Nájdeš nás aj na:

Ázia

13 miest, pre ktoré si zamiluješ Vietnam (+letenky od 519€!)

13 miest, pre ktoré si zamiluješ Vietnam (+letenky od 519€!)

Vietnam sa v poslednej dobe dostal oveľa viac do hľadáčika cestovateľov. Je plný nádherných miest a srdečných ľudí.  Nedovolíme si tvrdiť, že ich poznáme všetky, no vieme vám zaručiť, že týchto 13 miest je jedinečných a určite si aj vďaka nim zamilujete Vietnam. Do článku sme okrem iného ukryli aj MEGA ponuku na hlavnú sezónu. Vietnam z Bratislavy na palube moderného Airbusu A350.

Reklama
shutterstock_348000791

Akciové letenky do Vietnamu

1. Ha Long Bay – dračia zátoka Vietnamu

Ha Long Bay je asi turisticky najznámejším a najfotogenickejším miestom Vietnamu. Nachádza sa na severe v Bacboskom zálive ťahajúcom sa 500 kilometrov pozdĺž pobrežia. Ha Long Bay sa skladá približne z 3000 ostrovov a zažiť tu západ či východ slnka môže byť zážitkom, na ktorý budete spomínať ešte veľmi dlho. Zaujímavosťou sú tu napríklad tzv. malé dedinky na vode – sú to domčeky plávajúce na hladine mora (nie je problém medzi nimi nájsť školu či trhovisko). Od roku 2011 je Ha Long Bay zaradené medzi Sedem divov sveta a o čosi dlhšie patrí oficiálne aj do dedičstva UNESCO.

ha long bay

2. Hlavné mesto – Hanoj

Na prvý pohľad vám môže pripadať Hanoj ako chaotické mesto. Má však svoj pevný poriadok, ktorý cudzincom zostane navždy nevypovedaný. Je tu veľmi zachovalé staré mesto s neopakovateľnou atmosférou. Napríklad na chodníku tu toho zažijete oveľa viac, ako kdekoľvek inde. Používa sa na všetko iné, len nie na chodenie. Napríklad na takú jazdu na skútri je chodník ideálnym miestom a domáci vás o tom budú veľmi často presviedčať. A nie je problém sa kdekoľvek rozložiť a urobiť si piknik v strede chodníka.

shutterstock_317072030

3. Hočiminovo Mesto

Je hlučné, prekvapivo zelené, drzo lacné a veľmi krásne. Motorové vozidlá sa valia zovšadiaľ, sú ich tu milióny, rovnako ako ponúk na masáže, kvalitné jedlo, slnečné okuliare či oblečenie. Aleje s obrovskými stromami lemujú takmer každú ulicu a miestni váš európsky vzhľad oceňujú úsmevom a milým kývaním. Vitajte Hočiminovom Meste!

vietnam ho chi minh

4. Vodné bábkové divadlo

Jednou z veľmi typických turistických atrakcii vo Vietname je nepochybne bábkové divadlo na vode Thang Long v Hanoj. Namiesto javiskových dosiek tu máte vodnú nádrž, na ktorej sa pohybujú postavičky znázorňujúce najznámejšie vietnamské legendy a národných hrdinov, roľnikov, či zvieratká. Prečo na vode? Pretože voda a pestovanie ryže má pre Vietnam asi najväčší význam.

vietnam theatre

5. Citadela Thang Long

Thang Long je cisárska citadela, ktorá určite stojí za pozretie, ak sa budete nachádzať v hlavnom meste Vietnamu – teda v Hanoj. Bola súčasťou kráľovského opevneného areálu a postavili ju v 11. storočí na počesť vybojovania nezávislého štátu. Je zvláštna hlavne tým, že sa v nej mieša čínska kultúra z juhoázijskou.

vietnam citadel

6. Mestečko Hoi An

Takmer uprostred Vietnamu nájdete nádherné a veľmi populárne mestečko Hoi An. Najkrajšie je v noci, keď sa zmení v mestečko svietiacich lampiónov. Nájdete tu nádherné loďky a možnosť dať si miestnu špecialitu na pojazdnej či plávajúcej reštaurácii.

hoi an

7. Hočiminovo Mauzóleum

Strýko Ho. Tak Vietnamci nazývajú legendárnu postavu svojej histórie a prvého prezidenta Severného Vietnamu. Človek, ktorý sa zjednotenia Vietnamu už nedožil a zomrel počas Vietnamskej vojny v roku 1969. Jeho zabalzamované telo možno nájst práve v Hočiminovo Mauzóleu v Hanoji aj napriek tomu, že si želal byť spopolnený. Leží v sklenenom sarkofágu a vyzerá ako vosková figurína.

mausoleum

8. Cu Chi tunely

Cu Chi tunely sú neuveriteľné miesto a z tohto diela doteraz behá mráz po chrbte. Vietnamská vojna totiž prinútila ľudí v okrsku Cu Chi vytvoriť pozoruhodný systém tunelov. Vietkong tu vybudoval niečo vyše 200 km chodieb, v ktorých mohli ľudia normálne existovať. Obytné priestory, kuchyne, dielne, operačné sály, a pod. Neskôr boli tunely určené pre boj zo zálohy a slúžili na prekvapenie nepriateľov. Fascinujúce je, že všetky tunely boli vybudované len pomocou lopát a krompáčov. Ak trpíte klaustrofóbiou, sem radšej nechoďte…

cu chi

9. My Son ruiny

Hinduistický chrámový komplex v strednom Vietname, ktorý bol čiastočne zničený počas vojny má až neuveriteľné dlhú históriu, siaha do 4. storočia. Zvyšky veží, kostolov a sôch tu nájdete zasadené do nádherného prostredia – džungle.

vietnam my son

10. Nha Trang

V juhozápadnom Vietname nájdete azda najkrajšiu pláž Vietnamu. No paradoxne ešte donedávna turisti neradi navštevovali toto miesto kvôli neupravenému mestu. Bude to vaša vstupná brána k nádhernej dovolenke, kde sa snúbi najjemnejší piesok s nádhernými lagúnami. A ten pokoj!

shutterstock_280926449

11. Cisárske mesto Hue

Hue je jedným z mála miest, ktoré si zachovalo svoj tradičný a starodávny výzor. A to aj napriek tomu, že týmto miestom až trikrát prechádzal vojnový front. Je to historicky asi najvýznamnejšie vietnamské mesto a je tu aj jedna zvláštnosť, pre ktorú sa sem oplatí zajsť. Majú tu kúpele. Áno, v horúcom Vietname. To musíte skúsiť!

vietnam

12. Národný park Phong Nha-Ke Bang

Nádherné výhľady a nedostupnosť robia toto miesto nesmierne atraktívnym pre dobrodruhov. Nachádza sa tu asi 300 vápencových jaskýň. A pre Vietnam a celý svet ide o pomerne nový prírodný úkaz – jaskynný systém bol objavený v roku 1991 miestnym farmárom a pre verejnosť bol otvorený len v roku 2013. Vyzerá to tu ako v sci-fi filme.

phong nha-ke bang

13. Piesočné duny Mui Ne

Toto je niečo pre milovníkov dobrodružstva. Mui Ne je totiž miesto, kde môžete za jeden deň vyskúšať windsurfing, kite-surfing či trekking cez obrovské piesočnaté duny. A na záver sa okúpať na nádhernej pláži.

vietnam duny

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore