Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Austrália svoje hranice v roku 2021 pravdepodobne neotvorí, a to aj napriek vakcíne

Austrália svoje hranice v roku 2021 pravdepodobne neotvorí, a to aj napriek vakcíne

Austráli v júni minulého roka plánovala otvoriť hranice niekedy v roku 2021, avšak zrejme sa tak stane až v roku 2022. Povedal to austrálsky tajomník ministerstva zdravotníctva Brendan Murphy.

Reklama

„Myslím si, že po väčšinu tohto roka zostanú na hraniciach v platnosti zásadné obmedzenia,“ povedal Murphy. „Aj keď bude zaočkovaných veľa obyvateľov, nevieme, či to zabráni prenosu vírusu… Je pravdepodobné, že karanténa bude ešte nejaký čas pokračovať,“ dodal Murphy.

Zatvorení od marca 2020

Austrálske hranice sú od marca 2020 pre zahraničných návštevníkov z veľkej časti uzavreté, aby sa zabránilo šíreniu ochorenia covid-19, no každý týždeň sa môže do vlasti vrátiť obmedzený počet občanov a ich rodín.

V zámorí tak sú už niekoľko mesiacov uviaznuté desaťtisíce Austrálčanov. Po návrate do Austrálie musia za dvojtýždňovú karanténu v hotelovej izbe zaplatiť zhruba 3000 austrálskych dolárov (okolo 1913 eur).

Austrália začala zatváranie hraníc s príchodom pandémie, letecké spoločnosti Qantas a Virgin Australia zastavili svoje pravidelné medzinárodné linky v marci a doteraz ich neobnovili.

Svetlom na konci tunela je spustenie linky zo Sydney do Londýna, ktoré je naplánované na leto 2021 – zatiaľ sa však nevie, či Austrália umožní vstup zaočkovaným cestujúcim zo zahraničia. Qantas totiž budú vyžadovať k vstupu na palubu tzv. očkovací pas.

Minister ďalej uviedol, že pravidlo 14-dňovej karantény, ktoré Austrália zaviedla pre občanov vracajúcich sa zo zahraničia, sa možno uplatní aj v prípade zahraničných študentov a ďalších návštevníkov, ktorí v Austrálii plánujú ostať dlhšie.

Austrália bola v súvislosti s obmedzením šírenia nového druhu koronavírusu úspešná a pripisuje to najmä obmedzeniu medzinárodného cestovania a prísnym pravidlám dodržiavania sociálneho dištancu.

Nové pravidlá vstupu od januára

Od piatka 22. januára 2021 sú všetci cestujúci prichádzajúci do Austrálie, alebo tranzitujúci cez Austráliu na ceste do tretej krajiny povinní sa pred odletom preukázať negatívnym výsledkom PCR testu na COVID-19, nie starším ako 72 hodín.

Požiadavka na testovanie pred odletom sa nevzťahuje na cestujúcich z Nového Zélandu na tzv. green zone letoch. Cestujúci, ktorí nemajú potvrdenie o negatívnom výsledku by nemali by ísť na letisko, pretože im letecká spoločnosť neumožní nastúpiť na palubu lietadla. Potvrdenie o negatívnom výsledku musí obsahovať všetky povinné náležitosti.

Cestujúci sú povinní nosiť rúška na všetkých medzinárodných letoch, na vnútroštátnych letoch v rámci Austrálie a na letiskách.

Vstup do Austrálie je obmedzený. Bez predchádzajúcej výnimky môžu do krajiny prichádzať len austrálski občania, permanentní rezidenti ako aj partneri a závislé deti týchto dvoch kategórií a ďalej novozélandskí občania s bežným pobytom v Austrálii. Ostatní cestujúci môžu do Austrálie vstupovať len zo životne dôležitých dôvodov a musia mať vopred udelenú výnimku. Skontrolujte si podmienky vstupu na stránke Imigračného úradu Austrálie.

Zdroj: Denník N, TASR

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky2 dni dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky2 dni dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky2 dni dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky2 dni dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky2 dni dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky2 dni dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ2 dni dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky2 dni dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy3 dni dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore