Nájdeš nás aj na:

Novinky

Bhután za pár dní v očkovaní predbehol väčšinu sveta, všetkých dospelých chcú v krajine zaočkovať za týždeň

Bhután za pár dní v očkovaní predbehol väčšinu sveta, všetkých dospelých chcú v krajine zaočkovať za týždeň

Malý ázijský štát menom Bhután si zvolil zaujímavú očkovaciu stratégiu a do vakcinácie sa pustil naplno. Ako prvá krajina na svete chce mať zaočkovaných proti covidu 75 percent populácie – a plánuje to stihnúť za týždeň.

Reklama

Očkovať začali v sobotu a po prvom dni mali toľko zaočkovaných ako Slovensko za tri mesiace, druhý deň predbehli Maďarsko, tretí deň USA aj Čile. Vo štvrtok mala prvú dávku vakcíny polovica ľudí. Informuje o tom Denník N.

Podľa denníka pripravili 1200 očkovacích miest po celej krajine, rozvoz dávok do vzdialených častí hornatého štátu zabezpečili aj lietadlá či helikoptéry.

Miestne noviny zároveň uverejnili príbeh desiatich ľudí, ktorí s vakcínami cestujú deň a noc po vzdialených dedinách, aby stihli zaočkovať v odľahlom kúte štátu do týždňa všetkých.

V Bhutáne navyše momentálne koronavírus nie je. Od februára tam pozitívne testovali len 13 ľudí, pričom krajina má niekoľko stoviek tisíc ľudí.

Zostáva zatvorený, aj keď žije najmä z turizmu

Krajiny po celom svete sa už nevedia dočkať, kedy svoje hranice otvoria turistom, ktorí aspoň trochu pomôžu ich domácej ekonomike zmierniť následky koronakrízy. No prevažne budhistické kráľovstvo Bhután, Krajina hrmiaceho draka, rozprestierajúca sa medzi autonómnou oblasťou Tibetu, Čínou a Indiou, veľká asi ako Švajčiarko, zatiaľ o turistov záujem nemá. Škoda, Lonely Planet tipoval Bhután za jednu z top destinácií roka 2020, no potom prišiel koronavírus.

Dorji Dhradhul, generálny riaditeľ Rady pre cestovný ruch v Bhutáne, pre Lonely Planet povedal, že kráľovstvo, v ktorom vraj nemajú žiadne semafóry, fajčenie je tu zakázané rovnako ako lov zvierat a výstup na samé vrcholky hôr, kde prebývajú duchovia, nemá plán otvorenia svojich hraníc. A to napriek tomu, že koronavírusu v Bhutáne nikto nepodľahol a nakazených majú podľa worldometra len 59 jedincov, 18 sa už vyliečilo.

V medziach trvalej udržatlnosti

Bhután, ktorý, odkedy sa otvoril turistom v 70. rokoch minulého storočia, razí politiku turizmu s názvom High Value, Low Volume, sa snaží vyhnúť masovému turizmu. Hovoria, že preferujú skôr bohatších a enviromentálne uvedomelejších turistov, a hoci v našej spoločnosti jedno nepodmieňuje druhé, je to zaujímavá politika. Ponúkajú exkluzívny zážitok a zároveň sa snažia o to, aby turizmus zostal v medziach trvalej udržateľnosti.

V nej budú pokračovať aj potom, čo sa kráľovstvo znova otvorí svetu. Podľa Dhradhula teraz Bhután čaká príprava bezpečnostných opatrení, ktoré budú musieť zaviesť všetci poskytovatelia služieb cestovného ruchu v krajine. Riadiť sa budú pokynmi Svetovej zdravotníckej organizácie a vlastnými odporúčaniami z rezortu zdravotníctva.

Bhutánčania momentálne používajú aplikáciu na sledovanie kontaktov nakazených koronavírusom na celoštátnej úrovni, medzinárodné hranice sú uzavreté. Výnimkou sú len repatriačné lety domácich obyvateľov zo zahraničia a dovoz základného spotrebného tovaru. Ako jedna z mála krajín uplatňuje Bhután 21-dňovú karanténu, nie 14-dňovú.

Záujem o Bhután rastie

V roku 2019 navštívilo Bhután 315 599 zahraničných turistov, vyplýva to zo správy o monitoringu turizmu za rok 2019, ktorý každoročne realizuje Rada pre cestovný ruch v Bhutáne. To je o viac ako 15 % v porovnaní s rokom 2018. Kráľovstvu tak minulý rok priniesli turisti takmer 90 miliónov amerických dolárov.

O peniaze im však až tak nejde. Koncom 90. rokov 20. storočia zaviedla Bhutánska vláda sociálno-ekonomický index, ktorý dodnes nazývame Index hrubého národného šťastia. Funguje ako akýsi sociálny teplomer, ktorý zabezpečuje to, že ekonomický rozvoj krajiny nepôjde na úkor tradičného životného štýlu, respektíve, že ho nezneužije.

Bhután bojuje s klimatickou zmenou, hoci je uhlíkovo neutrálny

Iste, to, že tu vymysleli Index šťastia ešte neznamená, že vyrieši všetky problémy krajiny. Bhután dnes nie je na prvej, ani desiatej priečke najšťastnejších krajín, ale nachádza sa v prvej stovke. Bojuje s nezamestnanosťou, s rozdielmi v príjmoch obyvateľov a už aj s klimatickou zmenou, ktorá ohrozuje krehký ekosystém kráľovstva, píše National Geographic. Bhutánske ľadovce sa topia, čo vedie k povodniam, dažďové obdobia sú stále nepravidelnejšie, čo má zas za následok nedostatok vody v období sucha.

Viac ako 60 percent lesov je chránených a rastúca infraštruktúra sa vyvíja udržateľným spôsobom. Namiesto vozidiel poháňaných benzínom nájdete v krajine elektrické automobily, na čistú energiu jazí aj verejná doprava. Tieto opatrenia umožňujú, aby Bhután zostal nielen uhlíkovo neutrálny, ale dokonca to, aby mal v tabuľkách spotrebovaných emisií mínusové hodnoty. To znamená, že bhutánske lesy absorbujú zo vzduchu viac uhlíka, ako sa činnosťou obyvateľov uvoľní do vzduchu.

Úplne rozumiem tomu, prečo nepotrebujú vo svojej krajine kopy turistov, ale radšej chcú mať pokoj.

*Zdroj všetkých fotografií v článku: shutterstock.com

Mohlo by vás zaujímať


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (4 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore