Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Andalúzia: oblasť spokojných zmyslov, región šťastnej duše

Andalúzia je jedným zo 17 autonómnych spoločenstiev Španielska, zahrňujúce mnoho mestských aj vidieckych oblastí. Medzi najznámejšie mestá patria napríklad Sevilla, Malaga, Granada, Cádiz, Almería alebo Córdoba. To možno už aj vieš, že Andalúzia má vo svojej bezodnej zásobe neuveriteľné kultúrne zážitky a historické pamiatky pre cestovateľov, no my by sme tentokrát radi poukázali aj na to, akým významným lákadlom je pre mnohých čisto „len“ potešenie z vynikajúcej gastronómie. Nikde si nedáš také osviežujúce gazpacho a sherry s tak charakteristickým chuťovým profilom ako v tejto časti sveta. Nemôžeme nespomenúť ani to, že Andalúzii veľmi záleží na rovnosti a ľudských právach, má vlastné inštitúcie a programy, ktoré podporujú LGBTQ+ komunitu. Stačilo toľko suchej teórie, poďme si pozbierať nejaké fantastické skúsenosti.

Reklama

Superfood pre oči

Guadalquivir Valley

Guadalquivir je názov jednej rieky v Seville, ale nie akejkoľvek. Okrem toho, že je druhou najdlhšou v Španielsku, pýši sa aj rolou jedinej splavnej celej krajiny. A Guadalquivir Valley je oblasť zahrňujúca údolie tejto významnej rieky a ponúkajúca pohľad do bohatej histórie, atrakcie spojené s rozprávkovým kultúrnym dedičstvom a možnosti aktívneho oddychu v krásnej prírode. Priprav si foťák na arabské paláce, gotické katedrály, kresťanské pevnosti a panorámu s pestrou flórou aj faunou.

Cesta kalifátu (Córdoba – Granada)

Lekcia histórie, potešenie pre zmysly, plnenie si cestovateľských snov. Cesta kalifátu začína v Córdobe s duchom západu a končí v rafinovane dekadentnej Granade. Obe mestá však hrajú hlavnú rolu v dejinách moslimského Španielska. Pri absolvovaní týchto 180 km budeš mať možnosť ponoriť sa do minulosti a vychutnať si andalúzsku atmosféru v 24 obciach.

Po stopách saharských národov

Almorávidovci a Almohádovci boli saharské dynastie, ktoré v 11. a 12. storočí vytvorili veľkú ríšu v západnom Maghrebe a al-Andaluse. Vyber sa po ich stopách na trase z mesta Tarifa. Cesta vedie po 400 km do Granady po pobreží a cez hory s vidieckymi zastávkami. Teš sa na prenádhernú krajinu, podmanivé hrady a vily, ale aj pohostinných ľudí, ukážku tradícií a mnoho zážitkov, ktoré ťa nabijú energiou na celé ďalšie mesiace.

Starobylé kráľovstvo Granady

Cesta Nasridov sa nazýva trasa cez 27 miest a krásne prírodné panorámy, napríklad Sierra Morena, Sierra Magina alebo Sierra de Cazorla y Segura. Východiskovým bodom je Navas de Tolosa, mesto podstatné z hľadiska rozkvetu kresťanstva v Andalúzii. Do cieľa, čiže do Granady sa dostaneše po 165 km plných opevnení a hradov, ktoré si ešte pamätajú ranné boje medzi moslimami a kresťanmi.

Cesta Washingtona Irvinga

Trasa vedie pozdĺž mesta Palos de la Frontera, cez Sevillu a nakoniec aj Granadu. Sú to 3 povinné a zároveň hlavné zastávky tejto trasy, medzi nimi uvidíš krajinu s mimoriadnym bohatstvom prírody a dedičstva, mestá, obce aj historické, legendárne a literárne pamiatky. Názov dostala po americkom spisovateľovi Washingtonovi Irvingovi, pre ktorého slúžilo bohatstvo a exotika hispánsko-moslimskej civilizácie ako silná inšpirácia. Táto oblasť bola lákavou pre mnohých iných umelcov aj cestovateľov.

Desierto de Tabernas

Tabernaská púšť je jediná púšť na európskom kontinente a nachádza sa práve v provincii Almería. Je známe svojimi impozantnými skalnatými útvarmi, ktoré sa objavili aj v niekoľkých westernových filmoch prevažne v 60. a 70. rokoch.

Najlepšie letenky do Andalúzie

Superfood pre dušu

Kultúrne dedičstvo Andalúzie je bohaté, krásne a nadčasové. Je to taká silná črta, ktorá zo svojej sily nestráca nič ani plynutím času. Tento región je domovom mnohých rôznych festivalov a pravidelných kultúrnych podujatí každý rok.

Feria de Abril sa koná v Seville každoročne v apríli. Síce sa definuje ako tradičný jarmok, v skutočnosti vyzerá skôr ako farebný festival s flamencom, tancom, pochodmi a oslavou života.

Málaga je zas domovom podujatia s názvom La Noche en Blanco, čiže Bielej noci. Na týchto pár hodín sa mesto premení na rušné centrum plné kultúrnych akcií, výstav a hudby.

Jerez de la Frontera je známe medzi vinármi, ale na zozname kultúrneho dedičstva mesta patrí jednoznačne aj flamenco. Až tak, že tento žáner má aj svoj festival: Festival de Flamenco de Jerez. Hlavný program tvoria koncerty, tance a workshopy s renomovanými umelcami.

Carnaval de Cádiz je jeden z najväčších karnevalov v Španielsku. Koná sa, logicky, v Cádize. Mesto počas tohto podujatia žije hudbou, tancom, kostýmami a uličnými oslavami. Jedným z vrcholov sú tzv. karnevalové preteky chirigotas (komické spevácke skupiny).

Jedným z hlavných cieľov regiónu je stať sa bezpečnou a zaujímavou destináciou pre LGBTQ+ komunitu. Málaga sa považuje za jedno z najtolerantnejších miest v regióne. Historické centrum je rovnako bezpečné pre menšinové komunity ako mestské pláže. V Seville, hlavnom meste sa nachádza niekoľko barov, klubov a podujatí zameraných na túto komunitu, najmä v štvrti Alameda. Atmosféra mesta Granada je tiež výrazne priateľská, a to najmä v oblasti Albaicín a v blízkosti univerzitného kampusu.

Torremolinos je pobrežné letovisko v blízkosti Málagy, ktoré je známe svojou otvorenosťou voči LGBTQ+ komunite. Má viacero barov a klubov, ktoré sú zamerané na túto skupinu, no a čo je ešte lepšie: každoročne hostí festivaly a podujatia.

Superfood pre žalúdok

Andalúzia bola počas svojej histórie domovom pre niekoľko civilizácií. Každá jedna tu nechala niečo zo svojho balíka tradícií, kultúry aj gastronómie. Nie vždy rovnomerne, a to je základom pestrosti. Preto, môže sa stať, že pri návšteve dvoch rôznych miest zdanlivo s rovnakou minulosťou nájdeš na svojom tanieri niekoľko chutí, jedlá z rozličných ingrediencií a s nesúrodým pôvodom. Napríklad, povedzme, že máš chuť na studenú polievku. V Seville si dáš salmorejo pripravené podľa receptu jedinečnom pre toto mesto, ale ak by ti nechutila, trošku inú nájdeš v Córdobe. No a v Málage si objednaj porra antequeranu podobnú gazpachu. A toro je len slabý vývar, pardon, odvar toho, čo ponúka andalúzska kuchyňa.

Ochutnávky v Seville

Štvrť Santa Cruz

Santa Cruz je živou štvrtou v Seville s množstvom reštaurácií od historických bodeg po moderné taberny, tapas barov alebo kaviarní. Teš sa na tradičné andalúzske jedlá a špeciality v malebnom prostredí a veľmi nezabudnuteľnej atmosfére.

Pred chvíľou sme spomenuli studenú polievku salmorejo, sme si istí, že v štvrti Santa Cruz budeš mať na výber niekoľko pekných miest ponúkajúcich toto tradičné jedlo. Potom si objednaj vyprážané morské plody pesacíto frito alebo starú dobrú paellu. Ak sa sem vyberieš v skorých hodinách, lepším výberom bude tradičná španielska omeleta flamenco tortillas.

Triana Market

Tržnica Triana ponúka autentickú atmosféru, ochutnávku miestnych lahôdok priamo od miestnych predajcov, ako aj takú malú-milú výstavu remeselných výrobkov. My sem ale v rámci tohto článku prichádzame s cieľom potešiť si žalúdky.

Pre autentický gastronomický zážitok si kúp v prvom rade čerstvé ryby a morské plody. Ak to nie je nič pre teba, možno by ťa viac potešili tradičné španielske syry, napríklad manchegu, idiazábal alebo cabrales. Pre lepšie trávenie nezabudni na sezónne ovocie a zeleninu, hľadaj však lokálne pestované. Andalúzia je domovom pre citrusové plody, olivy a avokádo. Ak naopak, máš chuť na niečo poriadne, určite ťa potešia rôzne druhy mäsa, vrátane choriza, španielskej klobásy a podobných výrobkov.

El Arenal

El Arenal je jedna z najznámejších a najživších, zároveň aj najdôležitejších obchodných a kultúrnych štvrtí Sevilly. Okrem obchodov, divadiel a historických pamiatok sa tu nachádza aj veľa stravovacích zariadení, najmä tapas barov (s lákavou ponukou nielen dobrôtok pod zub, ale aj vín) a kaviarní. Túto časť mesta navštív tak, že okrem gastronomických zážitkov budeš potrebovať čas aj na iné programy. Je živá počas celého dňa aj v nočných hodinách, a rovnako obľúbená medzi turistami ako miestnymi obyvateľmi. Ideálne miesto na prechádzky, nákupy, kultúrne akcie a gurmánske zážitky.

Ochutnávky v Córdobe

Štvrť Juderia

Juderia je historická štvrť Córdoby známa svojou bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom. V minulosti bola domovom pre židovskú komunitu, dnes so svojimi úzkymi uličkami, historickými pamiatkami a bohatou gastronómiou predstavuje lákavú turistickú destináciu. Okrem židovských jedál sú v kuchyni prítomné aj silné arabské vplyvy, a to spoznáš podľa takých typických ingrediencií, ako sú olivy a olivový olej, mandle, granátové jablko alebo silné aromatické korenie.

Vďaka úrodnej pôde v štvrti Juderia tvorí základ veľa jedál čerstvá zelenina. Okrem šalátov a zeleninových studených polievok ochutnaj aj rôzne dusené a grilované zeleninové chody. Nebudeš musieť dlho hľadať ani typické andalúzske klasiky, napríklad Flamenquín (mäsový pokrm), tapas alebo Cordobana (sladkosť vyrobená z mandlí, medu, cukru a vody, často s príchuťou citrusových plodov).

Mercado de Victoria

Mercado Victoria v blízkosti historického centra Cordóby je síce obľúbeným miestom na ochutnávky tradičných jedál, napriek tomu nejde o tradičné trhy. Priprav sa skôr na centrum zariadené tak, aby okrem gastronomických zážitkov poskytovalo priestor na komfortný oddych. Často hostí živú hudbu a rôzne kultúrne podujatia, čo pridáva k jeho živému a príjemnému prostrediu.

V každom prípade, toto miesto je povinnou zastávkou v Cordóbe, ak tvojou cestovateľskou inšpiráciou sú chuťové poháriky. Teš sa na rôzne druhy jedál a nápojov od rôznych miestnych a medzinárodných dodávateľov. Sortiment zahŕňa tapas, sushi, grilované mäso, paelly, samozrejme aj sladkosti. V mnohých stánkoch si môžeš vytvoriť degustáciu tapasu podľa vlastného výberu.

Ochutnávky v Cádize

Mercado Central v Cádize ponúka rôzne druhy jedál, surovín a špecialít. Turisti navštevujú toto miesto najmä pre čerstvé morské plody. Cádiz leží pri pobreží Atlantického oceánu, takže rôzne druhy rýb, krevety, chobotnice sú tu miestnymi produktmi.

Populárnym produktom na tržnici je aj tradičná španielska šunka Jamón. Môžeš ochutnať i rôzne druhy španielskych syrov, napríklad manchega.

Ak máš chuť na sladkosti, Cádiz je ideálnym miestom na ochutnávku tradičného andalúzskeho pečiva a dezertov.

Ochutnávky vína

Pozývame ťa na pohár bieleho vína. Alebo si vyberieš radšej brandy? Možno aromatické sherry? Provincia Sevilla sa pýši aj znalosťami z oblasti výroby týchto nápojov založenými na dlhoročných tradíciách a skúsenostiach. Nedá sa tomu čudovať. Veď ide o úrodnú oblasť, no a, samozrejme, za vinárske úspechy nevďačí len podnebiu a pôde, ale aj ľudskej oddanosti a odbornosti.

A kde rastie to slávne hrozno? Jedna časť pohoria Sierra Morena sa volá Sierra Norte de Sevilla.  Známa je prírodnými krásami, horskými scenériami a tradičnými dedinkami. Svojou nadmorskou výškou od 268 do 968 metrov, výrazne stredomorskou klímou s horúcimi a suchými letami, zároveň miernymi zimami je úžasne priaznivá pre pestovanie odrôd Tempranillo, Syrah, Cabernet Franc, Merlot, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Chardonnay a Viognier.

Na druhej strane, región Aljarafe je priaznivý pre druhy viniča s plodmi ideálnymi na výrobu suchých vín a tiež niektorých ovocných bielych vín. Populárne druhy v tejto oblasti sú Zalema, Garrido Fino, Palomino a Pedro Ximenez.

Keď sa presunieme nižšie, do južnejších oblastí, v tesnej blízkosti vinárskej oblasti Marco de Jerez môžeš veselo degustovať druhy ako Palomino, Airén, Zalema, Pedro Ximénez a Moscatel.

Zdroj fotiek: Shutterstock

Článok vznikol v spolupráci s INSTITUTO DE TURISMO DE ESPAÑA – TURESPAÑA.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore