Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Bergen: pomyselná brána do nórskych fjordov

Druhé najväčšie mesto Nórska, ktorému sa poeticky často hovorí aj brána do nórskych fjordov. Áno, reč je o Bergene. Mesto ležiace na juhozápadnom pobreží Nórska síce mení počasie, ako sa mu zachce, prívetivú tvár a charizmu si však uchováva. V priemere tu prší až 300 dní v kalendárnom roku, ani to ale nemení nič na tom, že si toto severské mesto užijete hoci aj s dáždnikom v ruke. Bergen za to stojí a v nasledujúcich riadkoch sa dozviete prečo.

Reklama

Priamo za nosom

Tou najlepšou cestou, ako sa sem dostať, je pochopiteľne letecky. A keď letecky, tak priamo na miestne letisko, ktoré leží zhruba 15 km od samotného mesta. Letisko síce nepatrí k tým najväčším, patrí za to k tým najnovším. Zatiaľ posledný z terminálov bol dokončený v tomto roku a ešte stále to tu vonia novotou. Zároveň sem v apríli tohto roku začala premávať aj električka z Bergenu, čo je skvelá alternatíva autobusovej doprave. Kým cesta autobusom trvá zhruba pol hodinky, električkou vám trasa zaberie len zhruba o 15 minút dlhšie. Za jednosmerný električkový lístok na druhú stranu zaplatíte 37 NOK (4 eurá), zatiaľ čo ten autobusový vás vyjde na 105 NOK (11,30 eur).

Či preferujete lacnejšie cestovné alebo naopak časovo úspornejšiu variantu je už potom čisto na vás. Ako autobusy, tak aj električky, vyrážajú v oboch smeroch približne v desaťminútových intervaloch a cestovanie je vďaka tomu hračka. Aj napriek tomu, že sme do Bergenu prišli práve v čase, keď tu prebiehali preteky majstrovstiev sveta v cyklistike, doprava fungovala úplne v poriadku, a nebol problém sa dostať do samotného centra.

Letisko v Bergene a jeho nová podoba

Ako to všetko začalo

Počiatky Bergenu siahajú až do 11. storočia, kedy tu vzniklo prvé osídlenie so zameraním na obchod s rybami a rybími produktmi. Až do prelomu 13. a 14. storočia malo mesto funkciu hlavného mesta, ktoré mu práve v tomto období vzalo dnešné hlavné mesto, Oslo. Jednou z najstarších budov, ktoré v meste nájdete je pevnosť Bergenhus, ktorá tu stojí už od 13. storočia.

Z iných drevených budov z tohto obdobia sa nezachovalo prakticky nič. Najstaršie drevené domy, ktoré v meste nájdete, sa nachádzajú priamo v jeho centre, v časti zvanej Bryggen, ktorá od roku 1979 patrí na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Jedná sa o budovy postavené po veľkom požiari, ktorý mesto zachvátil v roku 1702. Celkom 56 drevených a 6 kamenných budov tvorí naozaj jedinečnú zbierku. Vďaka dreveným budovám, v ktorých nájdete obchodíky so suvenírmi, oblečením, ale aj iným tovarom, sa môžete bez ostychu prechádzať v architektonických dinosauroch, vďaka čomu na vás história priamo dýcha.

Pevnosť Bergenhus

Historické drevené domy v časti Bryggen.

Ak patríte medzi fanúšikov histórie, návšteva hanzového múzea (The Hanseatic Museum) je pre vás nutnosťou a vedzte, že nebudete ľutovať. Po zakúpení vstupenky, ​​ktorá vás vyjde na 100 NOK, sa môžete prakticky voľne prechádzať drevenú budovou z 3. storočia, ktorá zachytáva život, prácu i odpočinok nemeckých obchodníkov z tej doby. V dvoch poschodiach tak uvidíte netradične situované spacie priestory alebo pracovné stoly, ktoré boli súčasťou jedného veľkého obchodného spoločenstva. Lístok navyše uplatníte aj v druhej časti múzea, len pár minút chôdze ďaleko, v ktorej naopak nájdete rokovacie sály spoločenstva, rovnako tak ako dobovú kuchyňu, ktorá pripomína skôr bitúnok z hollywoodského hororu.

The Hanseatic Museum

Pôvodné priestory určené na spanie

Dobové zápisky o obchode

Históriu mesta okrem tohto miesta môžete študovať aj v iných múzeách. Medzi tie patrí napríklad Bryggensovo múzeum, v ktorom nájdete stálu expozíciu stredovekých artefaktov a základov dobových budov (vstupné 40 NOK), alebo námorné múzeum (Bergen Maritime Museum) situované v novšej časti mesta (vstupné 80 NOK). Počas stredoveku by ste v Bergene napočítali cca 30 kostolov a kaplniek. Dnes ich tu nájdete síce menej, rozhodne ale stoja za návštevu. Tým najzaujímavejším je St. Mary’s Church z 12. storočia, ktorý je zároveň najstaršou budovou v celom Bergene. Za vstup zaplatíte 50 NOK.

St. Mary’s Church

Fotogenickosť Bergenu neupriete

V Bergene nenájdete pozlátené paláce ani pompézne budovy. Namiesto toho vás toto mesto obklopí drevenou severskou architektúrou, ktorá si svojím minimalistickým poňatím zachováva funkčný a tradičný vzhľad. To platí aspoň pre severovýchodnú časť mesta, ktorá pozostáva práve zo starých drevených domov. Ak sa do Bergenu niekedy vydáte, urobte si pár hodín času a len tak sa miestnymi uličkami poprechádzajte. Prevýšení zažijete habadej a o šliapanie po schodoch núdzu mať tiež nebudete, fyzická obeť za všetko toto ale stojí a úzke uličky s vyveseným nórskymi vlajkami vám ponúknuť až rozprávkovú show.

Prenajautentickejší zážitok sa vydajte do vyššie uvedenej časti v centre mesta, Bryggen. V komplexe uličiek za rybárskymi domčekmi nájdete zákutia, v ktorých sa po stáročia spracovávali rybárske úlovky, z ktorých sa ďalej okrem samotného mäsa získaval okrem iného aj rybí tuk, ktorý pred čisto zdravotným užívaním slúžil napríklad ako palivo do petrolejových lámp. V súčasnosti rybí zápach vystriedali obchodíky so suvenírmi, miestny umelci s obrazmi, ale aj nočné podniky, v ktorých trávia dlhé večery nielen miestni, ale aj turisti. Ak chcete z Bergenu vidieť čo najviac, budete proste musieť šliapať nahor.

Najstaršia časť Bryggenu, ktorá po storočia slúžila spracovaniu rýb

Za najlepším výhľadom treba šliapať nahor

Ak chcete z Bergenu a fjordov, ktoré ho obklopujú, vidieť čo najviac, musíte sa dostať na jednu zo siedmich hôr, ktoré mesto chránia. Tým najjednoduchším riešením je vydať sa na horu Fløyen. Nemusíte sa báť dlhých výšľapov. Na vrchol sa pohodlne dostanete zubačkou, ktorá vyráža len kúsok od hlavného historického nábrežia. Do výšky 399 metrov sa dostanete približne za 5 minút a s intervalmi každých 15 minút sa hore môžete pozrieť skutočne kedykoľvek, od 7:30 až do 23:00. Zatiaľ čo za spiatočný cestovný lístok zaplatíte 90 NOK, jednosmerka stojí 45 NOK.

Výhľad z hory Fløyen

Dizajnová chatka na hore Fløyen, ktorú si možno rezervovať

Ak si radi dáte do tela, môžete pokračovať pešo hore. Len pár desiatok metrov ďalej sa bez starostí môžete vydať lesnými cestami na rôzne miesta, akým je napríklad druhý najvyšší vrchol Bergenu Rundemanen, rozprestierajúci sa vo výške 568 mnm, na ktorom okrem vysielača nájdete aj zničené delové batérie, ktoré slúžia ako nemé pripomienky druhej svetovej vojny. Aj keď sa hore dostanete po štrkových alebo miestami aj asfaltových cestách, počítajte s tým, že sa zapotíte. Preto sa vybavte funkčným oblečením a horskou obuvou.

To platí najmä v prípade, ak sa rozhodnete vydať na najvyšší vrchol mesta, nesúci meno Ulriken. Zatiaľ čo hore sa od 09:00 do 21:00 pohodlne vyveziete lanovkou (643 m. N. M.) za 170 NOK (spiatočný lístok), ak sa rozhodnete podniknúť veľkú túru z Ulriken na Fløyen, pripravte sa na zhruba 5 hodinovú turistiku. Nejedná si síce o náročnú cestu, kvalitná obuv a funkčné oblečenie sú v tomto prípade nutnosťou. A určite sa vybavte aj pitnou vodou a jedlom, pretože pri 5 hodinovej ceste na stánok s párkom v rožku nenarazíte.

Pohľad na horu Ulriken

Umelecké črevo Bergenu

V Bergene okrem toho klasickejšieho umenia, ktoré nájdete v múzeách, môžete objavovať nespočetné množstvo miest so street artom. Bergenu miestne graffiti jednoducho pristanú a vďaka tomu sa v ňom snúbi tradičná severská architektúra s umeleckým črevom mladej generácie, ktorá tak mestu dáva novú tvár. Pri obyčajných potulkách mestom majte oči na stopkách a objavuje hoci tie najmenšie náznaky miestnej tvorivej múzy.

Za modernejším umením tiež netreba chodiť ďaleko, stačí sa prejsť mestom a behom chvíle narazíte na niektorú z mnohých menších galérií, v ktorej nájdete diela od abstraktu až po pop art. Mesto je priam posiate bronzovými sochami. Každá z nich rozpráva iný príbeh. Malý tip: slovníky si noste so sebou, nie všetky popisky totiž nájdete v anglickom jazyku.

Dobré pitie aj jedlo patrí k Bergenu

V Bergene nájdete nespočetné množstvo zaujímavých podnikov, v ktorých by bola škoda sa nezastaviť. Pri pohľade na ceny nielen piva, zamrazí nejedného milovníka piva, miestne značky ale rozhodne odporúčame vyskúšať. Vo väčšine prípadov sa jedná o silnejšie kúsky, o to bohatšia je ale ich chuť.

Pretože sme v Nórsku, prím tú hrajú ryby a morské plody. Nezabudnite sa zastaviť na rybom trhu, ktorý sa volá jednoducho Fish Market a nájdete ho priamo oproti starým bryggenským dreveným domčekom. Na niekoľkých desiatkach metrov štvorcových nájdete nespočetné množstvo morských, a čo je dôležité naozaj čerstvých produktov, ktoré vám priamo na mieste aj pripravia. Môžete tak zažiť nefalšovaný gastronomický zážitok pravej nórskej kuchyne.

Rybí trh v Bergene

Ak sa zaujímate o ceny v miestnych reštauráciách, tak ako inde vo svete, najlacnejšie sa najete vo fast foodoch. Zatiaľ čo v najznámejšom fast foodu na svete dáte za menu 100 NOK, v tradičnejšej reštaurácii za hlavné jedlo vrátane nápoja zaplatíte zhruba od 200 NOK a vyššie. Majte ale na pamäti, že to čo zaplatíte, aj dostanete. Suroviny a jedlá z nich, ktoré vám prinesú na stôl, teda naozaj stoja za to.

Nuda tu rozhodne nie je

Aj keď Bergen nepatrí medzi európskych velikánov s miliónmi obyvateľov, nudiť sa tu nebudete. Vďaka akciám, ktoré prebiehajú cez celý rok, si cestu môžete spojiť napríklad s mestským maratónom alebo automobilovými závodmi.

My sme sa do Bergenu vydali v období prebiehajúcich majstrovstiev sveta v cestnej cyklistike, ktoré mestské kapacity otestovali na maximum. Aj vďaka tomu nebol problém naraziť na slovenských fanúšikov, ktorí prišli podporiť svojich jazdcov, z ktorých najväčším lákadlom bol pochopiteľne Peter Sagan, ktorý svojím víťazstvom uzavrel cyklistický hetrik, keď vo finálnom špurte len o vlas vyhral nad domácim Alexandrom Kristoffom. Sklamanie domácich fanúšikov však netrvalo dlho a mesto sa veľmi rýchlo ponorilo späť do osláv, ktoré trvali do neskorých hodín.

Bergen neomrzí

Bergen je jedným z miest, ktoré môžete navštíviť buď len na víkend, ale rovnako tak sa v jeho uličkách môžete túlať napríklad aj celý týždeň. Bergen nie je ohromnou metropolou, ktorá vás pohltí, rovnako tak k nej ale ľahko priľnete. Zatiaľ čo v jednej chvíli si môžete užívať vír mesta a baviť sa v miestnych podnikoch, len o pár minút neskôr môžete zdolávať miestne hory a kochať sa krásnou nórskou prírodou, ktorej dominujú ikonické nórske fjordy.

Ak môžete, určite si zaistite niektorý z výletov do vyššie spomenutých fjordov. Ponuka je pestrá, a ak vám vyjde pekné slnečné počasie, je to zážitok na nezaplatenie.

V súčasnej dobe sa z Bergenu čím ďalej častejšie dostanete aj do amerických destinácií a to vďaka linkám spoločnosti Norwegian. Skombinujte návštevu svetadielu za veľkou mlákou s víkendovou návštevou Bergenu a nebudete ľutovať.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore