Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 dôvodov, prečo je Tenerife skvelé a letenky za stovku

10 dôvodov, prečo je Tenerife skvelé a letenky za stovku

Na jednej strane Atlantik a na druhej Sahara. Asi takto nejako by znela odpoveď na otázku: „Kde vlastne to Tenerife je?”. Najväčší z Kanárskych ostrovov sa pýši prezývkou Ostrov večnej jari vďaka svojmu výnimočne dobrému počasiu. Či u nás prší, alebo sneží, na Tenerife si môžete popíjať mojitko na pláži počas celého roka. Najzelenší ostrov „Kanárov“ má však toho na rozbalenie oveľa viac. Tak schválne, koľko z nasledovných vecí ste o ňom vedeli už predtým? Pripájame aj super lacné letenky z Viedne.

Reklama

1. Jedno z najlepších miest na pozorovanie hviezd

Blízkosť pri rovníku a nízka úroveň znečistenia urobili z Tenerife jedno veľké prírodné planetárium. Od roku 1975 je domovom Kanárskeho inštitútu astrofyziky, ktorý patrí ku svetovej špičke. Koná sa tu dokonca astronomický festival Starmus, ktorý podporoval aj legendárny fyzik, matematik a kozmológ Stephen Hawking. Hviezdy uvidíte najlepšie z vrcholov Národného parku Teide. Uvidieť možno až 83 z celkovo uznaných 88 súhvezdí!

2. Druhý najpopulárnejší karneval sveta

Presne tak! Karneval hlavného mesta ostrova Santa Cruz de Tenerife je druhým najpopulárnejším karnevalom sveta, hneď po karnevale v Rio De Janeiro. Koná sa každý február a väčšinou končí až začiatkom marca. Ulice mesta zaplavia obrovské masy tancujúcich ľudí, námestia s palmami sa zmenia na otvorené koncertné haly a celé mesto sa ponorí do hudobného ošiaľu, z ktorého ho nevymaní ani deň, ani noc. Tak ako v Riu, aj v Santa Cruz de Tenerife predvedú davom svoju zmyselnú energiu tancujúce krásky s vysokými zdobenými čelenkami, farebnými perami a mimoriadne úsporným oblečením. Tancovať budú ako o život, veď každá z nich chce vyhrať prestížny titul kráľovnej festivalu.

                                                                      Zdroj: Luciano De La Rosa | Dreamstime

Ako cestovať na Tenerife?

Od pondelka 21. júna bolo Slovensko zaradené medzi zelené krajiny aj v ponímaní Španielska. Do Španielska tak môžeme cestovať bez potreby testovania a karantény.

Pozri si aktuálnu ponuku akciových leteniek alebo leteckých pobytov. Na ostrove sa nachádzajú dve letiská: Tenerife Sur (juh) a Tenerife Norte (sever). Obe letiská sú s obľúbenými prímorskými letoviskami spojené pravidelnou autobusovou dopravou. S najväčšiou pravdepodobnosťou priletíš na južné letisko, pretože to severné slúži prevažne na medziostrovnú dopravu.

 • Odkiaľ? Priamy let z Viedne alebo Budapešti
 • S kým? Wizz Air alebo Ryanair
 • Kedy? August – október 2021
 • Čo je v cene? Let tam aj späť a všetky letiskové poplatky
 • ZĽAVOVÝ KÓD: Stiahni si našu Pelipecky appku a my ti za odmenu dáme k tejto letenke 10€ zľavu, stačí napísať v objednávke: PECKYAPPKA (ale pozor, funguje to len v appke 😉 )

Akciové letenky na Tenerife

3. Exotický podmorský život

Tenerife má skvelé akvárium Loro Parque. Načo však nosiť drevo do lesa – alebo vhodnejšie povedané – rybu do oceána. Namiesto návštevy akvária sa radšej vyberte pozdraviť veľryby či delfíny v ich prirodzenom prostrední. Z prístavu Puerto Colón na juhu ostrova za nimi vyrážajú každý deň lodné exkurzie. Mnohé spoločnosti dokonca ponúkajú záruku vrátenia peňazí, ak neuvidíte veľryby. Veľmi dobre však vedia, že na exkurzii nebudú nijako škodovať. To, že neuvidíte žiadnu veľrybu, je veľmi nepravdepodobné.

4. Národný park Teide

Národný park Teide v ničom nezaostáva za veľkoleposťou tých v Patagónii. Nečudo, že ho ročne navštívia vyše tri milióny návštevníkov. Jeho ústrednou časťou je sopka Teide, ktorá dosahuje úžasných 3718 metrov nad morom, a hrdí sa titulom najvyššie položeného vrcholu Španielska. Mimochodom, sopka je stále aktívna. Posledná erupcia prebehla v roku 1909, čo v geologickom časopriestore znamená – tu a včera. Výstup na sopku a následne pozorovanie hviezd je zážitkom na celý život. A ako bonus vám väčšinu cesty skráti lanovka.

5. Tradičná španielska kuchyňa tak trošku inak

Ak máte radi španielsku kuchyňu, tak Tenerife vám ukáže jej mimoriadne chutné vlastné vylepšenia. Však africké pobrežie je bližšie (300 km) ako brehy Pyrenejského polostrova (1000 km) a vplyv Afriky sa nezaprie. Veľmi obľúbeným jedlom sú tu najmä papas arrugadas, v preklade „vráskaté zemiaky”, čo sú varené zemiaky s pikantnou paprikovou omáčkou. Zemiaky sa jedia často s králikom alebo rybami. A keďže k výbornému jedlu patrí ešte lepšie pitie, pri návšteve rozhodne ochutnajte aj sangriu, pivo Dorada a tradičné vína. Niektoré z vín budú mať dokonca sopečný pôvod.

6. Slnečné počasie ako je rok dlhý

Hoci tu sem-tam spŕchne, na Tenerife je v zásade slnečné počasie takmer vždy. Teploty sú mimoriadne príjemné aj v zime. Najchladnejší mesiacom je január so svojimi priemernými 17 °C. Kvôli tomuto naozaj skvelému počasiu chodia na Tenerife cez zimu trénovať anglické cyklistické reprezentácie. Akýkoľvek mesiac je jednoducho dobrým mesiacom na návštevu Ostrova večnej jari.

7. Pobrežné mesto obrov – Los Gigantes

Los Gigantes (po španielsky obri) je malebné pobrežné mesto na západnej strane ostrova. Špeciálnym ho robia útesy Acantilados de los Gigantes, ktoré ako by vyrastali z teplej vody Atlantiku miestami až do výšky 600 metrov. Útesy chránia mesto pre vetrom z oceána. V Los Gigantes je tak najlepšia klíma na ostrove. Tento majestátny prírodný zázrak Tenerife zdobí azda každú miestnu pohľadnicu.

8. Divoký nočný život

Skutočne nespútanú nočnú zábavu zažijete v meste Playa de las Americas. Jeho Veronikina promenáda je plná barov a diskoték, ktoré osvetľujú vyzývané neóny a znie z nich hlasná hudba. Narvané bary a ľudia tancujúci na ulici sa tu zabávajú každú jednu noc a neprestanú až pokým nevyjde slnko. Bonusom miesta sú lacné drinky. Za 5 eur dostanete vo vybraných podnikoch menšiu tácku s niekoľkými alkoholovými nápojmi, čo je skutočne dobrý „deal“. Tenerife totiž žije len z turizmu a exportu banánov, a preto mu boli udelené mnohé daňové úľavy, ktoré prinášajú výhody aj návštevníkom ostrova. V Playa de las Americas sa jednoducho zabáva vo veľkom štýle!

Zdroj: Gorelovs | Dreamstime

9. Malebná dedinka Masca

Najkrajšia dedinka celých Kanárskych ostrovov je ukrytá v skalách masívneho pohoria Teno. Dostanete sa k nej autobusom. Počas cesty budú vaše oči vyvrátené buď úplne hore, alebo úplne dole – podľa toho, či preferujete obrovské štíty, alebo hlboké rokliny. Cesta veru nie je pre slabé žalúdky. Ten výhľad však stojí za to! Po príchode do Mascy  sa už len vygraduje do perfektnosti. Kedysi bola pirátskou skrýšou. Prečo pirátov lákala práve Masca, pochopíte veľmi rýchlo hneď po vystúpení z autobusu. Z horskej dedinky totiž vedie k zálivu skutočne úchvatná cestička, ktorá ponúka neskutočne dramatickú prírodnú scenériu skál a azúrového oceána. Túra dole vám zaberie približne tri hodiny. Dostať sa opäť hore však bude trvať podstatne dlhšie a vyžaduje veľmi dobrú fyzičku. A ak chýba fyzička alebo nálada ju testovať, loďka v zálive vás zavezie do neďalekého mesta Los Gigantes.

10. Unikátne pláže

Pláže sú hlavným dôvodom, prečo ľudia cestujú na Tenerife a Tenerife má pláže skutočne výnimočné. Niektoré majú čiernu sopečnú farbu, a to najmä na severe ostrova (El Socorro, El Bollullo alebo La Garañona). Iné zas boli vytvorené ľuďmi, ktorí sem priviezli zlatistý piesok Sahary (Las Teresitas). V turistických oblastiach (Los Cristianos, Playa de las Américas a Costa Adeje) zas prevláda piesok v svetlejších odtieňoch. Pláže sú veľmi čisté a ich ponuka široká. Povedané v dovolenkovom jazyku – počas každého dňa vášho pobytu si môžete rozložiť uterák na nejakej inej pláži. Čo viac treba ku šťastiu? 🙂

Článok vznikol v spolupráci s INSTITUTO DE TURISMO DE ESPAÑA – TURESPAÑA.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (3 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore