Nájdeš nás aj na:

Novinky

Černobyl sa chce dostať na zoznam UNESCO pamiatok

Černobyl sa chce dostať na zoznam UNESCO pamiatok

Černobyl sa uchádza o zaradenie medzi UNESCO pamiatky a dúfa, že by vďaka titulu prilákalo nových návštevníkov. Cieľom je tiež financovanie projektov, ktoré sa snažia o zachovanie rozpadávajúcich sa stavieb.

Reklama

Neslávne slávne miesto, ktoré sa zmenilo na mesto duchov po jadrovej katastrofe v roku 1986, aktuálne nemá žiaden oficiálny status. Černobylská zóna vrátane mesta Pripyat, ktoré bolo kedysi domovom asi 50 tisíc obyvateľom, zaznamenala nárast počtu turistov najmä vďaka populárnemu seriálu vydanému v roku 2019.

V roku 2019 navštívilo Černobyl takmer 125 tisíc turistov, aby si prezreli 30-kilometrovú zónu v okolí bývalého jadrového komplexu. Hoci úroveň radiácie je stále vyššia, ako by mala a úrady hovoria, že bude trvať 24 tisíc rokov, kým budú ľudia môcť v tomto regióne opäť bezpečne žiť, cestovné kancelárie sa zaručujú, že krátkodobá návšteva je bezpečná, píše Lonely Planet.

Ponad jadrový reaktor bola v roku 2016 umiestnená ochraná kupola. Ukrajinský prezident v roku 2019 oznámil, že budú v oblasti vytvorené nové turistické chodníky a lepší mobilný signál, zrušiť sa mal aj zákaz natáčania. Zaviesť sa mal tiež systém elektronických vstupeniek, aby sa zabránilo neautorizovaným prehliadkam.

„Černobyl bol negatívnou súčasťou imidžu Ukrajiny, nastal čas, aby sa to zmenilo. Vytvoríme zelený koridor pre turistov. Černobyl je unikátnym miestom na planéte, kde sa znovuzrodila príroda po obrovskej katastrofe zapríčinenej človekom. Musíme toto miesto ukázať svetu: vedcom, ekológom, historikom aj turistom,“ povedal prezident Zelensky v roku 2019.

Podľa AFP sa chystá ukrajinská vláda navrhnúť organizácii UNESCO niektoré konkrétne oblasti v marci 2021, finálne rozhodnutie však nemusia urobiť do roku 2023.

 

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky23 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky1 deň dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky1 deň dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky1 deň dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky1 deň dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky1 deň dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ1 deň dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky1 deň dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy2 dni dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore