Nájdeš nás aj na:

Európa

Albánsko: Netradičná destinácia nielen na leto + letenky od 38€

Albánsko: Netradičná destinácia nielen na leto + letenky od 38€

Hľadáš nejakú zaujímavú destináciu na výlet? Máš rád/a more aj hory? Vydaj sa do zatiaľ stále neobjaveného Albánska! Čaká na teba krásna príroda, ľudoprázdne pláže, dobré lacné jedlo a teplé podnebie.

Reklama

Využi náš zľavový kód: PECKYMAR10 (zľava 10€ na objednávku)

Akciové letenky

Balkánom dolu až do Albánska

V Čechách sme si s partiou kamarátov vzali auto a vydali sme sa na Balkán k moru. Prešli sme tradičné Chorvátsko a Čiernu Horu a pokračovali sme ďalej na juh. Nechali sme za sebou davy turistov a zavítali do veľmi zaujímavých málo navštevovaných krajín: Kosovo, Macedónsko a Albánsko.

Krásy Albánska nás prekvapili.

Ako je to s dopravou?

Do Albánska sme prišli vlastným autom a trochu sme sa obávali stavu ciest. Okrem niekoľkých výnimiek sme ale boli prekvapení ich kvalitou, ktorá nebola vôbec taká zlá. Bolo tiež vidieť, že sa na výstavbe nových úsekov ciest neustále pracuje. Situácia je horšia v odľahlých horských oblastiach, kam sa občas s osobným autom nedostaneš. Hlavné ťahy sú ale v krajine bez problémov.

Albánsko autom alebo letecky

Albánsko je od Česka a Slovenska pomerne ďaleko, tak si vždy radšej vypočítaj, či sa ti viac neoplatí letieť do Tirany a požičať si auto až na letisku. Na autobusy sa v Albánsku príliš spoľahnúť nedá, pretože sa príliš neriadia cestovným poriadkom. Je preto možno lepšie využiť lacný prenájom automobilov alebo motorky.

V Albánsku beží čas akosi pomalšie.

Výhodou sú lacné ceny

Už v Čiernej Hore sme pocítili, že sú ceny oproti stále drahšiemu Chorvátsku priaznivejšie. V Kosove a v Albánsku však bolo ešte lacnejšieTurizmus tu totiž stále  nie je príliš rozvinutý a tak ľahko zoženiete lacný hotel a v reštaurácii sa dobre najete, aj za sto českých korún, necelé štyri eurá. To sa ti v susednom Grécku podarí len veľmi ťažko.

Albánsko a bezpečnosť

V Albánsku sme sa vždy cítili bezpečne. Je však nutné brať na vedomie, že táto krajina patrí k najchudobnejším v Európe a ku krádežiam samozrejme dôjsť môže. Spoliehaj sa na svoju vlastnú intuíciu a nenechávaj zaparkované auto na opustených miestach. Cenné veci maj vždy so sebou alebo v hoteli a v noci sa nikde netúlaj. Pokiaľ sa napríklad v Tirane vyberieš za zábavou, vráť sa do hotela lacným taxíkom.

Do hôr nechoď sám/a

Do odľahlých horských oblastí sa radšej nevydávaj sám/a, vždy niekomu daj vedieť, kde sa nachádzaš.

Cesty v horách majú nižšiu kvalitu, občas budeš potrebovať jeep.

Čo sa nám v Albánsku páčilo?

Albánsko má krásne mestá, prírodu, hory aj pláže s bielym pieskom a tyrkysovou vodou!

Aká je Tirana?

Svoju cestu môžeš zahájiť v hlavnom meste Tirana, ktorá má veľmi zaujímavú atmosféru. Sovietske budovy sa tu miešajú s mešitami a modernými stavbami. Niektoré bary a reštaurácie pripomínajú svojou kvalitou západnú Európu, iné štvrte zase pôsobia veľmi chudobne.

Centrum hlavného mesta Tirana.

Centrum mesta tvorí obrie Skanderbegovo námestie, kde objavíš sochu albánskeho hrdinu Skanderbega, Edhem Beyovu mešitu a tiež národné múzeum s ohromnou mozaikou zobrazujúcou historické momenty krajiny. Ďalším symbolom Tirany je 35 metrov vysoká Hodinová veža, z ktorej je pekný výhľad na centrum. Vyhliadka na celé mesto sa ti potom naskytne z neďalekej hory Dajti.

Výlety do okolia Tirany

Z Tirany sa jednoducho dostaneš do okolia napríklad k pevnostiam Petrela alebo Preza. Za návštevu stojí aj hrad Kruja alebo zrúcanina hradu Varosh. Vyhľadávané sú tiež krasová jaskyňa Pëllumbas a jazero Farka, kam chodia miestni Albánci za vodnými športami. Môžeš si tam urobiť príjemný jednodňový výlet na kajaku.

Albánsko má mnoho zaujímavých historických pamiatok.

Albánsko a krásna príroda pri jazere Skadar

Veľmi pohodovú a autentickú atmosféru sme zažili pri meste Skadar pri Skadarskom jazere. O jazero sa Albánci delia s Čiernou Horou, kde sa nachádza aj národný park. Okolie jazera obklopujú krásne hory a v miestnych mokradiach žije mnoho zvierat a dokonca je tam najväčšia vtáčia rezervácia v Európe.

Albánsko a krásne jazero Skadar.

Pri Skadare zaplesajú aj milovníci rybárčenia. Pozdĺž jazera narazíš na malebné rybárske dedinky, kostoly, mešity, pláže aj jedinečné výhľady. To všetko samozrejme s minimom turistov!

Prírodné scenérie okolo jazera Skadar.

Ďalším pokladom Albánska je neďaleké jazero Komani, kde sa môžeš zúčastniť vyhliadkovej plavby.

PLavba po jazere Komani.

Albánsko má najkrajšie pláže na juhu

Ak sa vydáš na juh Albánska, bude ti táto krajina stále viac pripomínať Grécko. Objavili sme tam neuveriteľne nádherné ľudoprázdne pláže a krásne dedinky. Pláže Palasa, Dhërmi, Lukova alebo Ksamil ťa určite nesklamú.

Albánsko má, podobne ako Grécko, nádherné pláže.

Najviac sa nám páčila ľudoprázdna pláž Gjipe, ku ktorej sa nedá dostať autom, vedie k nej niekoľkokilometrová pešia cesta. Farba vody nám vyrazila dych! Na albánskom juhu nevynechaj ani staré rímske ruiny Butrint a mesto Gjirokastra. Obe miesta sú súčasťou dedičstva UNESCO.

Krásna pláž Gjipe v Albánsku.

Netradičné Albánsko ťa bude baviť!!

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Jeho ďalšie dobrodružstvá sleduj na jeho Instagrame

Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Diana, Hanka a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky3 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky3 dni dozadu
EasyJet uzemnil všetky svoje lietadlá kvôli koronavírusu https://t.co/tQ5MaV72Qb #novinky3 dni dozadu
Repatriácia Rakúšanov zo Sydney je najdlhším letom v histórii Austrian Airlines https://t.co/I1OOJJOFkg #novinky4 dni dozadu
Repatriácia Slovákov z Kanárskych ostrovov sa uskutoční zajtra https://t.co/jt9t1gBE9o #novinky4 dni dozadu
Ako ísť domov v aktuálnej situácii? Tu sú rady slovenských cestovateľov https://t.co/V2p4sNPUAF #novinky4 dni dozadu
Česi od dnes výrazne sprísňujú tranzit z letiska v Prahe https://t.co/kCq4mph3t6 #novinky4 dni dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky5 dní dozadu
Ako ísť domov v aktuálnej situácii? Tu sú rady slovenských cestovateľov https://t.co/V2p4sNPUAF #novinky5 dní dozadu
Chystá sa ďalší repatriačný let. Z Mexika priamo do Bratislavy! https://t.co/64KGAcDPkH #novinky6 dní dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore