Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Nové berlínske letisko Willyho Brandta nabehlo na plnú prevádzku

Nové berlínske letisko Willyho Brandta nabehlo na plnú prevádzku

Nové berlínske letisko Willyho Brandta nabehlo na plnú prevádzku po oficiálnom otvorení južnej dráhy. Ďalšie letisko v Berlíne Tegel ukončí prevádzku tento mesiac, letisko Schönefeld by malo fungovať ešte desať rokov.

Reklama

Letisko Willyho Brandta získalo potrebné povolenia na prevádzku k 31. októbru. Pôvodne malo začať fungovať už v roku 2011, termín však bol niekoľkokrát odložený.

„Letisko Willyho Brandta je jedným z najvýznamnejších infraštruktúrnych projektov Nemecka,“ povedal brandenburský minister dopravy Guido Beermann, podľa ktorého je letisko kľúčové pre rozvoj tejto spolkovej krajiny.

Hlavné medzinárodné letisko v Berlíne

Letisko Willy Brandt často označované aj ako Brandenburg je už aktuálne berlínske medzinárodné letisko číslo jeden. Stavajú ho už od roku 2006 a otvorené malo byť v roku 2011, napokon výstavbu zbrzdili problémy s plánovaním aj samotnou realizáciou.

Letisko je síce už otvorené, avšak v dôsledku koronakrízy nebol sprevádzkovaný ani terminál 2, ktorý je hotový a napojený na terminál 1. Šéf letiska Engelbert Lütke Daldrup povedal, že takto sa ušetrí pol milióna eur mesačne.

Letisko je pomenované po Willy Brandtovi, niekdajšiemu starostovi Západného Berlína (1957 – 1966) a západonemeckému kancelárovi (1969 – 1974).

Brandenburg Airport susedí s berlínskym letiskom Schönefeld a nachádza sa 18 kilometrov južne od centra mesta.

Zámerom letiska Brandenburg bolo pôvodne nahradiť letisko Schönefeld aj letisko Berlin Tegel a stať sa jediným komerčným letiskom, ktoré obsluhuje Berlín. Nemci však z tohto zámeru upustili, pretože obe berlínske letiská rástli v počte pasažierov a ukázali svoj potenciál. Koronavírus túto situáciu zmenil a aktuálne dáva zmysel aj druhý scenár – že Brandenburg plne nahradí Tegel.

Jedno z najrušnejších letísk v Európe

S plánovaným ročným počtom cestujúcich približne 34 miliónov by sa letisko Berlín Brandenburg malo stať najrušnejším letiskom v Nemecku. Predbehlo by tak aj letisko Düsseldorf a stalo by s jedným z pätnástich najrušnejších v Európe.

Očakáva sa, že hlavnými dopravcami na letisku Brandenburg sa stanú Lufthansa, Eurowings a EasyJet.

Zaujímavosti o letisku Willyho Brandta

 • nachádza sa na juhu Berlína
 • začalo sa budovať pred 14 rokmi
 • pre problémy s včasným dokončením sa stalo symbolom neschopnosti tamojších politikov
 • zatiaľ bude otvorený iba Terminál 1, ktorého ročná kapacita 27 miliónov cestujúcich v koronakríze postačuje
 • hotový je tiež Terminál 2 s kapacitou 6 miliónov pasažierov ročne, ktorý bude slúžiť ako rozšírenie jednotky. Začiatok prevádzky sa predpokladá najskôr na jar budúceho roka

Čo bude s ostatnými letiskami v Berlíne?

 • Letisku Tegel začala plynúť polročná lehota, po jej skončení mu vyprší povolenie na prevádzku. Odstavia ho však už 8. novembra.
 • Z letiska Schönefeld je teraz terminál 5 nového letiska Willyho Brandta, budú ho využívať nízkonákladové spoločnosti.
 • S uzatvorením Schönefeldu sa počíta až po dokončení terminálu 3 na novom letisku. Pôvodne sa predpokladalo, že by sa tak mohlo stať v roku 2030, termín je však neistý vzhľadom na krízu vyvolanú pandémiou.

Zdroj fotografie: Giannis Papanikos / Shutterstock.com, Berlin Airport, Pinterest


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore