horšom prípade týždňov,“ uviedol.

Reklama

Štátny tajomník tiež spomenul, že Európa tento dokument nechce nazývať pas, ale certifikát. Certifikát by mal obsahovať QR kód, ktorý by sa zoskenoval na hraniciach a človeka by pustil cez hranicu. Takýto certifikát by získali všetci, ktorí boli zaočkovaní dvoma dávkami vakcíny. Akceptovali by sa zatiaľ len vakcíny schválené Európskou liekovou agentúrou, teda od Pfitzeru/BioNTech a od Moderny.

Kým však nebudú mať prístup k vakcíne všetci, ktorí o ňu majú záujem, QR kódy by mohli zahŕňať aj informácie o tom, či niekto ochorenie prekonal alebo má negatívny test.

Záujem o vytvorenie certifikátu majú podľa Klusa napríklad letecké spoločnosti a krajiny, kam sa chodí na letné dovolenky. „Najväčší tlak je zo strany Grécka, lebo oni to považujú za jednu z možností, ako zachrániť letnú sezónu, ktorá je pre nich mimoriadne dôležitá,“ povedal Klus.

Očkovací certifikát už ohlásila pred pár dňami aj Európska komisia

Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej bude možné v Európskej únii v lete cestovať buď s očkovacími pasmi alebo negatívnymi testami. Predsedníčka EK to uviedla po rokovaní s portugalským premiérom Antóniom Costom, napísala agentúra AP.

O zavedenie európskych očkovacích osvedčení, ktoré by nahradili negatívne testy, žiadajú krajiny v južnej Európe. Chcú týmto spôsobom podporiť cestovný ruch. K pasu je ale zatiaľ skeptická Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

„Je vždy možné vytvoriť kombináciu osvedčenia (o očkovaní) či negatívnych testov na covid, ak očkovanie nebude dostupné v rozsiahlej miere,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová. Podľa nej je potrebné nájsť rovnováhu medzi oboma prostriedkami.

Kombinácia osvedčenia a testov by podľa predsedníčky EK mohla umožniť obnovu letného cestovného ruchu. O zavedení spoločného európskeho očkovacieho osvedčenia by mali rokovať najvyšší predstavitelia členských štátov EÚ budúci týždeň.

S návrhom na zavedenie očkovacích osvedčenia prišlo tento týždeň Grécko. Podľa gréckeho návrhu by držitelia týchto osvedčení mohli cestovať po Európskej únii bez ďalších obmedzení.

Európska komisia už takmer dva roky zvažuje zavedenie jednotného očkovacieho preukazu v rámci celej únie. Vyzerá to tak, že práve COVID-19 bude pre Brusel zámienkou na zavedenie očkovacích preukazov do praxe.

Digitálny očkovací pas, ktorý potvrdí, že človek je zaočkovaný proti koronavírusu, by mohol v budúcnosti slúžiť ako priepustka do zahraničia aj na množstvo hromadných akcií. Novinka môže výrazne uľahčiť cestovanie po svete, návštevu športových či kultúrnych podujatí a postupný „návrat do normálu“.

Je tiež veľmi pravdepodobné, že čoskoro uzrie svetlo sveta nová mobilná aplikácia, ktorá bude obsahovať informácie o tom, či ste prekonali COVID-19, či máte platný negatívny test alebo či ste sa už nechali zaočkovať.

Akciové letenky od Pelikána

Zdroj: ČTK

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky2 dni dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky2 dni dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky2 dni dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky2 dni dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky2 dni dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ2 dni dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky2 dni dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy3 dni dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore