Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako sa správať pri stole s ázijskou rodinou

Chystáte sa na dovolenku do niektorej časti Ázie? Nie ste si istý či je v pohode hostiteľov pri vchádzaní objať, či si máte vyzuť topánky, alebo vás len zaujímajú rozdiely v kultúrach? Prečítajte si tento náš „rýchlokurz“ etikety a správania v Ázii a vyhnete sa tak zbytočnému faux pas. Všetci totiž chceme urobiť dobrý dojem a aj ho zanechať.

Reklama

Pozvanie – prijatie

Pre mnohých cestovateľov je práve večera s miestnymi najobohacujúcejším zážitkom výletu. V juhovýchodnej Ázii vás toto pozvanie môže potešiť o to viac, keďže ich kuchyňa je taká rozmanitá a chutná. V Kambodži dostanete s najväčšou pravdepodobnosťou pozvanie na nejaký nápoj, väčšinou čaj alebo džús a niekedy i na jedlo. Aj keby ste si z ponúkaného mali len odpiť alebo odhryznúť, je slušnosťou pozvanie prijať. To platí rovnako v Butáne. Ak vás na večeru pozve rodine vo Vietname, ešte pred vaším prijatím vám jeden člen rodiny ponúkne misu a paličky.

Urobte dobrý dojem

Ak večeriate vo vietnamskej rodine, pravdepodobne to bude na zemi. Na to by mali myslieť najmä ženy a obliecť sa tak, aby si nespôsobili zbytočný trapas. Hostiteľovi či hostiteľke pokojne prineste kvet, fľašu vína či nejaké ovocie, nečakajte však ďakovné árie. Ak si nie ste istý, čo je vhodné konkrétnemu človeku priniesť, košom plným ovocia určite nič nepokazíte. Prineste so sebou niečo i návšteve v Butáne, urobíte tým dobrý dojem. Znakom rešpektu tiež je,  keď si vyzujete svoje topánky už pri vstupe. Za nevhodný darček sa považujú vreckovky, zrkadlo alebo hrebeň. Sú znakom pre pohreb či rozchod. Neobliekajte si čierne, ani príliš krátke oblečenie, ako sú šortky. Na druhej strane, červená či žltá sú farbami šťastia. V Malajzii sa od vás bude očakávať, že sa vyzujete už pri príchode. Pozrite sa, kde sú odložené topánky ostatných členov rodiny a položte si ich tam i vy.

Pozdrav a sedenie pri stole

Ak ste pozvaní na formálnu či poloformálnu príležitosť, počkajte kým vás uvedie hostiteľ. V Thajsku je napríklad predstavenie seba samého veľmi zriedkavé. Prejavte úctu k starším hostiteľom. V Malajzii ich oslovte ako „ujo“ či „teta“, považuje sa to za zdvorilé. Vo Vietname mladší ľudia neobjímajú starších ľudí, a to dokonca ani v rodine. Pozdravia  ich tak, že zložia svoje ruky na hrudi (akoby v modlitbe) a úctivo sa sklonia. Ak vám staršia osoba niečo dáva, prijmite to dvomi rukami a ukloňte sa. Slovíčko ďakujem je samozrejmosťou.

Stolovanie, jedenie

V Kambodži si najstarší členovia sadajú prví k stolu. Nezačínajte jesť skôr, než oni. Keď si napríklad s členmi rodiny  chcete urobiť pamiatku a odfotiť sa, nepokladajte staršiemu človeku ruku na jeho rameno. Pôsobí to nevychovane. Vo Vietname nesiahajte po jedle ako prvý. Keď si nakladáte, zvoľte najprv zeleninu a neberte si priveľa toho najlepšieho zo stola. Hostitelia vás ponúknu. Ak už nevládzete, nemajte ostych odmietnuť, všetko však v rámci zdvorilosti a s úsmevom. Ak sa jedlo ponúka po celom stole a vy ste plný, nechajte v miske kúsok, ktorý dojete neskôr.

Chceš viac skvelých cestovateľských článkov? Sleduj nás na Facebooku


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore