Nájdeš nás aj na:

Novinky

Slováci sú pripravení vycestovať – kedy a kam? Výsledky najväčšieho cestovateľského prieskumu

Slováci sú pripravení vycestovať – kedy a kam? Výsledky najväčšieho cestovateľského prieskumu

Výsledky dotazníka cestovnej kancelárie Pelikán sú pre cestovný ruch pozitívnou správou – až 94% percent opýtaných totiž v tomto roku plánuje vycestovať. Najväčšieho cestovateľského prieskumu sa zúčastnilo 6-tisíc respondentov zo 4 krajín (Slovensko, Česko, Maďarsko, Poľsko), ktorí odpovedali na otázky ohľadom ich plánovaných ciest v roku 2021. Pýtali sme sa ich aj na to, ako vnímajú bezpečnosť cestovania, ale aj na ich názor na pripravované covid certifikáty, či výhody očkovania v súvislosti s cestovaním. Prečítajte si, aké sú cestovateľské trendy v roku 2021 a dozviete sa, kedy, ako a kam sa bude cestovať.

Reklama

Cestovanie považujeme za bezpečné

Väčšina cestovateľov sa vyjadrila, že bola počas pandémie nútená zrušiť svoju naplánovanú dovolenku. Kľúčovým zistením z dotazníka však je fakt, že táto skúsenosť ich neodradila a počet tých, ktorí sa tento rok sa na cesty nevyberú je len 6% opýtaných.

Viac ako polovica opýtaných považuje cestovanie v roku 2021 za bezpečné (až 6 z 10 opýtaných cestovateľov), väčšina z nich bude tento rok cestovať najmä za rekreáciou.

Časovo nás láka najmä leto

Našich cestovateľov sme sa spýtali, v akom stave plánovania sú aktuálne ich cesty pre rok 2021. Najväčšiu skupinu – až 58%, tvoria tí, ktorí ešte nevedia, kam vycestujú a rozhodnú sa až tesne pred cestou. Približne štvrtina má svoje výlety už naplánované a iba 16% opýtaných má svoje cestovanie už aj zarezervované.

Z destinácií budeme toto leto preferovať najmä tie európske. U Slovákov dominuje najmä Chorvátsko, Česi a Maďari preferujú Grécko a Poliaci majú záujem napríklad o Mexiko. Tieto výsledky tiež korešpondujú aj s faktom, že pred horami a mestskými pamiatkami všetky krajiny uprednostňujú more.

Väčšina opýtaných plánuje tento rok vycestovať v období od júla do septembra, využijú k tomu leteckú dopravu. Ak to premeníme na čísla, vycestovať medzi júlom a septembrom plánuje 66%, do júna 17% a od októbra do decembra bude cestovať rovnako 17% opýtaných. Až 8 z 10 na svoje cesty využije práve leteckú dopravu, zvyšní cestovatelia autá a autobusy či vlaky.

Poradie celkovej obľúbenosti jednotlivých krajín je nasledovné:

Lacné letenky sú stále populárne

Financie sú tento rok kľúčovým faktorom pri rozhodovaní. Cena dovolenky je pre opýtaných na prvom mieste, až po nej nasledujú cestovateľské reštrikcie (cena – 67,3%, cestovateľské reštrikcie – 49,7%, flexibilné podmienky – 41%, destinácia – 36,1%, epidemiologická situácia – 26,4%, komfort – 22,8%, bezpečnosť – 20,6%). Za dôležité sa považujú teda aj flexibilné podmienky, a poistenie s bonusom je populárnejšie ako klasické.

Pýtali sme sa aj na to, akým spôsobom si plánujú respondenti rezervovať dovolenku – z odpovedí nám vyšlo, že najpopulárnejšou možnosťou (43%) bude sledovanie lacných leteniek a ich zakúpenie samostatne. Takmer tretina cestovateľov (28%) bude sledovať lacné letenky a zároveň aj kompletné dovolenkové balíky a vyberú si podľa ceny. -Takmer 20% opýtaných preferuje kompletné dovolenkové balíky, ktoré zahŕňajú letenku aj s ubytovaním.

Cestovať budeme najmä s partnermi

Pýtali sme sa aj na to, s kým chcú naši cestovatelia vycestovať. Výsledky sú tu celkom vyrovnané, no vyhráva aj tak možnosť cestovania s partnerkou/partnerom (44%). Potom nasleduje rodina (26%), priatelia obsadili tretie miesto (19%) a 11% respondentov plánuje dovolenku sólo.

Pri voľbe ubytovania zostáva trend, že viac ako polovica cestovateľov preferuje hotely nad inými typmi ubytovania. Najväčšia skupina, až 42%, bude voliť hotely v kategórii economy, 15% preferuje hotely kategórie luxury, tretina cestovateľov (36%) bude voliť ubytovanie v súkromných apartmánoch a 7% sa plánuje ubytovať u rodiny alebo známych. 

Testovanie nám nevadí

Tí, ktorým nutnosť testovania nevadí, ba dokonca preferujú, aby všetci cestovatelia v ich destinácii boli otestovaní, sú vo väčšine. Podobne veľkou skupinou sú cestovatelia, ktorí preferujú destinácie, ktoré sa nespájajú so žiadnymi vstupnými opatreniami (40%). Výhody očkovania považuje za dôležité 73% opýtaných.

Cestovať nebude len 6%

Z výsledkov dotazníka sme tiež dostali poradie možností, ktoré by cestovateľom, ktorí v roku 2021 neplánujú vycestovať, poslúžili ako pridané hodnoty pri rozhodovaní o dovolenke: zlepšenie momentálnej situácie (72,5%), flexibilné podmienky dovolenky (42,7%), zjednodušené pravidlá pre cestovanie (35,8%) a očkovanie (25%).

Čo hovoríte na výsledky? My jednoznačne môžeme vyhlásiť, že Pelikán je teraz naozaj šťastný Pelikán. Pripravený opäť lietať vysoko v oblakoch a s láskou zbierať tie najlacnejšie lety, najčerstvejšie cestovateľské informácie, najvýhodnejšie doplnkové služby a umožniť vám priniesť si domov ten najkrajší suvenír: nezabudnuteľné zážitky.

Výsledky prieskumu CK Pelikán nájdete na tomto odkaze aj v anglickom jazyku.
Skrátene výsledky prieskumu nájdete na tomto odkaze v slovenskom jazyku.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Ľudia po prvej dávke vakcíny zrejme budú musieť po návrate domov takisto absolvovať 5-dňovú karanténu https://t.co/077FMltOsL #novinky4 dni dozadu
Taliansko bude vyžadovať COVID pas pri vstupe do reštaurácií, múzeí či wellnessu https://t.co/OwzmzzvlrP #novinky4 dni dozadu
PONUKA DŇA: Dovolenka v Zadare s letenkami z Košíc, 3*hotelom a raňajkami za 579€ https://t.co/B7XTjNuPh5 #dovolenky4 dni dozadu
Slnečný a historický Cyprus z Bratislavy alebo Viedne od 37€! https://t.co/XxY2DgPdvd #letenky4 dni dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 33€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy4 dni dozadu
Leť do Dubaja s Emirates a získaj vstup do najvyššej budovy sveta Burj Khalifa zdarma https://t.co/W1E2HGO1xl #letenky4 dni dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Turecko s letenkami a 3*hotelom v auguste za 550€ https://t.co/OIAyJumxVD #dovolenky5 dní dozadu
Maldivy: test na COVID nie starší ako 72 hodín je opäť povinný aj pre zaočkovaných, za biznis letenky si priplatíme https://t.co/ih9pHZYaVZ #letenky5 dní dozadu
PECKA DŇA: Týždeň v Zadare s letenkami z Košíc, 3*hotelom a raňajkami od 599€ https://t.co/EZgFCcGuFK #dovolenky5 dní dozadu
Na ktorých palubách si drink nedáš? Tieto aerolinky nepodávajú alkohol https://t.co/FLklCnWwRl #novinky5 dní dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore