Nájdeš nás aj na:

Amerika

Veľký sprievodca po Peru. Hory, prales, púšť, oceán a letenky za 699€!

Veľký sprievodca po Peru. Hory, prales, púšť, oceán a letenky za 699€!

Peru je skutočným klenotom juhoamerického kontinentu a tiež jednou z najkrajších krajín, ktoré sme navštívili. Peru má totiž všetko! Čakajú na teba farebné indiánske kultúry, vysoké pohorie Ánd s najvyššou peruánskou horou Huascarán, Amazonský prales s divokými zvieratami a šamani, pláže pri oceáne a samozrejme aj slávne mesto Machu Picchu alebo púštne obrazce Nazca Lines.

Reklama

Akciové letenky

Peru bolo perlou na našej ceste Latinskou Amerikou.

Pridaj k tomu lacné ceny, skvelé jedlo a milých ľudí a dostaneš jednu z najlepších svetových destinácií! Kam sa pozrieť, na čo si dať pozor a hlavne, čo vidieť? Pripravili sme pre teba sprievodcu po Peru!

Objavili sme skvelé letenky z Viedne do Limy, pozri sa na ne a vyber si tie za najlepšiu cenu!

Ako cestovať po Peru?

Ceny jedla, dopravy a ubytovania sa nám v Peru a v Bolívii zdali najnižšie v celej Južnej Amerike. Na našej ceste Latinskou Amerikou sme neboli príliš obmedzení časom a tak sme zvolili kombináciu miestnych autobusov a stopovania. Ako to teda v Peru vyzerá?

Jazda autobusom

Autobusy sú v Peru spravidla lacné a pohodlné. Máme však na mysli klasické veľké autobusy! Na autobusovom nástupišti si vždy nechaj ukázať, akým autobusom sa pôjde. Väčšinou majú k dispozícii aspoň nejakú fotografiu alebo ti ukážu na nástupišti stojaci autobus. Môže sa ti totiž stať, že ťa vo finále usadia do veľmi nepohodlného mikrobusu s malými sedadlami a nulovým priestorom na nohy. Na krátkou vzdialenosť sa to dá vydržať, ale Peru je veľká krajina a často budeš absolvovať niekoľkohodinové presuny.

Miestna doprava v tropickom Iquitos.

Na čo si dať pri kúpe lístka pozor

Autobusové stanice  sa ti môžu spočiatku zdať trochu divoké. Miestni ľudia často nahlas vyvolávajú názvy destinácií a snažia sa ti cestu predať. Nejednajú však nikdy agresívne, tak sa neboj, zdvorilo obchodníka odmietni v štýle „Gracias“ (ďakujem) alebo dôraznejšie „No, gracias“ (nie, díky) a pokračuj priamo k predajným okienkam, kde si porovnáš ceny. Nekupuj lístky od náhodných ľu na ulici, pretože sa môžeš stať obeťou rôznych podvodov a trikov.

Miestne triky s vracaním peňazí

Dávaj si tiež pozor na svoje osobné veci a rozhodne ich nikde neodkladaj! Často sme mali v Južnej Amerike problém s vracaním peňazí. Nestáva sa, že by ti vrátili zlú sumu peňazí, skôr ti ich nevrátia vôbec. Je to taká ich stratégia, kedy ti povedia: „Nemám drobné, rozmením a dám ti to za chvíľu“. Skúšajú to napríklad pri predaji pouličného jedla alebo v dopravných prostriedkoch a očakávajú, že na vrátenie peňazí zabudneš.

Plavba po „Amazonke“ a hľadanie peruánského šamana.

Je moja batožina v autobuse v bezpečí?

Pokiaľ máš so sebou väčšiu batožinu, budeš ju musieť v autobuse uložiť do dolných odkladacích priestorov. Častejšie sa vraj stávalo, že sa pri výstupu cestujúcich alebo na niektorej zo zastávok ruksaky strácali a kradli. Dnes sa zdá, že majú situáciu omnoho viac pod kontrolou. Nikdy sme sa o takto uschovanú batožinu nebáli. V Peru aj v Bolívii vydával vodič autobusu batožinu až po preukázaní sa špeciálnym lístkomktoré sme pri nástupe dostali. No aj napriek tomu dbaj o zvýšenú opatrnosť, pokiaľ sa ti niečo nezdá, tak sa na to neboj upozorniť. Rozhodne si vo veľkej batožine nenechávaj pas, elektroniku ani ďalšie cennosti.

Peruánci sú veľmi milí ľudia. V krajine sme sa cítili bezpečne, napriek tomu si ale dávaj pozor.

Dávaj pozor aj na príručnú batožinu!

Malý batoh si so sebou vezmi do autobusu a nikdy ho nespúšťaj z očí. Ďalším juhoamerickým trikom je krádež vecí spiacich cestujúcich. Daj si pozor hlavne počas dlhých nočných prejazdov. Mali sme so sebou ľahký spacák, do ktorého sme sa v noci navliekli a zavreli. Cenné veci boli na dne pri nohách, aby sa k nim nik nedostal. Mohli sme tak  spať v pokoji.

Nenechávaj nič v autobuse

Pri zastávke na záchod alebo pri občerstvení si vždy zober svoje veci so sebou! Pri cestovaní mikrobusom alebo dodávkou sa ti môže stať, že ti umiestnia batožinu na strechu. Daj si pozor, aby bol tvoj batoh dobre priviazaný a chránený pred dažďom. V Indii sme takú kontrolu podcenili a v spätnom zrkadle sme videli, ako sa jeden z našich batohov za nami váľa po diaľnici.

Video z nášho putovania po horských oblastiach Peru.

Stopovanie v Peru

Stopovanie v tejto časti kontinentu nie je úplne najľahšie. Ľudia si občas za zvezenie vypýtajú peniaze a zďaleka nie všetci majú svoje súkromné auto. V Peru je situácia trochu lepšia než v Bolívii a to najmä pozdĺž frekventovanejšieho pobrežia, kde sa nachádza aj hlavné mesto Lima. Občas sa ti môže stať, že v čase, ktorý stráviš stopovaním, minieš viac peňazí za jedlo, než by si zaplatil za lístok na autobus. Veľkou výhodou stopovania je, že viac prenikneš do miestnej kultúry a spoznáš mnoho zaujímavých ľudí a príbehov.

Kedy využiť vnútroštátne lety?

V posledných rokoch sa vďaka nízkonákladovým leteckým spoločnostiam objavuje celý rad lacných vnútroštátnych letovNajväčší zmysel majú presuny medzi hlavným mestom Limou, Amazonským pralesom v Iquitos a historickým centrom v Cuzco, odkiaľ sa vyráža aj na Machu Picchu. Vzdialenosti medzi týmito miestami sú veľké a to najmä pre horský terén a neprístupnosť dažďového pralesa.

Niektoré oblasti Peru sú ťažko prístupné.

Aké dlhé sú cesty autobusom?

Autobusom z Limy do Cuzca to trvá približne 23 hodín! Túto trasu je možné si rozdeliť zastávkou v Nazca, kam však vedie omnoho rýchlejšia pobrežná cesta z Limy. Do Iquitosu sme šli niekoľkými autobusmi, mikrobusmi a nakoniec sme absolvovali asi 18 hodinovú plavbu loďou. Bolo to síce dobrodružné, ale vyšlo nás to podobne ako by stál let lietadlom. Musíš totiž na ceste platiť za jedlo, ubytovanie a jazdu loďou tiež nebola najlacnejšia. Pokiaľ si letenky zarezervuješ dostatočne vopred, dostaneš sa tam za  skutočne výhodné ceny.

Peru a prenájom auta

Prenájom auta sa ti oplatí v prípade, že cestuješ s viacerými ľuďmi. S vlastným autom získaš slobodu, budeš sa môcť pozrieť na mnoho zaujímavých miest a budeš pánom svojho času. S autom sa ale nevydávaj na neznáme vedľajšie cesty a snaž sa obmedziť cestovanie v noci, čo je všeobecná zásada Latinskej Ameriky. Hoci sme sa v Peru cítili bezpečne, nikdy sa netúlaj sám neskoro v noci, či už s autom alebo bez neho.

Kam sa vydať s požičaným autom?

S požičaným autom sa odporúčame vydať bezpečnejšou cestou po pobreží medzi Limou, Nazcou a kaňonom Colca alebo Limou a plážami na sever zeme. Nikdy nepreceňuj svoje vodičské schopnosti. Kľukaté horské cesty v ostatných častiach Peru môžu byť veľmi nebezpečné.

Ubytovanie a jedlo v Peru

ubytovaním a jedlom sme v Peru nikdy nemali problém! Oboje je veľmi lacné a dobré. Hotelovú izbu si nájdeš aj cez Booking.com. V Peru sme cestovali v trojici a vždy sme si veľmi výhodne zarezervovali zdieľanú izbu. Ceny patrili k najnižším v Južnej Amerike a hotelov bol vždy dostatok. Trochu drahšie je ubytovanie v hlavných turistických oblastiach ako sú Lima, Cuzco, Machu Pichhu alebo Iquitos. Aj v týchto miestach sme však nakoniec našli cenovo rozumnú alternatívu.

O jedlo nie je v Peru nikdy núdza!

Ceviche si zamiluješ!

Gastronómia je v Peru bohatá na ryby a čerstvé ovocie a zeleninu. Zamilovali sme si národný pokrm ceviche, ktorý sa pripravuje z marinovaných surových rýb. Najlepšie je sa vždy najesť na trhu! Každé mesto má väčšinou vo svojom strede trh plný stánkov s jedlom. Toto jedlo je veľmi lacné a chutné. Chodili sme tam na polievky, spomínaný ceviche aj ovocné šaláty alebo koktejly. Pripravia ti tiež sendvič, smažené vajcia, kávu a ďalšie pochutiny. V Peru sa dostaneš aj k výhodnému obedovému menu, ktoré sa typicky skladá z polievky, hlavného chodu a pitia alebo zákusku. Hlavné jedlo si väčšinou môžeš vybrať z niekoľkých možností.

Chceš ochutnať morča?

Na cestách občas ochutnáme aj netradičné veci. V Číne to bol napríklad nie príliš chutný škorpión, v Austrálii klokan a v Peru zase typické morča. Chutilo trochu ako králik, len na ňom bolo menej mäsa. Morčatá už Peruánci dávno nehľadajú po horách. V podhorí Ánd ich dnes priamo chovajú a predávajú. Morča dlho opekajú, aby ti ho vo finále naservírovali s cestovinami. „Morča so špagetami, tak to som ešte nevidel!“, trochu nás tá kombinácia prekvapila. Pečené morčatá nájdeš v menu napríklad v okolí Cuzca alebo v provincii Huaraz.

V Peru sa stále niečo oslavuje a hlavne v Cuzcu.

Čo v Peru navštíviť?

Ako sme sa už zmienili v úvodu, Peru je veľmi rozmanitá zeme. Prinášame ti  niekoľko tipov na miesta, kde sa nám v tejto krajine páčilo najviac.

Krásy historického Cuzca

Návšteva Peru nemôže byť úplná bez poznania historického a kultúrneho centra krajiny, ktorým je nádherné Cuzco. Toto mesto nás nadchlo hneď po našom príchode, kedy sme zamierili na hlavné námestie a obrí mestský trh. Cuzco bývalo kedysi centrom Ríše Inkov a z dávnych čias sa zachovali aj pamiatky, podobne aj z obdobia španielskej invázie. Staré budovy a úzke uličky dodávajú mestu jedinečnú atmosféru. Cuzco je zároveň skvelým strategickým bodom k výletom do okolitých hôr a je tiež miestom, kde sa stále niečo oslavuje. V tomto smere nám Cuzco pripomenulo kultúrne mesto Ubud na Bali.

Cuzco je najkrajšie peruánske mesto s bohatou históriou.

Kúzelné Machu Picchu

Hoci je Machu Picchu turistickým miestom, kam mieria ľudia z celého sveta, tak si stále uchováva svoje mystické kúzlo a vyžaruje zvláštnu energiu. Davom turistov môžeš utiecť tým, že si požiadaš o špeciálne povolenie k výstupu na hory Huayna Picchu a Montaña Machu Picchu. Z oboch vrcholov budeš mať prekrásny výhľad na prastaré mesto Inkov, zatiaľ čo sa davy zahraničných turistov budú preplietať medzi ruinami. Pokiaľ sa vydáš k Machu Picchu sám, budeš tam môcť zostať do popoludnia, kedy väčšina turistov už areál opustí. Krásnym momentom je aj východ slnka, kedy sa ruiny s prvými slnečnými lúčmi rozsvietia.

Slávne Machu Picchu.

Jeden z nových siedmych divov sveta

Machu Picchu bolo právom zaradené medzi nových sedem divov sveta, pretože je to skutočne skvostné miesto. Inkovia mesto postavili v opustenom horskom sedle vo výške skoro 2 500 metrov nad morom. Osada bola medzi okolitými horami tak skrytá, že ju objavil až americký archeológ začiatkom 20. storočia. Dodnes nie je jasné, prečo bola postavená na tomto mieste a čo zapríčinilo jej zánik.

Výhľad z Montaña Machu Picchu je úchvatný.

Machu Picchu na vlastnú päsť

K Machu Picchu je možné si rezervovať organizovaný výlet, alebo sa k ruinám bájneho mesta vydať po svojich, čím ušetríš nemalé množstvo peňazí. Z Cuzca sa mikrobusom lacno dopravíš do obce Santa Teresitas, kde môžeš prespať. Ďalší deň sa potom vydáš zdieľaným taxíkom k začiatku železnice, ktorá vedie do dediny Aguas Calientes alebo tiež Machu Picchu Pueblo. Vlak je veľmi predražený! Po jeho boku však vedie nenáročný asi 3-hodinový turistický chodník, ktorý ťa dovedie do Aguas Calientes. Tu prespíš v hoteli alebo v kempe za mestom a ráno už ťa čaká len samotný, asi hodinový výstup k Machu Picchu.

Machu Picchu má aj napriek davom turistov jedinečnú atmosféru.

Kde zoženiem vstupenky?

Vstup k najvýznamnejšej pamiatke si kúpiš deň predtým v Aguas Calientes. Ak máš viac času a peňazí, môžeš absolvovať aj preslávenú cestu Inkov, tzv. Inca Trail. Túto cestu vybudovali sami Inkovia, aby sa ľahko dosali z Cuzca k Machu Picchu.

Najkrajšie jednodňové výlety. Posvätné údolie Inkov

V okolí Cuzca nájdeš posvätné údolie – Valle Sagrado, ktoré sa pýši množstvom pamiatok z dôb Inkov. Vydaj sa po stopách dávnych čias do miest ako Pisac, Moray alebo Urubamba. Najviac sa nám páčili soľné doly Salineras de Maras. Na stráňach hôr sa soľ údajne ťažila už v dobe pred Inkami.

Lama je symbolom Peru.

Dúhové hory v Peru

Za najkrásnejší jednodenný trek však považujeme Dúhovú horu – Montaña Colorada (po anglicky Rainbow Mountain). Na cestu sa vyráža opäť z Cuzca a to veľmi skoro ráno. Organizovaný výlet zahŕňa dopravu, jedlo aj sprievodcu a jeho cena bola veľmi priaznivá. Trek si môžeš rezervovať v hoteloch, hosteloch alebo v turistických kanceláriách. Horská túra začína v krásnom údolí pod vysokými horami a ľadovcami.

Počas chôdze budeš stretávať lamy a miestnych osadníkov až nakoniec dôjdeš do výšky nad 5 000 metrov nad morom! Odporúčame poriadne piť a tiež prežúvať listy koky alebo si z nich pripraviť čaj. Na vrchole ti bude odmenou nezabudnuteľný 360-stupňový výhľad na okolité hory vrátane farebnej Dúhovej hory.

Kúzelné Dúhové hory v Peru.

Najautentickejšie Peru

Miesto, kde sa nám v Peru páčilo najviac, bol Huaraz. Toto mesto sa nachádza asi sedem hodín jazdy severne od Limy v nadmorskej výške okolo 3 000 metrovV tomto meste žijú pôvodní obyvatelia, na uliciach predávajú živé morčatá a celkový ráz mesta je veľmi uveriteľný. Huaraz je doslova na dohľad Huascaránu, ktorý je najvyššou peruánskou horou.

Najvyššia peruánska hora Huascarán.

Prvýkrát sme tento krásny vrchol videli pri západe slnka priamo zo strešnej terasy nášho hotela. Panoramatický výhľad na celé pohorie uvidíš od neďalekej lagúny Wilcacocha, kam ťa zavedie asi hodinová cesta chodníkom na okraji mesta.

Pohľad na pohorie Cordillera Blanca od lagúny Wilcacocha za mestom.

Ďalšie horské túry na teba čakajú priamo v národnom parku Huascarán. Absolvovali sme napríklad populárnu trasu k lagúne 69, ktorá ti svojou farbou vyrazí dych. V pohorí Cordillera Blanca je aj celý rad ďalších trekov, kam sa môžete vypraviť so stanom a kempovacím vybavením.   

Ďalší krásny peruánsky trek a Lagúna 69.

Za šamanmi do pralesa

Peru má druhú najväčšiu rozlohu Amazonského pralesa. Táto téma je na samostatný článok, ktorý ti určite skoro prinesieme.  My sme sa vypravili za peruánskymi šamanmi, aby sme s nimi absolvovali odveké rituály. Nakoniec sme skutočne podstúpili rituál pitia ayahuasky, prezývanej liana smrti. Indiáni tu od pradávna používajú túto rastlinu k vyvolávaniu vízií a liečbe duše a chorôb. Nechali sme si tiež vypáliť dieru do ramena a vtrieť do tela jed zo žaby kambo. Je to ďalšia liečebná metóda, ktorá obnoví imunitný systém tela a ochráni ťa napríklad proti malárii.

V Amazónskom pralese stretneš najrôznějšíxh živočíchov.

Umenie miestnych šamanov je v Peru známe tisíce rokov. Vždy potrebuješ overený kontakt na pravého šamana, pretože sa dnes v Peru nachádza aj množstvo podvodníkov, ktorých praktiky môžu byť nielen drahé, ale aj nebezpečné. Ideálnymi miestami k vstupu do Amazonského pralesa v Peru sú Iquitos alebo Pucallpa.

Predierame sa pralesom v Iquitos.

Peru má mnoho ďalších krásnych miest

Pokiaľ ti ponuka našich obľúbených miest nestačí, môžeš do svojho itinerára v Peru zaradiť tiež pár dní v hlavnom meste Lima, obrazce v Nazce, kaňon Colca, jazero Titicaca na hranici s Bolíviou alebo pláže na severe krajiny.  V Peru ti čas nebude stačiť nikdy, a preto si cestu dobre naplánuj, nech ti nič neunikne. Dúfame, že ti naše tipy dobre poslúžia!

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek pre pelipecky.cz.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore