Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Lacné letenky Madeira + tipy čo vidieť a ako ju najlepšie spoznať (aj ubytovanie a aktivity)

Lacné letenky Madeira + tipy čo vidieť a ako ju najlepšie spoznať (aj ubytovanie a aktivity)

Ostrov kvetín, večne zelený ostrov, záhrada Atlantiku alebo ostrov jari. To sú prezývky kúzelného portugalského ostrova Madeira, na ktorý sa môžeš ľahko vybrať počas celého roka. Susedí s Afrikou, a preto je ideálnym miestom na oddych kedykoľvek. Teploty sa tu aj v zime pohybujú medzi 20-22°C, čo je dôvodom pre ktorý sa sem oplatí cestovať z našich studených končín. Madeira má príjemnú klímu, nádherné horské treky, more, výborné ostrovné jedlo, víno, milých ľudí a veľmi pokojnú a pohodovú atmosféru. Okrem relaxu tu máš možnosť objavovať autentické mestá, divokú prírodu aj nádherné pláže.

Reklama

Odkiaľ? S kým? Kedy? Tipy Pelipeckárov + lacné letenky Madeira

 • Odkiaľ? Na Madeiru sa vieš dostať z Viedne, Katowíc, Budapešti a Londýna. Avšak ponúkame aj lacné letenky z Porta a Lisabonu, ktoré sú výhodným spojom, ak si chceš spraviť výlet na tento čarovný ostrov v rámci svojej dovolenky v Portugalsku.
 • S kým? Najlepším spojením medzi Viedňou, Budapešťou a Madeirou je let, ktorý operujú dve letecké spoločnosti – WIZZ air a TAP air Portugal. Na týchto linkách si môžeš pribaliť zdarma príručnú batožinu a vybrať štandardné sedadlo.
 • Kedy? Madeira sa môže pochváliť príjemným stredomorským počasím po celý rok, takže sa sem môžeš vybrať kedykoľvek. Ak však chceš vidieť plávanie delfínov a veľrýb v blízkosti pobrežia, odporúčame ti cestovať sem od apríla do októbra.
 • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky a 1ks príručnej batožiny.

Akciové letenky na Madeiru

Madeira a lacné ubytovanie na ostrove

Životné náklady na Madeire sú oveľa nižšie v porovnaní s inými veľkými portugalskými mestami a taktiež sa tu ubytuješ aj za nižšiu cenu. Priemerné náklady na ubytovanie na Madeire sa pohybujú od 22 EUR v hostely do 66 EUR v 3 hviezdičkovom hoteli. Za verejnú dopravu tu zaplatíš zhruba 2,00 EUR za jednosmerný lístok.

Na Madeire sa dá ubytovať za super ceny. Pozri si ceny a rezervuj hotel cez Pelikán. Tipy na ubytovanie nájdeš na tejto šikovnej mapke:

Čo treba ku vstupu na Madeiru?

 • Na Madeiru potrebuješ platný občiansky preukaz alebo cestovný pas
 • Všetky vstupné opatrenia na Covid-19 sú zrušené

Madeira: čo robiť, vidieť a zažiť na tomto nádhernom ostrove?

Funchal – mesto najkrajších záhrad a Cristiana Ronalda

Funchal je hlavným mestom Madeiry. Malebné uličky starého mesta dýchajú príjemnou pohodovou atmosférou, v prístave sa varí z najčerstvejších surovín a na pri prechádzke po promenáde cítiť vo vzduchu okolitý oceán. Určite si nenechaj ujsť výlet lanovkou na horu Monte, ktorá sa hrdo pýši nad celým Funchalom.

Okrem úžasného výhľadu na mesto, záliv a šíri Atlantik sa ti ako na dlani ponúkne botanická záhrada Monte Palace Tropical Garden. Pri objavovaní jej zákutí zistíš, prečo je považovaná za jednu z najkrajších botanických záhrad na svete, a prečo sa Madeira prezýva ostrovom kvetov.

V meste sa nachádzajú aj ďalšie záhrady, ktoré ťa nadchnú rovnako – Madeira Botanical Garden je domovom množstva papagájov, Palheiro Gardens a Orchid Gardens ťa dostanú tisíckami druhov orchideií.

Cestou naspäť z vrchu Monte odporúčame zvoliť adrenalínovú jazdu na tradičných drevených sánkach, ktoré sú pre Madeiru neodmysliteľné, ako gondoly pre Benátky. Tento, kedysi úplne bežný, spôsob dopravy si zamiloval aj samotný Ernest Hemingway.

Vraví sa, že nikde nespoznáš miestny život lepšie, ako na trhovisku. Vyber sa do krásnej tržnice Mercado dos Lavradores, kde okrem čerstvého ovocia, zeleniny a rýb kúpiš aj množstvo lokálnych produktov ako vyróbky z kože, tradičné prútené košíky a iné suveníry. Najrušnejšie je tu v sobotu, keď svoj tovar ponúkajú aj predajcovia z okolitých mestečiek a dedín.

Pre fanúšikov športu je Madeira známa najmä ako rodisko futbalového boha – Christiana Ronalda. A že sú naňho miestni patrične hrdí sa ľahko pozná. Eso tímu Real Madrid tu má sochu v nadprirodzenej veľkosti, múzeum venované jeho kariére a tiež luxusný hotel.

Madeira a jej záhrady

Turistika po zavlažovacích kanáloch

Ak ste vyznávačmi divokej prírody, úžasných výhľadov a aktívnej dovolenky, toto je niečo pre teba. Lévady sú kamenné zavlažovacie kanály, ktoré sa začali budovať už v 16. storočí a privádzali vodu z hôr do suchých oblastí ostrova.

V súčasnosti sú atrakciou číslo jedna. Celkovo dosahujú dĺžku až vyše 2 000 km a vedú popri nich turistické chodníčky na najkrajšie miesta na Madeire. Ak sa po nich vydáš. Objavíš klenoty v podobe prírodných fontánok, jazierok, vodopádov a jaskýň.

Vedel/a si, že kedysi pokrýval takmer celú Európu tajomný vavrínový prales? Kvôli klíme sa zachoval iba na niektorých ostrovoch v Atlantiku, pričom Madeirský les, prezývaný tiež Laurisilva, je najväčším na svete.Stromy staré stovky rokov, pokrútené vetvy, zelené koberce machu ti môžu navodiť pocit, že si v inom svete. A je to pravda, takúto prírodu by si hľadal/a široko ďaleko.

Cestovanie Madeira ostrov

Prechádzka pomedzi oblaky

Ak miluješ turistiku, určite nevynechaj trekovú vychádzku na horu Pico do Arieiro. Hlboké priepasti, strmé skaly a nespútaná madeirská príroda. Po výstupe na vrchol sa ocitneš doslova nad oblakmi a naskytne sa ti dychberúci výhľad. Ak je takáto túra na tvoju kondičku priveľa, vieš sa sem dostať aj autom.

Madeira a treky

Za delfínmi a veľrybami

Jednou z najkrajších atrakcií Madeiry je nepochybne podmorský život. Ak sa chceš vybrať pozorovať veľryby a delfíny, alebo sa s nimi rovno kúpať, si na správnom mieste – je ich tu skutočne veľa. V zime dosahujú teploty atlantických vôd sviežich 20°C, ale hlavu hore. Ak aj nepatríš medzi najotužilejších jedincov a tento zážitok si nechceš nechať ujsť, môžeš si požičať neoprén.

Santana – najfotogenickejšia dedinka

Ak pri spoznávaní ostrova budeš mať cestu okolo dedinky Santana, určite si tu dopraj krátku zastávku. Návštevníkov láka najmä niekoľko krásnych tradičných domov z prírodných kameňov, so slamenými strechami v tvare A.

Ležaním na pláži proti chorobám

Madeira má množstvo skvostov, krásne a dlhé piesočnaté pláže k nim však nepatria. Neďaleký ostrov Porto Santo, patriaci do jej súostrovia, sa však pýši úchvatnou 9km plážou. Je to hotový zázrak, keďže na nej nájdeš liečivý piesok obsahujúci množstvo minerálnych látok. Jeho blahodarné účinky na zdravie potvrdili aj vedci. Ohúri ťa okolitá príroda a dom Krištofa Kolumba.

Madeira pláže

Víno so štipkou brandy

Jedna z vecí, ktoré preslávili Madeiru, je víno. Podobne ako „portské“ sa vyrába fortifikáciou, čo je pekné pomenovanie pre pridanie brandy. Portugalskí objavitelia tu dopĺňali zásoby vína na zámorské plavby do Ameriky a Indie, a preto bolo nutné chrániť ho pred pokazením pridaním destilátu. Pri ceste pomedzi rôzne tropické pásma sa víno rôzne prehrievalo, čo nakoniec prispelo k jeho jedinečnej chuti. V súčasnosti sa samozrejme nevozí na lodi sem a tam medzi kontinentami, ale sa špeciálne ohrieva, aby sa zvýraznila jeho výborná chuť.

Madeira a počasie: kedy cestovať?

Madeira sa môže pochváliť príjemným stredomorským počasím po celý rok, takže sa sem môžeš vybrať kedykoľvek. Ak však chceš vidieť plávanie delfínov a veľrýb v blízkosti pobrežia, odporúčame ti cestovať sem od apríla do októbra. Najviac zrážok napadne v čase od novembra do februára. Aj tak však nejde o také množstvo, ktoré by ti dovolenku dokázalo pokaziť. Preto je Madeira celoročnou destináciou.

Doprava na Madeire: požičanie auta je výborná alternatíva

Požičaj si auto cez Pelikán a využi naše špeciálne ceny.https://prenajom-aut.pelikan.sk/partners/integrations/stand-alone-app/?preflang=sk&integration=stand-alone&template=universal&enable-return-checkbox=true&rcid=pelikan_rc&iata=FNC&affurl=prenajom-aut.pelikan.sk&fts=true&return-checkbox-enabled=true&adplat=pelipecky&affUrl=prenajom-aut.pelikan.sk

3 tipy na poistenie, ktoré ochránia tvoje zdravie aj peňaženku

Pelikán nie je len predajca leteniek a výhodných zájazdov. Ponúka aj rôzne doplnkové a najmä užitočné služby a spolupracuje s TOP partnermi v rôznych oblastich. Jednou z nich je aj cestovné poistenie, ktoré je dnes pre drvivú väčšinu cestovateľov úplnou samozrejmosťou už pri rezervácii letenky. Prečo?

Takže, predstav si, že máš kúpenú letenku, ale pred odletom:

 • nečakane ochorieš s minimálne 5-dňovou liečbou (aj bez pobytu v nemocnici),
 • utrpíš úraz s následkami, ktoré ti nedovoľujú odletieť,
 • tvoja prítomnosť je nevyhnutná doma kvôli chorobe alebo smrti rodinného príslušníka,
 • otehotnieš,
 • vznikne ti značná škoda v dôsledku živelnej pohromy,
 • stratíš svoju prácu nie z vlastného zavinenia,
 • musíš riešiť rozvod,
 • neobstojíš na maturite alebo štátniciach,
 • nedostaneš víza.

Prečo sa oplatí STORNO poistenie

V prvom rade by nás úprimne mrzelo, že musíš svoj let zrušiť. Na druhej strane by sme ti s radosťou oznámili, že ak máš poistenie STORNO a vieš sa preukázať potvrdením danej udalosti (kvôli ktorému nemôžete cestovať), za nepreletenú časť vašej letenky sa ti vrátia peniaze. Úžasnou výhodou je aj to, že stornovať môžu aj všetci ostatní poistení rodinní príslušníci, ktorí s tebou cestujú/mali cestovať a ďalší 3 poistení spolucestujúci bez rodinného vzťahu.

Prečo sa oplatí poistenie ISTOTA

Ak ti ide iba o preplatenie letenky, tak je to skutočne top ponuka. No ešte väčšou istotou je ISTOTA, a to nie je len prázdna slovná hračka. Na tú sa totiž môžeš spoliehať aj vtedy, keď ti vznikne škoda nie priamo v dôsledku nemožnosti odletieť. Pre väčšinu cestujúcich najsilnejšou pohnútkou na kúpu tohto poistenia je preplatenie liečebných nákladov a následkov po úraze. Platí však aj v iných rôznych nečakaných a nie veľmi príjemných situáciách, ako napríklad problémy s batožinou, meškanie dopravného prostriedku, potreba pátrania alebo záchrany alebo poškodenie zdravia a majetku tretích osôb. Čerešničkou na torte je už len to, že ISTOTA obsahuje aj poistenie STORNO a ďalších 15 dôvodov stornovania letenky.

Do tretice tu máme ešte jeden zaujímavý tip a v podstate novinku. Predstav si, že si u nás kúpiš akciovú letenku, ktorá ťa vyjde do 100 eur. Príde deň D, dlho očakávaná cesta, ale nakoniec tvoju radosť trochu zmierni trojhodinové meškanie letu. Možno ti táto nepríjemná udalosť neprekazí žiadne plány, no ruku na srdce, aj tak by ťa určite potešila nejaká útecha. Čo povieš napríklad na kompenzáciu v hodnote 200 eur? Nie je to preklep. Nie je to žiadne špekulantstvo. Žiadna finančná fatamorgána. Ide o novinku, ktorú máš na dosah ruky vďaka čerstvej spolupráci Pelikan.sk so spoločnosťou Koala.

Všetky tri typy poistenia vieš objednať spolu s letenkou Pelikána. Urobiť tak vieš aj neskôr v Správe objednávky, stačí sa prihlásiť a zadať takúto požiadavku.

Máš svoje tipy na Madeiru? Sem s nimi

Ak máš pocit, že sme na niečo dôležité alebo praktické zabudli, pokojne nám napíš správu alebo ešte lepšie, doplň náš článok niečím užitočným v komentároch pod ním. Ďakujeme :). 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  4.2/5 - (9 votes)
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

15 dní na Srí lanke: spoznaj ostrov plný vôní a farieb so všetkým za 1999€ https://t.co/tg8JXP2rho #dovolenky4 hodiny dozadu
Pribudla nová linka z Bratislavy: litovské mesto Kaunas 3-krát týždenne, letenky sú od 38€! https://t.co/Z8Z3i3ITIE #letenky5 hodín dozadu
Poľské aerolinky LOT začali opäť lietať z Košíc do Varšavy. Ponúknu vyše 80 destinácií! https://t.co/hx6VfPBepe #letenky5 hodín dozadu
Thajsko bez prestupu: priamy let Austrian Airlines do Bangkoku z Viedne od 599€! https://t.co/HpTt4jZOOK #letenky6 hodín dozadu
MEGAPECKA: Exotický Maurícius v sezóne z Prahy za 569€! (46kg batožina v cene) https://t.co/bWrEfcxQKr #letenky6 hodín dozadu
Emirates sú prvé aerolinky, ktoré začnú lietať na Bali dvojpodlažným lietadlom Airbus A380 https://t.co/3T2jcDhDil #novinky6 hodín dozadu
V Záhrebe si príde na svoje každý (máme aj skvelé letenky z Bratislavy od 20€) https://t.co/CiuDM7m0x0 #cestopisy8 hodín dozadu
Najkrajšie ostrovy Európy na jar od 56€: Ibiza, Malorka, Malta, Cyprus či Korfu https://t.co/XscfVljplB #letenky8 hodín dozadu
Lacné letenky a Rím: leť z Viedne od 40€! (výpredaj + tipy na aktivity) https://t.co/Uv8FUvoCh9 #letenky8 hodín dozadu
Saudská Arábia z Budapešti od 50€! Leť na jar do kráľovstva novými linkami Wizz Airu https://t.co/8auiDcQwGM #letenky8 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore