Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Po stopách Picassa – najlepšie múzeá s jeho dielami

Zdroj titulnej fotografie – Bangkokhappiness / Shutterstock.com

Reklama

Jeden z najvýraznejších a najvplyvnejších umelcov 20. storočia, spolu Georgom Braqueom tiež zakladateľ  kubizmu. Narodil sa v Malage, študoval v Barcelone, v Madride, dlhé roky žil v Paríži. Tvoril nepretržite a veľa. Aj vďaka tomu dnes môžeme vidieť jeho tvorbu zblízka, a to na mnohých miestach. Vyberte sa s nami objavovať cestu po stopách Picassa – tie najlepšie galérie s jeho dielami.

Jeho prvé slovo bolo „ceruzka“

Všetko, čo je nepoznané, je nám väčšinou spočiatku podozrivé. Avignonským slečnám najprv nerozumeli ani jeho priatelia – maliari. „To ste urobil vy?“, opýtal sa vraj Picassa istý nacistický dôstojník na obraz Guernica. „Nie, vy!, “ odpovedal maliar. Azda najslávnejšie autorovo dielo bolo totiž reakciou na zničenie baskickej obce počas občianskej vojny. Pablo Ruiz Picasso sa narodil 25. októbra 1881 v španielskej Malage. Hovorí sa, že umelec vedel maľovať skôr než vôbec začal rozprávať a že je jeho prvé slovo bolo piz, čo je skrátená verzia slova lápiz, čo znamená „ceruzka“. Bol to jeho otec, čo si ako prvý všimol jeho talent. Sám bol maliarom a keď mal Picasso 13 rokov, jedného dňa si odbehol z ateliéru. Synovi dal úlohu, aby na jeho obraze domaľoval nohy holubovi. Keď sa vrátil, nemohol veriť vlastným očiam ako precízne si svoju prácu jeho syn urobil. Počas svojich začiatkov namaľoval Picasso viacero autoportrétov a portrétov členov svojej rodiny. Tá sa neskôr sťahuje do Barcelony, kde umelec pokračuje v štúdiu na Akadémii výtvarného umenia. Neskôr pokračuje v štúdiu v Madride. So spôsobom výučby však nie je spokojný, a tak radšej putuje ulicami mesta, kde hľadá a nachádza inšpiráciu v tvárach žobrákoch či prostitútok. V roku 1899 sa presťahoval späť do Barcelony, začiatkom 20. storočia nachádza svoje útočisko v Paríži. Tam si otvára vlastné štúdio.

picasso

Ako to vlastne bolo s Picassovým umeleckým štýlom

Picassove dielo delíme do viacerých období. Jedno z najznámejších je určite jeho modré obdobie (1901–1904). Záplava modrých a modrozelených tónov, melanchólia až trudnosť obrazov má za príčinu zrejme Picassova cesta po Španielsku a samovražda jeho priateľa Carlosa Casagemasa. V tomto období prevláda jeho osobný symbol – harlekýn. Potom nasleduje jeho ružové obdobie (1905–1907), ktoré je už veselšie, prevládajú v ňom ružové a oranžové farby. Nasleduje africké obdobie, ktorého najvýraznejším „produktom“ sú práve spomínané Avignonské slečny. V roku 1909 začína jeho najznámejšie obdobie, a to kubizmus, ktorý rokmi mení svoju tvár, až kým sa umelec nepremaľuje ku klasicizmu. Neskôr u neho badáme i prvky surrealizmu. Picasso bol aj sochárom. I keď ho mnohí radia výhradne do kubizmu, umelec po celý život menil svoje prostriedky vyjadrovania, a teda i štýl.

Museo Picasso Barcelona

Aj napriek tomu, že Museo Picasso vlastní jednu z najrozsiahlejších zbierok tohto španielskeho maliara, tie najznámejšie diela v ňom budete hľadať márne. Návšteva múzea ale určite stojí za to. Obsahuje cez 4 251 výtvorov umelca; jeho detské kresby, ktoré vytvoril už ako deväťročný chlapec, tvorbu zo študentského obdobia, maľby modrého (napríklad Las Meninas) i ružového obdobia. Okrem toho i plagáty, keramiku a jeho kubistické diela. Dá sa teda povedať, že mapuje najmä umelcove formatívne roky. Výstava je rozmiestnená v piatich susediacich stredovekých budovách v časti La Ribera. Svoje brány múzeum otvorilo verejnosti v roku 1963, a tak sa stalo vôbec prvým múzeom zameraným výhradne na Picassovu tvorbu a to jediné, ktoré vzniklo za jeho života. Katalánska vláda ho neskôr uznala za múzeum národného významu. Otvorené je každý utorok až nedeľu od deviatej rána do siedmej večer. V utorok ho môžete navštíviť od pol desiatej. Ak máte od 18 do 25 či nad 65 rokov, cena je pre vás 7 eur, inak lístok stojí  11 eur. Ak sa chcete vyhnúť radom, zakúpte si ten svoj cez internet na oficiálnej stránke.

picassovo-muzeum-v-barcelone

Museo Picasso Málaga

Ostaňme ešte v Španielsku, konkrétne v Andalúzii, kde leží miesto narodenia tohto velikána – Malaga. Múzeum venované tvorbe Pabla Ruiza Picassa bolo otvorené v roku 2003 v Buenavista Palace. Vlastní viac než 285 umelcových diel, ktoré mu darovali jeho rodinný príslušníci. Vzniknúť mohlo najmä vďaka Christine a Bernard Ruiz-Picasso, teda maliarovej neveste a vnukovi. Múzeu darovali kúsky, ktoré dnes tvoria jadro kolekcie. A tak v spolupráci s Junta de Andalucía zrodilo miesto vzácne všetkým milovníkom moderného umenia. Kolekcia obsahuje jeho rané diela, kubistické štúdiá i prerobené práce starých majstrov. V budove sa nachádza i knižnica a archív, ktorý vlastní cez 800 titulov odkazujúcich na Picassa, mnoho dokumentov a fotografií z jeho života. V múzeu nájdete diela ako sú Olga Kokhlova a Mantilla (Barcelona 1917) či Matka a dieťa (1921–1922 ), okrem toho i mnoho skíc a keramík.

picasso-galeria

Zdroj fotografie – klublu / Shutterstock.com

Zoznámte sa s panoptikom Picassových lások a múz

Umelecova tvorba je radená do dvanástich výstavných hál chronologicky, pričom v tej najväčšej máte možnosť zoznámiť sa s maliarovými láskami a múzami, ktoré ho inšpirovali pri tvorbe konkrétnych vystavených diel. Múzeum sa oplatí navštíviť i kvôli výborným dočasným výstavám. Donedávna ste mali možnosť vidieť obrovské plátno abstraktného maliara Jacksona Pollocka – Mural i ďalších maliarov abstraktného umenia, od 11. októbra tu budete môcť vidieť tvorbu jedného zo zásadných umelcov 20. storočia – Joaquín Torres-García, ktorý sa narodil v Uruguaji. Svoje brány múzeum otvára denne od desiatej ráno do siedmej večer, od novembra sa otváracie hodiny skracujú na šiestu, v rozmedzí marec–jún sa opäť predlžujú o hodinu a v letnom období, teda do augusta môžete múzeum navštíviť do ôsmej večer. Ak sa rozhodnete navštíviť iba permanentnú kolekciu, zaplatíte 7 eur, študenti do 26 rokov a návštevníci starší ako 65 rokov majú vstup za 5 eur. Cena za vstup do dočasnej kolekcie stojí 5.50 eur, zľavnená tri eurá. Ak chcete navštíviť obe tieto kolekcie, zaplatíte 10 eur, pri uplatnení zľavy 5 eur.

Casa Natal Picasso Museum

Na námestí Plaza de la Merced, v historickom centre Malagy sa nachádza miesto narodenia maliara – Casa Natal. Leží neďaleko zámku Gibralfaro i Alcazaby a na skok od Picassovho múzea. V roku 1880 si v tejto budove prenajal poschodie Picassov otec. V roku 1998 chod budovy prevzala Nadácia Picasso. Na prízemí nájdete vskutku zaujímavé artefakty z umelcovho života, na prvom poschodí môžete vidieť jeho umeleckú tvorbu ale i tvorbu jeho otca – José Ruiz Blasca a tiež viaceré materiálne spomienky na jeho rodinu. Ďalšie poschodie je venované knižnici a výskumnému centru. To má za cieľ zozbierať plnú kolekciu Picassových grafík v jeho rôznych obdobiach i rozličných technikách. Čo sa týka maliarovej umeleckej tvorby, v múzeu nájdete mnoho jeho potlačí a keramík, grafík a ilustrovaných kníh. Vidieť v ňom môžete i bohatú zbierku grafík iných moderných umelcov: Miró, Bacon, Ernst, Moore, atď. Múzeum je verejnosti otvorené denne od 9:30 hodiny do ôsmej hodiny večer. Ak sa rozhodnete navštíviť Múzeum miesta narodenia Picassa, zaplatíte 3 eurá. Vstup na dočasnú výstavu vás vyjde na rovnakú čiastku, ak však tieto dve návštevy skombinujete, zaplatíte 4 eurá.

galeria-picasso

Zdroj fotografie – klublu / Shutterstock.com

Musée Picasso Paris

V budove Hôtel Salé v dištrikte Marais  v Paríži leží múzeum venované tvorbe španielskeho umelca Pabla Picassa. Múzeum bolo otvorené v roku 1985, dvanásť rokov po jeho smrti. Základ zbierky múzea tvoria dary, ktoré jeho dediči venovali štátu namiesto dedičskej dane. Múzeum vlastní umelcove diela zo všetkých jeho období a je výnimočné najmä kolekciou sôch z bronzu i z dreva. Celkovo tu nájdete cez 5 000 Picassových umeleckých diel ; práce na papieri, jeho keramiky, maľby, sochy. Táto kolekcia je doplnená vlastnou maliarovou umeleckou zbierkou diel od iných maliarov. Máte možnosť sa pozrieť na maľby od Cézanna, Degasa, Matissa, de Chirica či Seurata, ktoré sa Picassovi páčili.

picassovo-muzeum-v-parizi

Okrem toho i komponenty afrického umenia, ktoré ho inšpirovalo naozaj vo veľkom rozsahu. Múzeum môžete navštíviť od utorka do nedele v hodinách od 9:30 do šiestej večer. Zatvorené je v pondelky, 25. decembra, 1. januára a 1. mája. Do 25 rokov a každú nedeľu v mesiaci máte vstup zdarma, inak zaplatíte 12,50 eur. Lístok si môžete zakúpiť dopredu online, vyhnete sa tak dlhým radom.

 

 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore