Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

15 miest sveta akoby z inej planéty

15 miest sveta akoby z inej planéty

Pomýlili ste si už niekedy cestu domov a ocitli sa na mieste, ktoré nepoznáte? A čo tak si pomýliť celú planétu? Zem vôbec nemusí byť len tá modrozelená guľa, ako ju všetci poznáme. Miestami nás vie poriadne prekvapiť. Pozrite sa s nami na zoznam 15 šialených miest, ktoré vyzerajú, ako keby boli z úplne iného sveta.

Reklama

1. Mramorová katedrála v Čile

Jaskyňa Mramorová katedrála je pýchou každého výletu do Patagónie. Týči sa nad jazerom General Carrera, ktoré erodovalo obrovský kus modrého mramoru po vyše 10 000 rokov. Do jazera stekajú rieky z okolitých patagónskych ľadovcov, ktoré obohacujú vodu o množstvo minerálov a sfarbujú ju do mliečnej modrej farby. Ak by sa vám nejakým spôsobom podarilo vytrhnúť celú mramorovú skalu, v ktorej sa nachádza jaskyňa, vážila by 5 miliárd ton.

2. Svetielkujúci planktón na Maldivách

Milujete pohľad na nočnú oblohu? Na Maldivách nemusíte vytáčať krk dohora. V noci tu pobrežie oceána zaplavia svetielka, ktoré pripomínajú milióny vzdialených hviezd. Za tento nezvyčajný prírodný úkaz môže svetielkujúci planktón. Zaujímavosťou je, že pre nás relaxujúci jav vytvára stres – planktón vyžaruje svetlo pri náraze vĺn o pobrežie v obrannom mechanizme.

3. Lesný park Zhangjiajie v Číne

Slovo vysoký naberá v národnom lesnom parku Zhangjiajie úplne nový význam. Park je zaplavený obrovskými kremenno-pieskovcovými piliermi, ktoré vystupujú zo subtropického pralesa až do výšky vyše 1000 metrov. Prírodné mrakodrapy tu doslova trhajú oblohu. Atmosféra miesta obklopeného hmlou vyvoláva pocit, že ste sa ocitli v nebi… Alebo v Avatare. Tvorcovia filmu Avatar sa totiž inšpirovali parkom pri vytvorení filmových lietajúcich ostrovov. Zhangjiajie si zas uctil film a na jeho počesť pomenoval jeden zo svojich stĺpov ako Avatar Hallelujah Mountain.

4. Ľadovec Vatnajökull na Islande

Najväčší ľadovec Európy sa rozkladá na neuveriteľných 8100 km² a zaberá až 8 % plochy Islandu. Pod ľadovcom nájdete zopár aktívnych sopiek, z ktorých naposledy vybuchla sopka Grímsvötn v roku 2011. Ľadovec je domovom mnohých islandských riek. Nečudo, že názov Vatnajökull znamená riečny ľadovec.

5. Národný park Lencois Maranhenses v Brazílii

Jemné biele pieskové duny ukrývajú v Lencois Maranhenses nespočetné množstvo priezračných lagún, ktoré sú priam stvorené na kúpanie. Všade, kam len dovidíte, uzriete perfektne pravidelné záhyby dún, ktoré ako keby niekto vytvaroval podľa šablóny. Kryštálové jazierka sú naplnené vodou, ktorá sa tu každoročne nahromadí počas obdobia dažďov. Skutočný zázrak prírody!

6. Sopečný kráter Dallol v Etiópii

Erupcia sopky Dallol v roku 1926 tu vytvorila neskutočné nehostinné miesto. Kráter, z ktorého vyráža soľ, síra, minerály, jedovaté plyny a bublajúce horúce pramene. Všetko samozrejme v jednej z najnižšie položených oblasti planéty. K tomu pridajte najvyššiu priemernú ročnú teplotu sveta 34,4 C° a máte dôvod uveriť, že peklo skutočne existuje.

7. Ryžové terasy Yuanyang v Číne

Čína a Ryža to jednoducho patrí k sebe. Ryžové terasy v oblasti Yuanyang zaberajú neuveriteľných 28 000 akrov. Celé boli ručne vytesané do zeme etnikom Hani, ktorí pritom používali len minimálne množstvo nástrojov. Terasy majú vyše 1300 rokov a bývajú označované aj ako najkrajšie línie sveta. Oplatí sa ich vidieť najmä pri západe a východe slnka. Farebná scenéria, ktorá sa tu vtedy odohráva, vyzerá naozaj ako z inej planéty.

8. Mount Bromo v Indonézii

Mount Bromo sa týči do výšky 2329 metrov nad morom na ostrove Jáva v Indonézii. Vo vnútri hory sa nachádza aktívna sopka, ktorú hinduistické obyvateľstvo uctieva už po stáročia. Do dnešného dňa sa tu každoročne koná festival Yadnya Kasada, počas ktorého stovky miestnych prinášajú na úpätie sopky obety v podobe ovocia, ryže a inej potravy, len aby nerozhnevali rozmarných bohov. Otázne je, ako veľmi rituály pomáhajú, sopka tu naposledy vybuchla v roku 2016. Kúdeľ dymu, ktorý nastal po erupcii, siahal až do výšky 1200 metrov nad vrchol vulkána a pokryl priľahlé dediny vrstvami popola.

9. Gejzír Fly v Nevade, USA

K vzniku gejzíru Fly čiastočne domohol človek. Gejzír sa totiž vytvoril náhodou potom, ako tu bol v roku 1964 vyhĺbený vrt za účelom preskúmania prírodnej energie. Prekrásny gejzír vďačí za svoju farebnosť rôznym minerálom. Charakteristické sú najmä jeho tri vrcholy, z ktorých vytryskuje voda až do výšky úžasných 1,5 metra.

10. Púšť Salar de Uyuni v Bolívii

Bolívijská púšť Salar de Uyuni je najväčšiu soľnou púšťou sveta. Biela soľ a horizont tu poskytujú nekonečné možnosti na hru s optickou perspektívou. Ak otvoríte dlaň a postavíte sa pár metrov pred auto, na fotke sa bude zdať, že na ruke máte položené hračkárske autíčko. Najkrajšia je však púšť po daždi, keď sa snehobiele oblaky odrážajú na hladinách veľkých plytkých kaluží vody. Oblaky hore, oblaky dole, bude sa vám zdať, že si vykračujete po nebi.

11. Kaňon Lower Antelope v Arizone, USA

Prekrásne zahnuté steny kaňonu Lower Antelope nevytvorili obri so záľubou v maľovaní, ale voda stekajúca po pieskovci dlhé stovky rokov. Posvätné miesto indiánskeho kmeňa Navajo je jedným z najfotografovanejších kaňonov sveta. Státisíce ľudí si tu každoročne fotí neskutočnú svetelnú hru, ktorú vytvárajú slnečné lúče pri dopade na špirálovité steny kaňonu. Zdá sa vám familiárny názov tohto miesta? Antelope naozaj znamená antilopa, keďže kaňon bol pomenovaný podľa stáda rohatých antilop, ktoré tu kedysi poskakovali po okolitých prériách.

12. Travertínové jazierka a terasy Pamukkale v Turecku

Miesto tektonického zlomu Pamukkale je prírodným komplexom termálnych jazierok. Horúca voda prameňov plná vápnika sa ochladením na vzduchu vyzrážala pri stekaní nadol do podoby prekrásnych snehobielych travertínových terás. Legenda však tvrdí, že terasy vznikli, keď na nich obri sušili bavlnu, z čoho sa odvodzuje názov miesta. Pamukkale totiž v turečtine znamená bavlníkový zámok. Pamukkale sú jedným z najobľúbenejších miest pri návšteve Turecka.

13. Ľadová jaskyňa pri sopke Mutnovsky v Rusku

Sopka Mutnovsky je srdcom Kamčatky. Len v roku 2012 tu bola náhodou objavená ľadová jaskyňa, ktorá svojou krásou okamžite dobila celý svet. Takmer kilometer dlhý tunel vytvoril prameň horúcej vody pretekajúci pod ľadovcom po úbočí sopky. Jaskyňa má prekrásny ľadový strop, cez ktorý dopadajú do jej vnútra slnečné lúče a zafarbujú ho na tyrkysovo, fialovo, žlto alebo zeleno. Smutným faktom však zostáva, že wow efekt jaskyne je spôsobený roztápaním ľadovcov na Kamčatke v dôsledku globálneho otepľovania.

14. Horúci prameň Grand Prismatic Spring vo Wyomingu, USA

Horúci prameň Grand Prismatic Spring v Yellowstonskom parku je najväčší svojho druhu v USA a tretí najväčší horúci prameň na svete. Jeho farebná škála pokrýva celý farebný rozptyl dúhy, čo je spôsobené pestrými baktériami a riasami, ktoré sa živia minerálmi prameňa. Farba baktérie pritom závisí od teploty vody. Keďže stred prameňa je pre baktérie príliš teplý, tieto sa zdržujú po okrajoch a stredu prameňa dominuje prekrásna tyrkysová farba.

15. Región Cappadocia v Turecku

A na koniec máme pre vás „marťanskú dedinu“. Domčeky vytesané do kužeľovitých skál a okolité sopečné doliny dediny Uchisar v regióne Cappadocia vo vás vyvolajú dojem, že ste práve pristáli na doteraz neznámej planéte. Každé ráno tu zaplavia oblohu stovky identifikovateľných lietajúcich objektov, a to pestrofarebných teplovzdušných balónov, ktoré poskytujú neskutočný výhľad na dedinku a okolité doliny. Niet divu, že Cappadocia je jedno z najobľúbenejších miest sveta pre let balónom.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (14 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore