Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

COVID-FREE lety alebo bezkaranténne lietanie medzi USA a Európou bude pribúdať

COVID-FREE lety alebo bezkaranténne lietanie medzi USA a Európou bude pribúdať

V Ríme v decembri minulého roka úspešne otestovali tzv. bezkaranténne lety. Cestujúci smerujúci z New Yorku do Ríma museli pred letom ukázať negatívny test na koronavírus. Ide o iniciatívu, ktorá by mala prispieť k znovuotvoreniu leteckých trás medzi Európou a Amerikou. Pre veľkú úspešnosť sa aerolinky snažia dohodnúť ďalšie lety z Európy do USA aj na február a tiež sú v hre iné destinácie. Hovorí sa najmä o prepojení Japonska z USA či Kanadou, píše SimpleFlying.

Reklama

Letecká spoločnosť Alitalia takýmto spôsobom operuje a plánuje operovať lety medzi New Yorkom a Talianskom bez karantény. Minulý rok bol jeden z troch letov na týždennej báze bezkaranténny, vo februári by mali pribúdať ďašie COVID-FREE lety.

Všetci cestujúci musia mať počas letu nasadené rúška, ktoré si každé štyri hodiny vymieňajú. „Je to netradičný experiment, najmä preto, že oživuje nádej pre leteckú dopravu, mobilitu a ekonomiku napriek prítomnosti koronavírusu,“ uviedol Nicola Zingaretti, guvernér talianskeho regiónu Lazio, do ktorého spadá aj talianske hlavné mesto Rím.

Test namiesto karantény

Pasažieri sa musia pred nastúpením na palubu lietadla spoločnosti Alitalia na newyorskom letisku Johna F. Kennedyho preukázať negatívnym testom na ochorenie COVID-19, ktorý nebol starší ako 48 hodín.

Po príchode do Talianska sa museli všetci pasažieri opäť otestovať na letisku Fiumicino v Ríme. Všetkých 100 pasažierov bolo na základe výsledkov testov po príchode do Ríma negatívnych, vďaka čomu sa vyhli 14-dňovej karanténe, ktorá sa bežne vyžaduje od cestujúcich zo Spojených štátov.

Ak je aj druhý test negatívny, môžu sa po krajine pohybovať voľne, bez karantény, píše Simple Flying.

Kde sa dá na letisku v Ríme a New Yorku otestovať antigénovým testom?

Letisko v Ríme

  • Drive-in odberové miesto je na parkovisku letiska Leonardo da Vinci pre dlhodobé státie. Treba sa dostaviť 4 hodiny pred odletom.
  • V zdravotnom stredisku „Covid-19 Test Area“ v oblasti príletov Terminálu 3, dvere číslo 4. Treba doraziť 3,5 hodiny pred odletom.

Antigénové testy na letisku sú zdarma a výsledok je dostupný do 30-60 minút.

Letisko v New Yorku

  • Zdravotné stredisko umiestnené v oblasti odletov Terminálu 1. Dostaviť sa je nutné najmenej 4,5 hodiny pred odletom.

Test je spoplatnený, výsledok je k dispozícii do 30-60 minút.

Ostatné nariadenia stále platia

Povinnosťou bude naďalej nosenie rúška, ktoré by si mali cestujúci počas letu vymeniť každé štyri hodiny. Pred odletom musia potvrdiť, že neprišli do kontaktu s nikým, kto bol nakazený vírusom COVID-19.

V septembri ponúkli Alitalia lety testované na COVID-19 medzi Rímom a Milánom dvakrát denne. Teraz chce tento model presunúť aj na transatlantické cestovanie. Alitalia je členom alciancie SkyTeam, v rámci ktorého sa Delta Air Lines a KLM dohodli na bezkaranténnych letov medzi USA a Holandskom.

Akciové letenky Alitalia

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky22 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky1 deň dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky1 deň dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky1 deň dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky1 deň dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky1 deň dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ1 deň dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky1 deň dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy2 dni dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore