Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako si lacno užiť nórsky Bergen

Ako si lacno užiť nórsky Bergen

Pri prechádzke úzkymi uličkami nórskeho mesta Bergen by vás asi nikdy nenapadlo, že sa jedná o druhé najväčšie mesto Nórska. Atmosféru pobrežného mestečka tu dotvárajú pastelové domčeky, ktoré sa pokojne odrážajú od vodnej hladiny tmavomodrého prístavu. Tento je vstupnou bránou do sveta fjordov. Nikto sa preto nečuduje, že v ňom trónia ozrutné výletné lode hneď vedľa zhluku malých rybárskych člnkov. Bohužiaľ, Bergen vie byť poriadne drahý, prehliadka fjordov loďou vás tu pokojne vyjde aj na niekoľko stoviek eur. Lokálny turisticky sprievodca Pawel však tvrdí, že na to, aby ste si užili Bergen, vôbec nepotrebujete tučné konto. Však pozná toto miesto ako svoju dlaň. Pawel ním neraz sprevádzal dokonca členov rôznych kráľovských rodín. Výmenou za zbožňovanú Študentskú pečať pre nás vybral 5 super miest, ktoré doprajú oddych peňaženke, avšak dajú zabrať foťáku. Plus pridal pár super bonusových tipov, ako tu čo najviac ušetriť.

Reklama

1. Staré mesto (Bryggen Hanseatic Wharf)

Bergen bol kedysi jedným z najvýznamnejších miest nemeckého Hanzového spolku. Obchodovalo sa tu najmä so sušenými rybami. Konkrétne s tonami sušených rýb, ktoré vedeli vydržať nasolené aj pekných 15 rokov a bolo ich všade aj cítiť. Spomienkou na tieto časy je čelná promenáda mesta, ktorej dominujú pri sebe nalepené drevené farebné domčeky. Menej sa však vie, že medzi domčekmi je mnoho uličiek a dvorov, do ktorých môžete voľne vojsť. Hoci sa jedná o repliky starých budov (mesto vyhorelo asi tak 35-krát), ich návštevu rozhodne neoľutujete. Ukrývajú totiž ďalšie menšie drevenice a mnohé netradičné zákutia, akými sú napríklad sobia hlava či obrovská drevená ryba. Nájdete tu aj množstvo tradičných remeselných obchodov plných vlnených svetrov, starobylých šperkov a iných ručne vyrobených produktov, ktorých predavači vám radi vysvetlia staré techniky výroby týchto skvostov.

2. Rybí trh v prístave

Hneď vedľa promenády tróni rybí trh. Už od roku 1200 sa tomto mieste stretávali obchodníci a rybári, ktorí im ponúkali svoje úlovky. Treska, chobotnice, homáre, kraby, krevety… V stánkoch rozložených na brehu prístavu nájdete hádam všetko, čo si v hlave spájate s pojmom „dary mora“. A dokonca oveľa viac. Na svete existuje len menej ako 10 krajín, v ktorých môžete legálne ochutnať veľrybie mäso a Nórsko je jednou z nich. Nezľaknite sa preto, keď ho tu uvidíte všade naokolo, vystavené na pultoch stánkov s rybacinou. Ceny na trhu sú vysoké, malý sendvič obložený krevetami stojí 6-7 EUR. Prechádzka po trhu však rozhodne stojí za to. A ak budete hladní, len pár metrov od stánkov nájdete obyčajné potraviny. Sú síce trochu drahšie ako tie slovenské, ale niečo si v nich rozhodne vyberiete. Lacnou alternatívou teplého jedla sú aj všadeprítomné stánky s hot dogmi, ktoré stoja okolo 2,70 EUR.

3. Kopce Fløyen a Ulriken

Bergen je obkolesený až 7 vrchmi, ktoré ponúkajú super možnosti na turistiku. Azda najobľúbenejším je kopec Fløyen (320 m), na vrchol ktorého sa viete dostať vyhliadkovou zubačkou. Zdolať ho však môžete aj pešky približne do hodiny. Hoci je cesta na vrch strmá, na zapotené tričko zabudnete pri prekrásnom panoramatickom výhľade na zátoku, strechy drevených domčekov a okolité menšie fjordy. Do mesta sa môžete vrátiť druhou trasou cez priľahlý les, ktorý je plný stromov obrastených machom a skalnatých útesov. Čistým bonusom spiatočnej cesty je prekrásne horské jazierko. A ak sa vám žiada viac turistiky na jeden deň, vyliezť môžete aj na neďaleký kopec Ulriken, ktorý je podstatne vyšší ako Fløyen (643 m) a ponúka ešte lepší výhľad na prístav.

4. Troldhaugen – domov skladateľa Edvarda Griega

Bez ohľadu na to, či ste fanúšikom klasickej hudby alebo nie, toto miesto je tak zaujímavé, že by bola obrovská chyba vynechať ho. Domov skladateľa prezývaného aj ako Chopin severu sa nachádza len niekoľko kilometrov od centra. Azda najväčší škandinávsky skladateľ strávil na tomto mieste 22 rokov života spolu so svojou milovanou manželkou Ninou. Hneď vedľa vily, v ktorej žil, sa nachádza malá koncertná sála. Táto bola vybudovaná medzi dvoma skalnatými bralami. Strecha je zas celá pokrytá machom.

Od mája do septembra tu hrajú na obed každý deň najlepší klavírni umelci sveta piesne tohto velikána. Skutočne veľmi silný emočný zážitok. Počas koncertu vidíte za klavírom obrovské okno. Toto zvyšuje intenzitu zážitku do dokonalosti výhľadom na malý záhradný domček, v ktorom Edvard tvoril, a na tmavomodré jazero Nordås, ktoré je hneď za ním. Vstup do Troldhaugen stojí celkom stráviteľných 100 NOK, čo je približne 10 až 11 EUR.

5. Vodopády

Ak milujete vodopády, v okolí mesta (cca do 150 km) sa môžete poriadne vyblázniť:) Vodopády a jazerá sú tu doslova všade. Po väčšine sa k nim dostanete voľne priamo z cesty. Za vstup neplatíte. Medzi tie najkrajšie vodopády oblasti patria jednoznačne: Steinsdalsfossen (cca 76 km od Bergenu), Tvindefossen (cca 114 km od Bergenu) a Skjervsfossen (cca 119 km od Bergenu).

Steinsdalsfossen je netradičný tým, že po za vodopád vedie cestička, ktorou môžete vyjsť hore až za masu dopadajúcej vody. Skvelé miesto na fotenie a spoznanie odvrátenej tváre vodopádu. 🙂

Vodopád Tvindefossen je prezývaný aj ako Viagra. Pozitívne účinky vody vodopádu sú vám zrejme hneď jasné. Pawel tvrdí, že k vodopádu chodia naberať vodu najmä ženy, ktorá sa pred tým vyzbroja obrovskými plastovými fľašami. Nuž, hádam im padnú na osoh. 🙂

Ďalší vodopád Skjervsfossen je ukrytý v hlbinách masívnych čiernych skalnatých brál, ktoré zjemňuje mach pokrývajúci skaly a kôru stromov. Úplným bonusom vodopádu je malé WC, ktoré sa nachádza v bode, kde začína voda spadať dole útesom. WC vyzerá zvonku úplne bežne. Keď však otvoríte dvere, zostanete v šoku z obrovského luxusného okna, ktoré sa nachádza priamo pred srdcom vodopádu. Vstup na WC je samozrejme zadarmo. 🙂

Plus zopár tipov navyše, ako skutočne ušetriť

Požičanie auta

Najlepšou alternatívou, ako sa dostať k vodopádom (ktorých je tu mimochodom oveľa viac), je požičanie auta. Toto je celkovo najlepšou možnosťou pre preskúmanie okolia. Vodopády, fjordy, jazerá a prekrásne zelená príroda… Okolie Bergenu rozhodne stojí za preskúmanie. Za jeden letný deň tu toho stihnete naozaj mnoho, denne svetlo tu totiž svieti aj do jedenástej večer. Jednou z možností, ako si lacno požičať auto, je spoločnosť Rent-A-Wreck Scandinavia. Hoci názov napovedá, že sa jedná o požičanie vrakov, nie je to pravda:) Celková cena za jednodňový výlet vrátane benzínu a elektronického mýta autom vás môže najlacnejšie vyjsť okolo 130-150 EUR, čo v prípade 4-člennej posádky je pomerne prijateľná cena. Avšak pozor, ak chcete zohnať to najlacnejšie auto, toto si musíte rezervovať čo najskôr. Cez leto je totiž o autá obrovský záujem.

Ubytovanie

Ubytovanie v Bergene je drahé (40-50 a viac EUR za jednu osobu v dvojlôžkovej izbe). Ak však radi spoznávate ľudí a nebojíte sa niečoho nového, v meste výborne funguje Couchsurfing, vďaka ktorému nemusíte zaplatiť za ubytovanie ani cent. Ak chcete bližšie zistiť, ako byť úspešným couchsurferom a vôbec, ako to celé funguje, oplatí sa vám pozrieť si Praktické tipy na cestovanie cez Couchsurfing.

Mestská doprava a Bergen Card

Ďalším šikovným trikom, ako ušetriť, je kúpa turistickej Bergen Card. Dá sa kúpiť na 24, 48 alebo 72 hodín. Vďaka nej získate voľný alebo výrazne zľavnený vstup do viac ako 30 múzeí a atrakcií v meste. Plus ju môžete využiť aj na mestskú hromadnú dopravu. 24-hodinová Bergen Card stojí 250 NOK, čo je približne 25 až 26 EUR. Viac informácii o karte získate TU.

Ak vás nezaujíma Bergen Card, zíde sa vám možno pár rád ohľadom klasickej ceny verejnej dopravy, ktorá je tvorená najmä autobusmi a ľahkou železničnou linkou (Light rail). V autobusoch môžete platiť aj v hotovosti. Ak sa však rozhodnete vyjsť z hlavnej zóny mesta, lístok od šoféra vás vyjde takmer dvakrát tak draho ako lístok kúpený cez mobilnú aplikáciu (namiesto 3 EUR cez aplikáciu zaplatíte šoférovi až 6 EUR). Ak plánujete zostať v meste niekoľko dní, aplikácia sa určite oplatí. Má to však jeden malý háčik, mobilný účet zriadený v rámci aplikácie, si musíte nabiť aspoň na 200 NOK (cca 20 EUR). Lístok môžete využiť aj na ľahkú železničnú linku (Light rail), ktorá spája mesto s letiskom a trvá 44 minút. Viac informácii sa dozviete TU.

Lacná letenka

A na záver asi to najpodstatnejšie. Koľko stojí letenka? Obojsmernú letenku do Bergenu viete kúpiť z Budapešti v akcii aj pod 100 EUR. Ak vás zaujímajú ceny, viac info sa dozviete TU.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore